where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 07 Haziran 2005 Tüm Yazı ve Haberler
''Bodrum değişir hep, ama ruhunu hiç kaybetmez.'' Teomanın Bodrumu Üzerine
Okullar yaşasın! Dereköy'deki okulun yeniden yaşama dönüşü.
Mazı diye bir yer.. Bodrum'a yalnız 30 km ve keşfedilmeyi bekliyor...
Karakaya Köyü'nde gözlerden ırak pırıltılı yaşamlar Eskilerin tabiriyle 'Kuş uçmaz, kervan geçmez' bir köy 'Karakaya'
Kaderin ve büyünün tanrıçası Hekate'ye inanmak
Hadigari Jazz Günleri 6 yaşında..
Flamingoların vizeye ihtiyacı yok. Tuzla Milas'ın flamingoları
Eski Tüfekler'i Bodrumlular çok sevdi
Tiyatro, bir bilge oyuncu ve parlayan bir yıldız, Eser Ali.
Her geçen gün değişen Bodrumun Arayışı Sanat: Neden, Nasıl ve Ne şekilde?
Bodrum Film Festivali'nin renkli açılışı..
Atlantis Mitolojisi ile süslenen rengarenk Saruhan defilesi..
Mazı diye bir yer.. Bodrum'a yalnız 30 km ve keşfedilmeyi bekliyor...


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 07 Haziran 2005 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum yarımadasının dışında,Gökova Körfezi'nin kıyısında şirin bir yerdir benim köyüm Mazı. Keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet köşesidir.Bodrum'dan havaalanına doğru giderken, Güvercinlik'ten sonra Mumcular kavşağı var. Farklı bir Bodrum'un girişidir o kavşak. Hasretliğini çektiğiniz köy yaşamının girişidir. Bu yola girdiğinizde 30 kilometrelik çam ormanlarıyla kaplı bir yoldan Mazı'ya ulaşırsınız. Önce yeşil ile mavinin muhteşem uyumu, ardından yollarda 'Hello' diye bağıran çocuklar karşılar sizi. Yol kenarlarında özgürce dolaşan hayvanları unutmayalım.

 

Önce Yukarı Mazı'ya sonra Aşağı Mazı'ya geliyorsunuz. Burada yol ikiye ayrılır. Birinden İnce Yalı ve Çakıllı Yalı'ya, diğerinden Hurma Sahili, Ilgın ve Sedef koylarına ulaşırsınız. Hurma Sahili, İnce Yalı ve Çakıllı Yalı'da birkaç restoran ve pansiyon var. Diğer koyları görmek için balıkçı teknesi kiralayabilirsiniz.

 

Mazılıların geçim kaynağı halıcılık, zeytincilik, balıkçılık, küçük çapta hayvancılık ve arıcılıktır. Genç kızlarımız dokur kendileri gibi güzel halıları. Köyün içinde herhangi bir eve uğrarsanız halıları yapılırken görebilirsiniz. Size hemen bir şeyler ikram ederler. Ziyaretinizin onları ne kadar mutlu ettiğini gözlerindeki pırıltıdan anlayabilirsiniz.

 

Genç erkeklerimiz turistik gezi yatlarında çalışır kaptan, gemi adamı ve miço olarak. Kışları köye dönünce de zeytincilikle uğraşırlar tüm aile fertleriyle birlikte. Halı yapmaya ara verilir bu dönemlerde.

 

Köyümüzün içinde 'soluk taşı' dediğimiz bir yer var. Sıcak yaz günlerinde serin bir nefes alırız 1000 yıllık zeytin ağacının gölgesinde. Kızlarımız öğle yemeği için ara verdiğinde burada toplanırlar. Hoş sohbetler edilir genç delikanlılarla. Bir çok aşk burada başlamış ve yaşanmıştır nesiller boyunca.

