where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 03 Mayıs 2004 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum ileriye mi gidiyor ? Geriye mi ?
Ressam Saliç ve Ali Koçak'ın köy evinde renklerle buluşma ..
Onlar Müziğimize Dört Elle Sarılanlar.. Ayşe Yazgan Batıgün - Nejat Batıgün
Herodot'un Hazineleri Halikarnas'ın Hizmetine Hazır
Anemonlar 'Manisa Laleleri'
Bodrum'un orta yerinde, herkesin tanıdığı, elinden her iş gelen bir alem adam, Dalavera Memet...
Yeni Dönem Belediye Başkanlarından Beklentilerimiz
Yıldız Kenter şžükran Güngör 'Vazgeçilmez Bodrum Tutkuları'
İşte İlhan Berk
Bodrum ve Üçüncü Yaş Üniversiteleri
Yeni Dönem Belediye Başkanlarından Beklentilerimiz


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 03 Mayıs 2004 tarihli dergide yayınlanmıştır.

 

Genel merkez olmak üzere yeni seçilen ya da yeni dönemde de görevlerine devam edecek sayın belediye başkanlarına önümüzdeki 5 yılda görev bilinci ve dürüstlükle donanmış başarılı yıllar dileriz.Yeni seçilen ve görevlerini sürdürmeye devam eden başkanlar için, adaylık sırasında vermiş oldukları sözleri yerine getirme süreci başlamış bulunuyor.

Kendilerinden bu sözlerin (vaatlerin) Bodrum'u onulması zor bir şekilde geriye götürmemesini ve uygulama kararı verilmeden önce bunların bir kez daha ince elenip sık dokunmasını rica ediyoruz.

Gelecek kuşaklara bırakacağımız ve bize bir süreliğine emanet edilen bu güzel toprak parçasının geleceği, makamla elde edilen “gücün” sorumluğunda; bunun bilincinde olduğunuzu umuyoruz.

Yapılması zorunlu (kirli atıklar, yol, su ) gibi teknik konuları uzmanlarının gözlem ve uyarılarına bırakıyor, çevreyle ilgili -sıradan vatandaş- beklentilerimize geçiyorum.

 

 

 

Sayın Belediye Başkanları:

Bütçe kısıtlaması ve borçlarınız gibi mali sıkıntılarınız olabilir, sizi bunlarla yormayacağız; beklentimiz: Görmeniz , çevrenizi devamlı gözlemlemeniz.

Düzen küçük ayrıntılarda gizlidir, örneğin masanızın üstü dağınık, çöp sepetiniz ardına kadar dolmuş, odanızın sıvası dökülmüş ve dosyalar, oraya buraya saçılmışsa iyi çalışamazsınız. Bunları düzene koymak için büyük paralara gerek yoktur; görevlilere gereken uyarıları yapar düzeni sağlarsınız. Sizden, odanızı masanızın üstünü ve evinizin içini gördüğünüz gibi Bodrum'u görmenizi istiyorum.

İşe ana yollardan başlayalım. Yeni asfaltlanan çift yolu (Atatürk Bulvarı) çevreleyen binalar ve belde girişini ele alalım. Yol kenarları ve dükkan önleri hurdalar, çöpler, atıklar, kırık dökük gereçler, pis tabelalar. Bunun için dükkan sahiplerini uyarmanız ve ceza kesmeniz için paraya mı gereksiniminiz var? Bu o kadar yaygın ki, her yer o kadar çöp ve pislik içinde ki , alın size bir gelir kaynağı. Bunun denetlenmesi ve temizlik hareketini başlatmanız için Ankara'dan ödenek mi almanız gerekiyor?

Küçük belde başkanları dükkan sahiplerine uyarıda bulunursa yandaşlarını mı yitirirler?

Biz Bodrum oturanları; temiz bir görüntü ve gerçek bir çevre düzeni istiyoruz

 

Dükkanlarla devam edelim. Her dükkana önüne çiçeklik, yeri varsa ağaç dikme zorunluluğu getirilemez mi? Bu çok mu büyük para ister yoksa yine Ankara mı devreye girmeli?

