where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 07 Haziran 2005 Tüm Yazı ve Haberler
''Bodrum değişir hep, ama ruhunu hiç kaybetmez.'' Teomanın Bodrumu Üzerine
Okullar yaşasın! Dereköy'deki okulun yeniden yaşama dönüşü.
Mazı diye bir yer.. Bodrum'a yalnız 30 km ve keşfedilmeyi bekliyor...
Karakaya Köyü'nde gözlerden ırak pırıltılı yaşamlar Eskilerin tabiriyle 'Kuş uçmaz, kervan geçmez' bir köy 'Karakaya'
Kaderin ve büyünün tanrıçası Hekate'ye inanmak
Hadigari Jazz Günleri 6 yaşında..
Flamingoların vizeye ihtiyacı yok. Tuzla Milas'ın flamingoları
Eski Tüfekler'i Bodrumlular çok sevdi
Tiyatro, bir bilge oyuncu ve parlayan bir yıldız, Eser Ali.
Her geçen gün değişen Bodrumun Arayışı Sanat: Neden, Nasıl ve Ne şekilde?
Bodrum Film Festivali'nin renkli açılışı..
Atlantis Mitolojisi ile süslenen rengarenk Saruhan defilesi..
Eski Tüfekler'i Bodrumlular çok sevdi


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 07 Haziran 2005 tarihli dergide yayınlanmıştır.

 İkisi de türküleri baş tacı etmiş birer saz ustası. Kendilerine eski tüfekler dediklerine bakmayın, müzikle uğraşmaya başladıklarından beri yüreklerindeki o aşk hiç eskimemiş.

 

Halk edebiyatımızdaki “âşık” geleneğinin bir devamı gibiler. Arada sırada bölgemiz yerel televizyonu Kent TV'de program yapıyorlar, gecelere davet ediliyorlar. Kent TV'de çıktıkları geceler telefonların ardı arkası kesilmiyor, sokağa çıktıklarında insanlar tarafından tanınıyorlar. Ömer Lütfi Köse ve Deniz Karagülle, artık eskide kaldı böyle arkadaşlıklar dediğimiz türden bir dostluğun da timsali. Ülkemizin her yöresinden türküleri çalıp söyleyecek kadar büyük bir arşivleri var.

 

Ömer Lütfi Köse, Sivas-şžarkışlalı. Aşık Veysel'in memleketinden yani. şžarkışla'da daha ortaokul öğrencisiyken babası bir gün Aşık Veysel'e sormuş; “Bizim çocuk saza çok meraklı, evde sazı hiç elinden düşürmüyor. Bir dinlesen eksiği varsa doğrusunu göstersen” demiş. Aşık Veysel de “hele bir alsın sazını gelsin yanıma” diye cevaplamış. Hemen alıp getirmiş sazını Ömer Bey ve uzatmış Aşık Veysel'e. Usta sazı almış eline, sazın kulaklarını gevşeterek akordunu bozmuş, vermiş Ömer Bey'e. Ömer Bey sazın akordunu yapıp çalmaya başladıktan sonra “tamam evladım, sen olmuşsun artık” demiş.

 

Ömer Lütfi Köse, Ankara'da yüksek öğrenimini sürdürürken o zamanın pek çok ünlü sanatçısına konserlerinde eşlik etmiş: Nezahat Bayram, Aliye Akkılıç, Nurettin Çamlıdağ, Hacer Buluş ve niceleri. 1964 yılında Aliye Akkılıç'ın söylediği, Odeon Plakçılık tarafından piyasaya çıkarılan “Bekar Gezelim” türküsünün derleyicisi. Ankara Radyosu'nda saz çalmış. Evlendikten sonra sahne hayatına veda eden Ömer Lütfi Köse, emekli olduktan sonra çocuklarının peşi sıra eşi ile birlikte Bodrum'a gelmiş.

 

Eski Tüfekler'in diğeri Deniz Karagülle saz çalmasını annesinden öğrenmiş. Üniversite yıllarında İstanbul Radyosu'nda yetişmiş sanatçı olarak saz çalmış. Nida Tüfekçi, Orhan Subay gibi değerli öğretmenlerden ders almış. Bu esnada, makine mühendisi olmuş ve “genel Luthierlik (enstrüman bakım, onarım ve piyano akortörlüğü)” eğitimi de almış. Uzun yıllar özel sektörde çeşitli yerlerde yöneticilik yaptıktan sonra emekli olmuş. Deniz Karagülle emekli olduktan sonra Bodrum'a gelenlerden. Halen Müzik A Vizyon müzik okulunda bağlama öğretmeni ve Luthier olarak görev yapmakta. Kızı Jülide Karagülle, Müzik A Vizyon'un kurucusu. Konservatuar mezunu olan ve kompozitörlük üzerine master yapan Jülide Karagülle, Müzik A Vizyon'da yaşları ne olursa olsun, müziğe yatkın ve hevesli öğrencilere müziği, yatkın oldukları müzik enstrümanlarını çalmayı öğretiyor. Hobi anlayışı içinde güzel sanatların bu dalına profesyonelce hâkim olmalarını sağlıyor.

 

Hani denir ya; türkülerle gülen türkülerle ağlayan bir milletizdir. Bu doğru bir söz galiba. Her ne kadar yabancı müzik dinlersek dinleyelim, biz türküleri bir başka severiz. Bodrumluların Eski Tüfekler'e gösterdiği sevgi de bunun bir kanıtı olsa gerek.


Bu konu 1731 kez izlenmiştir