where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 03 Mayıs 2004 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum ileriye mi gidiyor ? Geriye mi ?
Ressam Saliç ve Ali Koçak'ın köy evinde renklerle buluşma ..
Onlar Müziğimize Dört Elle Sarılanlar.. Ayşe Yazgan Batıgün - Nejat Batıgün
Herodot'un Hazineleri Halikarnas'ın Hizmetine Hazır
Anemonlar 'Manisa Laleleri'
Bodrum'un orta yerinde, herkesin tanıdığı, elinden her iş gelen bir alem adam, Dalavera Memet...
Yeni Dönem Belediye Başkanlarından Beklentilerimiz
Yıldız Kenter şžükran Güngör 'Vazgeçilmez Bodrum Tutkuları'
İşte İlhan Berk
Bodrum ve Üçüncü Yaş Üniversiteleri
Bodrum ileriye mi gidiyor ? Geriye mi ?


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 03 Mayıs 2004 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum Belediyesi girişinde sergilenen eski bodrum fotoğrafları arasında görüp, dikkatimi çeken bu fotoğraf, 1932 tarihiyle o zamanki belediye binasını gösteriyor. Gerçi fotoğrafın için de zaman ve mekana dair kanıt yok ama fotoğraf sahibinin fotoğraf altı yazısını kanıt kabul ediyorum.

şžimdi, arkadaşlar, meslekdaşlar, kentdaşlar ben bu fotoğrafa çok heyecan yaptım çünkü bina çok modern mimarinin bütün özelliklerini barındırıyor. Yapı kütlesi iç içe geçen küplerden oluşuyor, dümdüz, çatı ve teras korkuluklarında yataylık vurgulanmış, açıklıklar ( kapı ve pencereler ) geniş ve ferah iç mekanlara işaret ediyor, anlaşıldığı kadarıyla birden fazla renk kullanılmış ve o saatin zerafeti binaya entegrasyonundaki incelik, hani nasıl söylenir ? Hokka gibi oturmuş.

Modern mimarinin kübik form ve düz dam özellikleri Bodrum' un geleneksel mimarisiyle örtüşüyor onun için Bodrum' da modern mimarlık yapmak armut sepetine elma eklemek değil tam tersine yerel yapı dilini zenginleştirmek, geliştirmek ve çağdaşlaştırmak anlamına geliyor.

Lakin yıl 2004, Bodrum koruma amaçlı revizyon imar planı hükümlerine göre siz bugün böyle bir yapı yapamazsınız : Binanızı zeminden –120 cm yükseltemezsiniz ( + 150 cı sınır ), + 6.50 kotunu aşamazsınız ve en önemlisi benzer açıklıklar tasarlayamazsınız ve en önemlisi benzer açıklıklar tasarlayamazsınız. Peki ne yapabilirsiniz? İfadenin acımasızlığı için affedin ama ancak geçmişin kötü taklitlerini yapabilirsiniz.

80 lerde hızlı yapılaşma ve kooperatifleşme furyasının yarattığı yaşam çevresi kalitesi endişesi Bodrum' da özgün mimarlık yapmayı neredeyse imkansız kılacak tutucu kurallar silsileri getirdi.

Yaşanan çevre kalitesi endişesinin yersiz olduğunu iddia edemeyiz. Lakin mevcut kurallar da bodrum da dünya mimarlık literatürüne girecek binalar üretmek haydeyse imkansız. Ben bir mimar olarak kendimi mesleki cendere altına alınmış hissediyorum.

Nedir bu açmazın çaresi ? Var mı bir bilen ?

Düşüncelerinizi dergiye bekliyoruz.


Bu konu 1628 kez izlenmiştir