Röfüjlere alelacele dikilen bitkilere (her tür bitki) neden özen gösterilmez, neden yazgılarına terk edilir? (Torba başlangıcından Bodrum'a dek uzanan palmiyeler için Bodrum Merkez Belediyesini kutlarım ne var ki palmiyelerin sağlıklı gelişmesi için dikim sırasında ciddi bir budama gerekiyordu).

Binalar, çarşılar neden beyazdan sarıya dönüyor. Atatürk bulvarında Konacık'da sarı boyalı ve kahverengi bezemeli yeni çarşımız Bodrum'un gelecekteki mimari ve süslemecilik sanatına önderlik mi ediyor? Bu bir renk kirliliği değil mi? Neden izin veriliyor? Neden onaylanıyor ? Çarşıya karşı değiliz Sayın Başkanlar , renge ve dekorasyon adı altında yapılan çirkinliğe karşıyız! Bu rengi savunmak için bir gerekçeniz var mı ? Varsa bizlere bildirimisiniz? Bodrum da, Marmaris örneğinde olduğu gibi kremalı çilekli pasta ya da çiğ renklerin hakim olduğu bir belde mi olacak? Nerede Ege beyazı?

Uygar ülkeler kapı önlerini, sokakları, vitrinleri, kahvelerini tertemiz tutar çiçeklerle bezer, onlara bakar, temizler, sular, besler. Bizde bir özenti yapılır ve bir gün içinde sigara izmaritleri ve teneke kutuların atıldığı çöplüğe dönüşür, bunun denetimi yok mu?

Neden hiçbir belediye muhtarlarını devreye sokup en güzel bahçe, en çiçekli sokak, en temiz lokanta önü yarışması düzenlemez? Bunu için de mi Ankara devreye girmeli? Biz küçük beldeler kendi çabalarımızla düzen kuramayacak kadar kabuklarımıza mı çekildik, görüşümüz o denli mi kıt?

 

İki ay evvel Yalıkavak oturanları Akdeniz foklarının üreme alanlarına dökülen kanalizasyon atıklarıyla sarsıldı. Radikal gazetesi bu konuyu manşete taşıdı ve ne yazık ki bu rezalette payı olan o dönem belediye başkanı sustu. Bu tür olayların devamıyla bindiğimiz dalı kesmeyecek miyiz? Kesilen ağaçlar nedeniyle yağmur yağmaz oldu, bunun devamı Bodrum'u ne hali getirir?

Sayın Belediye Başkanları, yeni bir eve ruhsat verirken, neden bahçe büyüklüğü oranında ağaç dikme zorunluluğu getirmiyorsunuz?

Biz Bodrum oturanları yeşillikler içinde temiz bir Bodrum istiyoruz

Kısaca biz: Çevre kirliliğine neden olan her kişi ve kuruluşun sizden ürkmesini ve cezalandırılmasını,

Ana caddelerin ve yan sokakların teneke, plastik, patlak lastik, hurda, inşaat ve onarım artığı, devrilmiş hurdalaşmış arabalardan temizlenmesini,

Kanalizasyonların koylara bırakılmamasını, büyük sitelere ve otel gibi meskenlere arıtma sistemi koşulu getirilmesini,

Çok az kalmış orman kenarlarının bir hurda çöplüğüne dönüşmemesini,

Beyaz renk ve iki katın devamını, renkli olanların (derhal!) beyaza dönmesini,

Oturduğu yeri tükettikten sonra, arkasına bakmadan giden göçebe anlayışının artık bittiğini belirten, sesi çıkan, cezalar yağdıran, korkutan, gürleyen Belediye Başkanları istiyoruz. Bunun için masanızdan kalkıp dolaşmanızı ve görmenizi istiyoruz! Bakmanızı değil!

Unutmayın doğa gelecek nesillere bırakmak üzere bize emanet edilmiştir.

Bu emanetin sağlığı ve devamı sizin ellerinizde, bunun için o makamdasınız, bunun için seçildiniz! Güç gösterisi için değil!

Büyük işler değil; küçük özenli ve temiz işler yapın, bunların özenle yapılmasına ön ayak olun, bu bize yeter!

Saygılarımızla

 


Bu konu 1543 kez izlenmiştir