where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 01 Haziran 2003 Tüm Yazı ve Haberler
Nevra ve Metin Serezli
Tedavisi olmayan hoş bir hastalık Sars
Boynunda hiç yazan bir Neyzen
Önce balık turu sonra sergi Rifat
Renkli Pazar Günleri
Onlar için hayat bir oyun ...
Ayın yeni çıkan albümleri, Pink Floyd, Ben Harper, The Pianist OST
Göltürkbükü Sıcak Yaz Günlerini Bekliyor
Bodrumun üç yanı marina
Bodrum'un Uluslararası Markası Halikarnas
Karabiber'lerin Bodrumu
Bodrum' dan İstanbul'a uzanan üç Sanatçı üç Sergi...
Bambul Ya da Tırsıl .
Bodrumlife Markası ve Bu sayı hakkında özel bilgi.
Bodrumun üç yanı marina

Yazar: Necip damar
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 01 Haziran 2003 tarihli dergide yayınlanmıştır.

 Bodrum önümüzdeki günlerde iki yeni marinaya daha kavuşuyor...

Bunlardan biri Turgutreis'te açılmakta olan D-Marin diğeri ise inşaatı hızla devam eden ve Haziran içinde açılmayı hedefleyen Yalıkavakta ki Port Bodrum.. Bodrum'un emektar marinası eski adıyla Karada Marina, yeni adıyla Milta Marinayı da sayarsak yaz boyunca Bodrum'un üç bir yanından denizlerden gelecek teknelerin gözleneceğini kolaylıkla söyleyebiliriz... Karadan yıllardır belli bir turist yoğunluğuna ulaşan Bodrum, geçtiğimiz yıllarda havalimanının açılmasıyla turist yoğunluğu açısından tepe noktalara ulaşmış durumda. şžimdi amaç daha çok para bırakan, daha üst kesim kabul edilen yatları ele geçirmek... Yabancı marinalara demirleyen tekneleri bakir koylarımıza, herbiri birbirinden farklı özelliklere sahip marinalarımıza çekmek.

 

Her üç marinanın da yapım aşamında ortak kaderi; çevrenin tepkisini çekmek olmuş. İlk marina da yapılırken istenmemiş, D-Marin'de, Port Bodrum'da... Ama şimdi her birinden beklenen şeyler çok fazla. Turizme katkısının büyük olacağı konusunda herkes aşağı yukarı hemfikir.

 

Bodrum'un türlü etkenlerle konaklama tesislerindeki fiyatları aşağı doğru çekilirken, birbiriyle yarışırcasına daha iyi hizmet vermeyi amaçlayan marinalar, bugün Bodrum'un turist niteliğini üst seviyelere çıkarmaya çalışıyorlar.

 

Artık karaya yatırım yapma devri kapanmış ve gözler denize çevrilmiştir.İşte marinalarımızın genel durumları, özellikleri, farklılıkları, hedefleri...

 

Bodrum Milta Marina:

 

Bodrum Milta Marina, Ege ve Akdeniz'in en prestijli marinaları arasında çoktan yerini almış bir durumda. Bodrum'un tam kalbinde, bir şehir- içi marinası. Bir yanınızda Bodrum'un o ünlü renkli dünyası, diğer yanınızda Ege'nin cennet koyları... Ünlü markaların yer aldığı alışveriş sokağı, tarihi sergi alanı, uluslararası ve yerel yemeklerin sunulduğu özenli restoranlar, Yacht Club, Açıkdeniz Yelken Kulübü Bodrum Marina'nın sağladığı imkanlar arasında. Ayrıca kumanya ve yedek parça temini için marketler, çağdaş duş ve tuvaletler, her türlü teknik servis, deniz kurtarma, ilk yardım hizmetleri ve tekne sahiplerine özel otopark, sağlam alt yapısının birer örneği. En küçüğünden, süper yatlara kadar tüm boyutlarda teknelerin konaklamasına uygun 475 yat kapasitesine sahip Milta Marina'nın diğer hizmetleri ise şöyle sıralanıyor:

 

* Tüm pantonlardaki servis birimlerinde su, 220 V, 360 V (trifaze) elektrik (16 amper) ve kablolu TV yayını

 

