where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 07 Haziran 2005 Tüm Yazı ve Haberler
''Bodrum değişir hep, ama ruhunu hiç kaybetmez.'' Teomanın Bodrumu Üzerine
Okullar yaşasın! Dereköy'deki okulun yeniden yaşama dönüşü.
Mazı diye bir yer.. Bodrum'a yalnız 30 km ve keşfedilmeyi bekliyor...
Karakaya Köyü'nde gözlerden ırak pırıltılı yaşamlar Eskilerin tabiriyle 'Kuş uçmaz, kervan geçmez' bir köy 'Karakaya'
Kaderin ve büyünün tanrıçası Hekate'ye inanmak
Hadigari Jazz Günleri 6 yaşında..
Flamingoların vizeye ihtiyacı yok. Tuzla Milas'ın flamingoları
Eski Tüfekler'i Bodrumlular çok sevdi
Tiyatro, bir bilge oyuncu ve parlayan bir yıldız, Eser Ali.
Her geçen gün değişen Bodrumun Arayışı Sanat: Neden, Nasıl ve Ne şekilde?
Bodrum Film Festivali'nin renkli açılışı..
Atlantis Mitolojisi ile süslenen rengarenk Saruhan defilesi..
Bodrum Film Festivali'nin renkli açılışı..


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 07 Haziran 2005 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Önceki yıllarda adını çevre filmleriyle duyuran Bodrum, geçen yıl başlatılan “Belgesel Film Festivali” deneyimiyle, 2005'ten itibaren Uluslararası Bodrum Film Festivali olarak yoluna devam ediyor1 Haziran Çarşamba akşamı verilen kokteylin ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının Film Müzikleri konseriyle açıldı...

 

1-5 Haziran tarihleri arasında Bodrum Belediyesi'nin, Avrasya Sanat Kollektifi ile organize ettiği, Bodrum Marmara Koleji'nin destekleri ve Bodrum Ajans'ın basın sponsorluğu ile gerçekleşen festivalin ilk gecesindeki konser 500 civarında izleyici tarafından coşkuyla izlendi. Ekrandaki görüntüler eşliğinde film dünyasının ünlü müziklerini seslendiren orkestrayı şef Ender Sakpınar yönetti.

 

Bodrum Film Festivali, kavramsal olarak belgesel sinemaya, kısa ve video filmlere daha yakın duruyor. Belgesel filmin sahiciliği, kısa filmin dinamizmi ve video filmlerin deneyselliğiyle kendine bir etkinlik alanı oluşturmayı hedefleyen Bodrum Film Festivali, bu tip bir sanatsal sorumlulukla seyircileriyle buluşuyor.

 

Festival programında bazı özel bölümler de var dı; Fatih Akın'ın “İstanbul” filmi tüm Türkiyeyle birlikte Bodrum'dada festival ile birlikte gösterime girdi. Festivalde özel bölümlerde, Sinema Bir Düş; Ahmet Uluçay. Ahmet Uluçay'ın çektiği kısa, uzun, belgesel ve deneysel filmlerinin toplu gösterimi, belgesel sinemada ise, Hasan Özgen'in 'Portre' bölümü yer aldı. Bu bölümde Ateşin Göçü, Zamanda Yürümek, Tarihe Dokunmak, Süha Arın'la birlikte yaptıkları Cennetin Bedeli ve bu yıl Milas için yaptığı Işık Ülkesi filmleri gösterildi. Ayrıca Bosna filmleri toplu gösterimi gerçekleşti.

 

Belirttiğimiz gibi müzik temasının öne çıkması festivali ilgi çekici kıldı...; Godard'ın Müziğimiz, Mihriban Tanık'ın Maçahela şarkıları, Trakya All Stars'ı gösterilen filmlerden önemlileriydi.

 

Son dönem Türk belgesellerinden Belmin Söylemez'in 34 Taksi'si, Melis Birder'in Onuncu Gezegen'i, Hilmi Etikan'ın Ruhi Su Belgeseli, Raşit Demirtaş'ın Buzlar Çözülünce'si, Kazım Öz'ün Uzak'ı, Bingöl Elmas'ın Ağustos Karıncası, Ümit Kıvanç'ın Kızlar ve Kökler'i festivalin programında. Ayrıca son dönem Türk kısa filmlerinin en iyi örnekleri de izleyicinin karşısında; Deniz Buga'nın Uyku'su, Mehmet Ercan'ın Çelik Çomak'ı, Didem Erayda'nın Ziyaret'i, Aysim Türkmen ve Erkin Peprek'in Kapital-İstanbul, Fatih Kızılıgök'ün Toz'u, Arinsu Arslan'ın Kırıntı'sı ve grub yönetimiyle gerçekleşen Doğuştan Lider…

 

Festivalin etkinlikleri 5 Mayısta dergimiz baskıya girdiği sırada Hadigari'de gerçekleşen kapanış töreni ve ödül töreni ile sona erdi.

 

Biri bitmeden diğeri... Festival enflasyonu doğuyor... Kasım'da “Avrupa Gezici Filmler Festivali “ !!

 

Bodrum'da halen devam eden Uluslararası Bodrum Film Festivali, bir çok sinema eleştirmen ve editörünü bir araya getirdi. Festival sürecinde Time Corner Cafe'de yapılan kahvaltılı toplantıda bir araya gelen sinema yazarları, gazeteciler, sivil toplum kuruluşları ve festivali organize eden kurumlar, Bodrum'da kasım ayında yapılması planlanan Avrupa Gezici Sinema Festivali'ni masaya yatırdılar. Sinema eleştirmenleri Alin Taşçıyan, Erkan Aktuğ, Cüneyt Cebenoyan, Pınar Öğünç ile birlikte çok sayıda gazeteci katıldı.

 

Ankara Sinema Derneği Başkanı ve aynı zamanda Eurimages'in genel sekreteri olan Ahmet Boyacıoğlu ve festival yönetmeni Başak Emre, 10 yıldır gerçekleştirdikleri Avrupa Gezici Film Festivali'ni her yıl Türkiye genelindeki 4 ila 5 şehre götürüyorlar. Bu yıl ve bundan sonraki yıllarda her yıl Kasım ayında bu festivali Bodrum'a getirmek isteyen kurum üyeleri, Bodrum'un da bu festivale talip olması üzerine 3 ay önce çalışmalara başladılar. Avrasya Sanat Kolektifi kurucusu Nadi Güler ile birlikte 3 aydır yürütülen çalışmalar, yapılan toplantıda artıları ve eksileriyle tartışıldı.      


Bu konu 1622 kez izlenmiştir