where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 01 Haziran 2003 Tüm Yazı ve Haberler
Nevra ve Metin Serezli
Tedavisi olmayan hoş bir hastalık Sars
Boynunda hiç yazan bir Neyzen
Önce balık turu sonra sergi Rifat
Renkli Pazar Günleri
Onlar için hayat bir oyun ...
Ayın yeni çıkan albümleri, Pink Floyd, Ben Harper, The Pianist OST
Göltürkbükü Sıcak Yaz Günlerini Bekliyor
Bodrumun üç yanı marina
Bodrum'un Uluslararası Markası Halikarnas
Karabiber'lerin Bodrumu
Bodrum' dan İstanbul'a uzanan üç Sanatçı üç Sergi...
Bambul Ya da Tırsıl .
Bodrumlife Markası ve Bu sayı hakkında özel bilgi.
Önce balık turu sonra sergi Rifat

Yazar: Necip Damar
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 01 Haziran 2003 tarihli dergide yayınlanmıştır.

 Kırka yakın karma ve kişisel sergi açmış yurtiçinde, yurtdışında. Üstelik aşağı yukarı ailesindeki herkes ressam. Babası Ali Koçak, annesi Saliç en az Rıfat kadar tanınmış ve isim yapmış ressamlar. Eşi Kıymet ise grafiker.. .

 

Rıfat resim yapma işinde hızını alamamış ve elini denizin üzerindeki teknelerine de uzatıvermiş. Rıfat o gün bu gündür bir yanda resim yapıyor bir yandan da teknesiyle balık turları düzenliyor. Güvercinlik'e yerleştikten sonra uzun zaman almış balıkçılığın püf noktalarını öğrenmek, nerede avlanılır, nerede iyi balık bulunur, hangi balık bulunur hepsini tek tek öğrenmiş. Teknesinin üzerlerini de bezemiş resimleriyle ve ticari olarak Balık Turlarına başlamış.

 

Sabahtan yolcularını alıyor ki bunlar genelde yabancı turistler oluyor. Eşiyle birlikte teknede müşterilerine güzel bir öğle yemeği servisi yapıyorlar. Bu arada balık tutuluyor, yüzülüyor.. Balık tutulursa, istenirse akşam yemek olarak hazırlanıyor. Rıfat'ın farklılığı burada devreye giriyor ve özellikle turist müşterilere kendi yaptığı sergiyi gezdiriyor ve resimlerini satıyor.

 

Turistlerin hayli ilgisini çeken bu turlar çevredeki balıkçılar tarafından da ilgiyle izleniyor ve onlarda balık turları yapmaya başlıyorlar, ama Rıfat'ın Balık Turu konusundaki farklılığı kendisinin eğitimli bir ressam olması ve turistlere farklı hizmetler sunması.

 

Sonrada resimlerini tanıtması. Bir tür kültür ve sanat turu diyebileceğimiz Rıfat'ın Balık turlarının programı hemen yanda, özgeçmişinin altında. Küçük, sempatik balıkçı teknesi ile büyük bir gün yaşamanız sizin elinizde. Hem spor, hem deniz, hem sanat...

 

İyi bir Türk ressamıyla tanışmak, sanat üzerine konuşurken balık tutmak ve dostluklar oluşturmak,yemek yemek ve resimlerle haşır neşir olmak isterseniz adres ve telefonlar aşağıdadır.

 

Karaca Evleri No: 3 Güvercinlik BODRUM

 

rifat2000@ekolaymail.com

 

0 532 431 09760 532 431 0976

 

Rıfat

 

Rıfat Koçak, 1971 yılında Tokat'ta doğdu. 1992'de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisini 1993'te gerçekleştirdi. "Ayin", "Kabus ve Korkular", "Balıkların Gecesi", "Helezonik Düşler", "Atölyelerim" ve "Yokuş Aşağı" gibi dizi resimler yaptı. Çalışmalarını Bodrum Güvercinlik'teki atölyesinde sürdüren sanatçının yurt içi ve yurt dışı birçok koleksiyonda resimleri bulunmaktadır.  


Bu konu 1701 kez izlenmiştir