* Ön büroya yapılacak başvuru üzerine, servis birimlerinden telefon bağlantısı

 

* İnternet bağlantısı

 

* Sıkı güvenlik ağı ve yangın birimleri

 

* 50 yat kapasiteli çekek yeri

 

* 70 tonluk travel lift

 

* Mekanik, marangozhane, boya, antifouling, elektrik ve elektronik ünitelerinden oluşan tam hizmet teknik servis

 

* Çamaşırhane

 

* Deniz ambulansı

 

* Yangın söndürme teknesi

 

* Deniz kurtarma birimi

 

* Tıbbi hizmetler

 

Marinalar içinde şu anda en tecrübelisi durumunda bulunan Bodrum Karada Marina, yeni ismiyle Bodrum Milta Marina'nın açılışından bu yana Genel Müdürlüğünü yapan Ömer Karacalar hem kendi marinaları, hem diğer marinalar için söyledikleri dikkate değer şeyler var; "Bodrum Milta Marina'da artık Pazar arayışlarından çok hizmet iyileştirme çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Yat Kulubümüz yenileniyor ve büyüyor.. Mayıs ayı sonunda yepyeni haliyle hizmete devam edecek olan Yat Kulübünde kiracı yerine doğrudan BAYK kısa adlı Bodrum Açık Deniz Yat Kulübü devrede olacak... Dalış Okulu projesi var.

 

Sergi alanı olarak Osmanlı Kulesi çevresindeki SİT alanı kiralandı. Hem kapalı mekanda hem de açık alana yayılmış sergiler yine devam edecek... Sanatsal faaliyetler Osmanlı kulesinde workshop şeklinde devam edecek... şžu sıralar geniş bir alana yayılan heykel sergisinin hazırlığı içindeyiz... BAYK bünyesinde yelkenciliği teşvik için elimizden geleni yapacağız... Birçok yarışa öncülük ediyoruz, sponsor oluyo-ruz.Yunanlılar ile birlikte

 

yarışlar düzenlemeyi düşünüyoruz. Resmi olarak 450 yat kapasitesimiz var. Doluluk sürekli % 100'ün üzerinde gerçekleşiyor. şžimdilerde Dalış Okulu projesini geliştiriyo-ruz. Bodrum'da ilk denizde can kurtarmayı kurduk. 24 saat denizde can kurtarmaya dönük çalışma yapılmakta. İki tane acil bot ve Universal Hospital'in deniz ambulansı marina içinde sürekli alarmda beklemekte. Bodrum Milta Marina olarak Sahil Güvenliğe de destek veriyoruz. Bir yangın müdahale teknesi yine 24 saat nöbet beklemekte."

 

Yeni sezonla ilgili olarak "Bodrum'daki eski yeni tüm marinaların ortak amacı gelen tekne sayısını arttırmak olmalı" diyen Karacalar, "Gayri resmi rakamlara göre Akdeniz de seyir halinde olan 700.000 yat var, % 7 sine sadece cevap verebiliyoruz. Bu durumda Akdeniz'de, Doğu Akdeniz'e doğru bir talep gelişiyor. Hırvatistan'da bu konuda bir hareket var. Orta Avrupa ülkelerine yakınlığı nedeniyle Almanya ve Avusturya'nın buraya büyük yatırımları söz konusu. Ciddi bir rakip olacağa benziyor. şžu an hizmetleri zayıf ama özelleştirilirse bir çok müşteriyi elimizden kapabilirler" şeklinde tereddütlerini belirtiyor. Pazar olanakları ve yeni açılan marinalarla ilgili olarak söyledikleri ise şöyle;

 

"Aslında pazar müsait ama çok iyi bir tanıtım yapılması lazım. Buna Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın da ciddi yardımı gerekli. Önemli bir sektör çünkü. Türkiye'de ki döviz girdisinin %25'i bu sektörden elde ediliyor. Bürokratik engellerin kaldırılması lazım.”

 

Mayıs ayında diğer marinalar da açılıyor, ortak hareket edilirse turizme olumlu katkıların artması mümkün. Örneğin fiyat politikalarında beraber karar vermek, birbirlerinden personel almamak gibi.

