where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 13 Haziran 2008 Tüm Yazı ve Haberler
Ufukta gemiler göründü
Yalıkavak koylarına Sandima tepelerinden bakan dikkayalar üzerinde bahçe yapmak
Bir tutam ot ve kent-köylü hayatlarımız!
Emlak yatırımları sürerken çevresel ve tarihsel değerleri koruyabilmek bir hayal mi ?
Artık sözcük dağarcığımıza bile giren SPA, dinlenme ve rahatlama kültürümüze dahil oldu
Bodrum: Gözde idi, halen gözde... Yarın da gözde olacak mı ?
Celep Ali'nin Devesi
Bale festivalinde gösteriler kaçmaz. 6. Uluslararası Bodrum Bale Festivali
Oda Orkestrası tamam, sıra Senfoni'de
Model uçaklar Bodrum semalarında
Rotamızı Yunan Adalarına çevirdik
Bodrum'dan İstanbul'a denizden gitmenin keyfi
Darısı tüm değirmenlerin başına
Ufukta gemiler göründü


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 13 Haziran 2008 tarihli dergide yayınlanmıştır.

 Üç yıldır yapımı süren Bodrum Limanı’nın açılışı, mart ayı sonlarına doğru Sky Wonder adlı ilk geminin de gelmesiyle Bodrum’da çok yeni ve farklı bir dönemi başlatmış oldu.  

 

Bodrum Limanı’na uzaktan ve tepeden şöyle bir bakıldığında içimizi pırpır ettiren, oyuncak gibi göründüğü halde ne kadar büyük olduğunu bildiğimiz gemilere artık gözlerimiz alışmaya başladı. Bodrum sokaklarında yürürken karşılaştığımız turistlerin, henüz sezon açılmadığı için “gemilerden inen” turistler olduğunu fark eder olduk. Dükkânlarını açmak için acele etmeyen esnafa bir hareket, canlılık geldi. Sonunda hiç açılmayacakmış gibi gelen Bodrum Limanı açılmıştı işte ve gemiler; kocaman, turist taşıyan gemiler, Bodrum için yeni bir umut olarak ufkumuzda belirdi.

 

Nedir bu kruvaziyer turizmi? Kruvaziyer turizminin amacısadece taşıma veya ulaştırma değil, konukları olan turistleri ağırlamak. Bu amaçla her türlü hizmet donanımına sahip büyük ve konforlu gemilerle yapılan deniz seyahatlerinden oluşuyor.   Gemiyle seyahat ederek tatil yapmayı seçen kişilerin önemli bir çoğunluğu gelir düzeyi yüksek ve 35 yaş üstü kişiler. Turizm dalları içinde kruvaziyer turizminin hem bu yüzden hem de diğer sebeplerden ayrı bir yeri var, çünkü bu gemilerin uğradığı limanlar ve bu limanlarda, kruvaziyer turistlere sunulan turistik hizmetler, ev sahibi ülkelerin ağırlıkla yatırım yaptıkları alanları oluşturuyor. Yolcular, varılan ülkelerdeki limanlarda diğer ulaştırma ve konaklama hizmetlerinden de yararlanıyorlar, alışveriş yapıyorlar, kültür turlarına katılıyorlar…   Yolculuk sırasında, diğer seyahatlerde normal olarak karşılaşılan yolculuk güçlükleri, deniz gezilerinde yok. Bütün tatil boyunca, yüzen bir evde oturulurken, valiz doldur boşalt külfetine katlanmadan bir limandan diğerine uğramak mümkün. Ayrıca gemide

 

büyük bir konfor var. Yolculuk süresince çeşitli eğlence ve aktivitelerle, gemide iyi bir zaman geçirilmesi sağlanıyor.

 