 

Her ailenin kendine yeterlik narenciye ve sebze bahçesi, birkaç büyük baş hayvanı ve tavukları vardır. Yaşlılarımızda tüm bunlarla ilgilenirler. Sebze, meyve, yoğurt, süt üretirler kendilerine yetecek kadar. Narenciye çok olursa eğer Mumcular'a pazara götürürler Pazar sabahları.

 

Bazı köylülerimiz ise turizmle uğraşarak geçinir. Sıcak ve içten bir gülümsemeyle karşılanırsınız her zaman. Sizleri müşteri değil, misafir olarak görürler. Kalpleri ve işletmeleri herkese açıktır.

 

Sahillerimizdeki herhangi bir restoranda taze deniz balığı yiyebilirsiniz. Eğer birkaç gün şirin pansiyonlardan birinde misafir olmak isterseniz, ister dalga sesi olan, ister narenciye kokusuyla dolan bir oda kiralayabilirsiniz.

 

Balıkçılarımız akşamları ağlarını bırakmaya, sabahları da toplamaya giderler. Dilerseniz onlara katılabilir, birkaç günlüğüne de olsa balıkçı olabilirsiniz. Yöremizin en meşhur balığı 'sokkan' yada 'deli sarpa' dediğimiz çarpan balıktır. Tatmanınızı tavsiye ederim. Görünüşüne bakıp aldanmayın, çok lezzetlidir. Bunun dışında sinarit, fangri, orfoz, lagos, barbun, çipura, levrek, ıskaroz, ısparoz, kefal, mezgit, akyagibi balıklar ağlara takılır. Sabahları saat 10 gibi balıkçıları sahilde karşılayıp o gün çıkan balık çeşitlerinden dilediğinizi ayırıp yiyebilirsiniz.

 

Boş vakit bulursanız eğer hâlâ yer altında olan mozaiklerimizi ve henüz keşfedilmemiş binlerce yıllık tarihi yerlerimizi sizler keşfedebilirsiniz.

 

Bir balıkçı teknesi kiralayıp Kise Bükü, Adalı Yalı, Çamlık, şžeytan deresi, Ilgın, Sedef, Kargılı koylarını, komşu köyümüz Çökertme ve sahilini de görebilirsiniz. Benim tavsiyem, 'Kaya Dede'nin Suyu' olarak anılan sadece bir ailelik küçük bir koy. Kırmızı-yeşil renkte çakıllardan oluşmuş, 8-10 metre uzunluğunda bir kumsalı var. Kiraladığınız tekne sizi buraya bırakıp daha sonra alabilir. Sedef Koyu'nu anlatmaya kelime bulamıyorum.

 

Dışarıdan gelip köyümüze yerleşenler de var son yıllarda. Özellikle TRT caz sanatçısı Yalçın Ateş amcamız bambaşka bir hava verdi köyümüze. Sanatını Mazı'da icra ediyor artık.

 

Eğer ulaşım aracınız yok ise Bodrum otogarından Mazı'ya dolmuşlarımız var. Günde 5-6 sefer yapılıyor. Sabah gelip akşama geriye dönebilirsiniz.

 

Güleryüzümüz, kapıları hiç kapanmamış kalbimizle sizleri bekliyoruz. Görüşmek dileğiyle… Hoşcakalın…

 

HURMA SAHİLİ:

 

-Mazı Restoran

 

-Kayabaşı Restoran

 

-Sahil Pansiyon

 

-Kıvanç Pansiyon

 

-Öztekin Pansiyon

 

-Akkaş Pansiyon

 

-Kaptan Pansiyon

 

-Bahçeiçi Restoran

 

İNCE YALI:

 

- Kale Pansiyon & Restoran

 

-Taş Turizm Aile Tesisleri

 

-İnce Yalı Aile Tesisleri

 

-Zeytin Restoran

 

ÇAKILLI YALI:

 

-NRY Pansiyon

 

-Parmaksızın Yeri Eray Büfe


Bu konu 3994 kez izlenmiştir