 

Ömer Karacalar, Bodrum Milta Marina'nın büyük bir saha sıkıntısı olduğunu belirtiyor. Ama sorunlarını çözmek için teknik ekiplerini geliştirmişler. Dar alanda teknolojinin kolaylıklarından yararlanarak verimi yükseltmeyi amaçlıyorlar. Oturmuş ve çevreden rağbet gören alışveriş merkezlerinden çok memnunlar. Personel değişikliğini politika olarak sevmiyorlar. Aksine personeli eğitmeyi ve uzun yıllar kullanmayı arzu ediyorlar.

 

D-Marin / Turgutreis

 

15 Nisan 2003 tarihi itibarı ile yat kabulüne başlayan D-Marin Turgutreis, sadece bir yat limanı değil, alışveriş ve eğlence merkezi, sosyal tesisleri ve teknik hizmet birimleri'nin yanısıra Bodrum'dan sonra ikinci bir gümrük kapısını da bünyesinde bulunduran bir Marina kompleksidir.

 

D-Marin / Turgutreis, sahilin doğal yapısı korunarak oluşturulan mendirek ile günbatımının en güzel izlenebileceği şekilde konumlandırılmış. Karada 100.000 m2, denizde de 110.000 m2 yerleşim alanına sahip olan D-Marin / Turgutreis, 550 yat için denizde bağlama, 100 yat için de karada park imkanı tanıyan, toplam 650 yat kapasiteli bir marina. Denizde bağlama sisteminde, uzunluğu 15 m'ye kadar olan yatlar için 'Parmak iskele' (Finger Docks) 15 m'den 50 m'ye kadar olan yatlar için de 'Tonoz Bağlama' (Med Mooring) sistemi kullanılmış. Yüzer iskeleler ve fingerlar, Güney Amerika'dan getirilen, tuzlu su ve güneşe dayanıklı özel Kumaru ağacı ile kaplanarak oluşturulmuş. Böylelikle özellikle yaz aylarında güneş yansımasının teknelere verdiği sıkıntı ve yıpranmanın önlenmesi hedeflenmiş. Ayrıca, tekne aralıkları geniş tutularak ve yine geniş bir manevra dairesi oluşturularak yatçıların rahatı ve yatların güvenliği de düşünülmüştür.

 

D-Marin / Turgutreis'te yat sahiplerinin yatlarında bulunan fazla halat, yelken, dıştan takma motor ve şişme bot gibi demirbaşları için bir çok marinada eksikliğini hissettiği muhtelif ebatlarda depo imkanı oluşmuş. Ayrıca, kaptanlar ve mürettebat için de sosyal tesis imkanı sağlanıyor.

 

Marina'da kıyısal ekonominin gelişiminde önemli rolü olan feribot seferleri de düşünülerek, 'Feribot Yanaşma Rıhtımı' ile Gümrük, Gümrük Muhafaza, Pasaport Polisi, Liman Başkanı ve Sahil Sıhhiye'ye de yer vermiş. D-Marin / Turgutreis'in karşısında bulunan Yunan Adaları ( Kos, Kalimnos, Leros, Patmos, Rodos) ve ayrıca yurtiçi limanları ile Turgutreis arasında turistik feribot seferleri şimdiden planlanmış durumda.

 

D-Marin / Turgutreis'in 'Ticari Alanı' olarak adlandırılan Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nde yer alan 57 adet ticari ünite,16 m2'den 450 m2'ye kadar değişen ebatları ile geniş bir yelpaze oluşturmakta. Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nde kitap-CD satış mağazası ile tekstilden dekorasyona, iletişimden ulaşıma, gıdadan sağlığa, resttauranttan cafeye ve finastan eğlenceye kadar bir çok deneyimli seçkin işletmeye yer veriliyor.

