where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 01 Haziran 2003 Tüm Yazı ve Haberler
Nevra ve Metin Serezli
Tedavisi olmayan hoş bir hastalık Sars
Boynunda hiç yazan bir Neyzen
Önce balık turu sonra sergi Rifat
Renkli Pazar Günleri
Onlar için hayat bir oyun ...
Ayın yeni çıkan albümleri, Pink Floyd, Ben Harper, The Pianist OST
Göltürkbükü Sıcak Yaz Günlerini Bekliyor
Bodrumun üç yanı marina
Bodrum'un Uluslararası Markası Halikarnas
Karabiber'lerin Bodrumu
Bodrum' dan İstanbul'a uzanan üç Sanatçı üç Sergi...
Bambul Ya da Tırsıl .
Bodrumlife Markası ve Bu sayı hakkında özel bilgi.
Onlar için hayat bir oyun ...

Bodrumlife
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 01 Haziran 2003 tarihli dergide yayınlanmıştır.

 1999'a kadar Teatro Halikarnosos adıyla perdelerini açan Bodrum Belediyesi şžehir Tiyatrosu23 Mayıs'ta yeni bir oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunun adı 'Hayat Bir Oyundur'. Derlemesi, uyarlaması Bodrum Belediyesi şžehir Tiyatrosu'na ait, türü ise komedi. Bodrum'da Teatro Halikarnosos adı ile 'Azizname', 'Antonious ile Kleopatra' ve 'Arada Sezar' oyunlarını sergileyen topluluk, daha sonra 1999 yılında yeni isim ve yeni kadro ile faaliyetlerini sürdürmüş. Yalçın Güzelce, Bodrum Belediyesi şžehir Tiyatrosunu, çevresindeki tiyatroya gönül vermiş on kişiyle çalışmaya başlayarak oluşturmuş.

 

Oyuncuların yaşları 26 ile 50 arasında. Oyunculardan Deniz Bolluk ve Emin Ayhan profesyonel tiyatro deneyimine sahipler. Deniz Bolluk konservatuar mezunu, Emin Ayhan ise Almanya'da yıllarca tiyatro ile uğraşmış, hatta Alain Delon ile çalışma fırsatı bile bulmuş. Selçuk Aydın İtalya'da, Erkan Oymacı ise üniversite yıllarında tiyatro ile amatör olarak uğraşmış. Bankacı olan İlkay Akbaş yıllarca Ordu şžehir Tiyatrosu'nda sahneye çıkmış. İzmir konservatuarından mezun olan Fatma Top'un eğitimi ise sanat tasarımı üzerine. Kısacası topluluğun tüm elemanları bir şekilde bu hastalığı önceden kapmışlar ve şimdi hepsi sahnede harıl harıl yeni oyunlar yaratıyorlar.

 

Yalçın Güzelce'ye göre Bodrum'da tiyatroya gitme alışkanlığı henüz oluşmamış. Hazırlanan bir oyun en fazla dört kez sergilenebilmekte.

 

Hazırlanan bir oyun en fazla dört kez sergilenebilmekte. Bu da verilen emek düşünülürse iç açıcı bir durum değil. Yarımadada yaşayanların çoğu, kış aylarında komşu beldelerden Bodrum'a geç saatlerde vasıta olmadığı için oyunlara gelememekte. Bu konuda ilgili makamların desteğine ihtiyaç var.

 

İsimdeki "Bodrum Belediyesi" sözcükleri sizleri yanıltmasın... Belediye kesenin ağzını açmış değil, açamıyor da... Kadrolu olmak mümkün değil, para yardımı da söz konusu değil... Belediyenin sağladığı olanaklar; oynanacak oyunlar için Kültür Merkezi salonunu tahsis etmek, belediye atölyelerinde dekorların yapımını gerçekleştimek ve matbaasında oyunların afişlerini tek renkli olarak basmak. Birçok konuda olduğu gibi tiyatroda da bürokratik engeller nedeniyle yardımlar son derece kısıtlı kalmakta.

 

Sıkıntılarını sponsorlar bularak aşmaya çalışan topluluk, bu umutlarından da elleri boş dönmüşler. Allah ne verdiyse deyip yalnızca içlerindeki tiyatro enerjisiyle birşeyler yapmaya çalışmışlar. Elde edilen gişe gelirleri ise devede kulak misali.. Tüm bu ekonomik zorluklara rağmen canla başla çalışarak, yılmadan ve tüm güçleriyle mücadele ederek büyük bir takdiri hak etmekteler.

 

Ekim ayında yeni bir oyun ile tekrar karşımızda olacaklar. Temmuz ayında hazırlıklarına başlanacak olan oyunun adı 'Haydi Karına Koş'.. Ray Cooney'in tüm oyunları gibi temposu yüksek ve kahkaha dolu “Run for your wife” adlı oyununun çevirisi... Yaz aylarında turneye çıkmayı gönlünden geçiren tiyatro grubu, turne için finansman imkanı yaratamadığı gibi kendilerine maddi destek olabilecek bir organizatör bulmakta da güçlük çekmekte.

 

24 Mayıs 2003 Bodrum Belediyesi şžehir Tiyatrosu 'Hayat Bir Oyundur' adlı oyunun perdelerini Bodrumlular için açmaya hazırlanıyor, üstelik de tiyatronun çalışmayan perdesi bile tiyatro çalışanlarınca onarılarak. Sponsor bulabilselerdi tüm bu ekonomik imkansızlıklar da kolayca halledilebilecekti.

 

Herşeye rağmen onlar daha iyi olanaklarla hazırlanmış oyunlar ile karşımıza çıkma hayalinden vazgeçmiş değiller. Koşullar ne olursa olsun bizlere daha güzel şeyler sunmak için çaba göstermeye kararlılar.

 

“Bodrum Belediyesi şžehir Tiyatrosu” şu sıralar hazırlıklarını bitirdikleri “Hayat Bir Oyundur” temsilinin heyecanı içerisindeler.

 

23 Mayıs akşamı siz bu dergiyi okurken onlar ilk oyunlarını belki oynamış bile olacaklar. Seyirci sayısı, aldıkları olumlu eleştiriler, alkışlar onlar için en büyük mutluluk olacak.

 

Başlığımızı atarken “Adı, Bodrum Belediyesi şžehir Tiyatrosu” demiştik. Belediyenin biraz daha bu işin üzerine eğilmesi ve daha ciddi destek olması ile tiyatro konusu Bodrum'da özellikle gençler için alternatif bir ilgi alanı olabilir. Küçüklere “Oyun Parkı” yapıyormuş gibi.


Bu konu 1608 kez izlenmiştir