 

Marina sosyal ve kültürel faaliyetlerin de önemini gözönüne almış. Amfiteatr'da gerçekleştireceği aktivitelerin yanısıra, 20-24 Ağustos tarihinde düzenlenecek 23.Uluslararası Yatçılık ve Yat Ekipmanları Fuarı Bodrum Yacht Show 2003'e de ev sahipliği yapacak. D-Marin / Turgutreis'de yer alan Yacht Club'te ise yüzme havuzu, tenis kortları, tribünlü plaj, voleybol sahası, fitness, sauna, cafe, bar ve restaurantlar bulunmakta.D-Marin / Turgutreis'in teknik ve sosyal hizmetlerini şu şekilde sıralamak mümkün;

 

Sosyal Hizmetler

 

* Yat Kulübü

 

* Spor tesisleri; tenis kortları ve tribünlü beach-volley sahası

 

* Fitness-sauna-masaj

 

* Bilardo salonu

 

* Misafirhane

 

* Mürettebat için cafe-restaurant sosyal tesisi

 

* Park ve gezi alanları

 

* Amfiteatr

 

* Sanat Merkezi

 

* Charter ve seyahat acentaları

 

* Rent a car

 

* Yat broker ve sigorta hizmetleri

 

* İnternet ve business lounge

 

* Kuru temizleme

 

* Çamaşırhane; yatçıların kendi yıkayabileceği veya hizmet alacağı

 

Teknik Hizmetler

 

* Travel lift (100 ton kapasiteli)

 

* Karada park imkanı

 

* Çekek rampası (slipway)

 

* Hangar; İsviçre'den gelen lazer dikimli yelken donanımı ile kapatılan hangar içinde çevreye duyarlı bakım,onarım

 

* Alt yıkama ve temizlik

 

* Anti-osmosis bakımı

 

* Motor-makine bakım ve onarım

 

* Boya,polyester ve epoksi uygulamaları

 

* Torna-metal tamir ve bakımı

 

* Yelken -branda üretim, tamir ve bakımı

 

* Ahşap ve mobilya uygulamaları

 

* Arma ve donanım işleri

 

* Elektrik ve elektronik tamir ve bakımı

 

* şžişme bot ve can Salı tamir ve bakımı

 

* Kışlık bakım hizmeti

 

Hedef kitlesi ulusal ve uluslararası A+, AB olan D- Marin / Turgutreis Haziran 2003 itibariyle mavi bayraklı yat limanı oluyor. Ayrıca İngiltere'ye 5 yıldızlı çıpa için müracaat edilmiş durumda.

 

PORT BODRUM YALIKAVAK

 

*Kışın hakim olan güney rüzgarlarına karşı korunaklı bir konumda.

 

*Yazları meltem rüzgarları ile ferah, sürekli bir esinti var.

 

*100 tonluk kapasiteye sahip olan 'Travel lift' kapasitesi gelecek yıl 400 tona çıkarılacak.

 

*Port Bodrum'da 16 - 260 amper aralığında enerji temin edilebilmekte.

 

*Tekne aralıkları geniş tutularak ve yine geniş bir manevra dairesi oluşturularak yatçıların rahatı ve yatların güvenliği düşünülmüş.

 

*Çekek rampası (Slip way).

 

*Yolcu tekneleri için ayrı bir terminal hizmet vermekte.

 

*Gümrük ve iskele işlemleri kolayca

 

yapılmakta.

 

*Denizcilik le ilgili müze ve otel, marinayla

 

birlikte hizmete girecek.

 

*Tekneden veya marinadan alınacak yolcuların taşınacağı helikopterlerin inebileceği helioport bulunmakta.

 

* Her türlü ihtiyacı karşılayacak alışveriş merkezi.

 

* VIP Mooring, * VIP island, * Duty Free

 

* Yakıt, * Mini golf sahası, * Gümrük alanı

 

* Marina sınırları içinde yer alan Beach

 

* Kaptanlar ve gemi tayfalarına özel birimler

 

• Biyolojik olarak kirliliği önleyici bitkilerle deniz suyunun korunması gibi özel yöntemler ve tesisler Port Bodrum'un çevreci anlayışına işaret ediyor. İsveç patentli SF Marina Systems'in çevre koruma konusunda ve tasarım aşamasında yaptığı danışmanlık sayesinde Port Bodrum'un inşaasında özellikle duyarlı bir yöntem izlenmiş. Bu yöntemlerin başında pantonların dolgu yerine kazık yöntemiyle inşaa edilmesi başta gel-mekte. Sirkülasyon sağlayıcı bu yöntem günümüzde dünyada tercih edilen bir yöntem.         


Bu konu 2024 kez izlenmiştir