Bodrum açıklarında kimler demirlemedi ki… Tarih boyuncaI.Artemisia’nın triremeleri, II.Artemisia’nın gemileri, Akdeniz ticaret gemileri, Rodos şžövalyeleri, korsanlar, Turgut Reis’in kadırgaları, Osmanlı donanması gemileri, günümüze yakın tarihlerde ise mandalina taşıyan çektirmeler, şimdilerde Bodrum guletleri derken binlerce yolcu taşıyabilen cruise gemileri Bodrum açıklarında yerlerini aldı.   Bir zamanlar Bodrum’a büyük gemiler gelirdi 50’li yıllarda Bodrum’un karayolu bağlantısı yorucu ve uzun yolculuklar gerektirdiğinden can simidi olan gemiyle İstanbul’a gitmek veya İstanbul’dan gelmek şimdi artık bizler için sadece bir nostalji… O zamanın gemileri şimdiki gibi konforlu olmadığı gibi, Bodrumaçıklarında demirliyor ve sandalla inilip biniliyordu. Kimler gidip gelmedi ki o gemilerle; Bodrum Hâkimi, Halikarnas Balıkçısı, Bedri Rahmi, Azra Erhat ve Bodrum’u Bodrum yapan entelektüellerin hepsi…   Aşk Gemisi   Tabii o zamanlar televizyon yoktu henüz ve Bodrum İstanbul hattında gidip gelen yolcular “Aşk Gemisi” adlı o eğlenceli diziyi izlememişlerdi. Tahminimizce 1977 – 80 arasına tekabül eden bir dönemde yayınlanan bu dizi gerek müziğiyle, gerek sevimli personeli ve kaptanıyla gerekse Karayipler güzergâhının cazip görüntüleriyle o zaman çocuk olan bizlerin gönlünde taht kurmuştu. Birzamanların Calipso Kralı diye anılan şarkıcısı Metin Ersoy’un “Ah O Gemide Ben de Olsaydım” adlı meşhur şarkısının bu modanın rüzgârıyla çok popüler olduğunu bile düşünebiliriz.   Bodrum’da çok sevilen “Sakız Ana” olarak bilinen Ruhber Abla’nın şimdi rahmetli olan eşi, Aşk Gemisi’nin kaptanı Kaptan Stubing’e o kadar benzerdi ki - o da bu benzerlikten çok hoşlandığından olsa gerek - tıpkı kaptan giysilerine benzeyen beyaz gömleğini giydiğinde hepimiz ona Kaptan Stubing derdik. Nur içinde yatsın rahmetli.

 

Türklerin en çok tercih ettiği cruise güzergâhının Karayipler olduğu düşünülürse, Aşk Gemisi dizisinin bu tercihteki payını yabana atmamak gerekir. Ayrıca bugün dünya genelinde yaklaşık 14 milyon kişi cruise gezilerini tercih ediyorsa bunun % 70’inin

 

Amerikalı olduğunu hatırlayalım.   Artık gemiyle seyahat etmek ve tatil yapmak için uygun seçenekler var! Henüz Türklerin gemiyle yolculuk yaparak tatil yapmayı pek tercih etmediğini görsek de, bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Önce bize uygun gemi seyahatlerinin artması gerekiyordu. Bunun için de uygun limanların, gemilerin olması. Çok şükür Bodrum Limanı mart ayı ortalarından itibaren hizmete açıldı. Temmuz ayında da 1.sınıf liman statüsünde olacak. Liman alanının yakınlarında hizmet vermeye başlayacak işletmelerin tek tek yerlerini almaya başladıklarını duyuyoruz. Ciddi yatırımlar yapılıyor bölgeye.   1 Mayıs’tan itibaren Bodrum – İstanbul – Bodrum hattında Deniz Line gemileri işlemeye başladı. Seyahat acenteleri cruise seferlerine Bodrum Limanı’nı da eklediler. Yazımızın bundan sonraki bölümünde Deniz Line ve Pronto Tour’un düzenlediği seferler hakkında bilgiler bulacaksınız.Bodrum’a kaç gemi gelecek?   2008 yılında yeni limana 285 geminin gelmesi bekleniyor. Gelecek gemilerden 98’i, 1500 - 1700 kişilik büyük gemiler olacak. Bunlar Yunan adaları, İtalya ve Hırvatistan arasında çalışıyor, haftalık ya da 10 günlük turlar yapıyor. Bu yıl turlara Bodrum’u da eklediler. Yaklaşık 50 - 60 bin civarında turist getirecekler. 98 geminin 60’ı Bodrum’a sabah gelip, akşam saatlerinde ayrılacak. 38 adedi ise burada bir gece geçirecek (*). (*) Gazeteci Can Pulak’ın www.bodrumhabermerkezi.com sitesinde yayınlanan yazısından alıntıdır.

 

Cruise gemilerinde çalışmak için ayrı bir eğitim gerekiyor   Cruise gemilerinde çalışmak her geçen gün daha cazip hale geliyor. Fakat bunun için çeşitli eğitimlerden geçmek, belli başlı sertifikalara sahip olmak gerekiyor. Türkiye’de cruise seyahatleri yapan gemi sayıları artmaya başlayınca bu işkolunda nitelikli çalışan ihtiyacı da doğdu. Bu ihtiyacı karşılamak ve dünya cruise istihdam pazarında meslek sahibi ve nitelikli Türk elemanlarının da çalışabilmesini sağlamak, onlara yeni ufuklar kazandırmak, işsizliğe bir nebze olsun çare bulmak amacıyla 2006 yılının sonunda Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından da desteklenen Cruise Academy kuruldu. Cruise Academy ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa hazırlanan Cruise Personeli Sertifika Programı 2007 yılından bu yana sürüyor.

 

Bodrum’da “Denizcilik” eğitimi başladı   Cruise Academy ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa hazırlanan Cruise Personeli Sertifika

 

Programının 2007’den beri sürdürdüğü kursların İstanbul yerine Bodrum'da daha etkin ve ekonomik bir şekilde verilebileceği ortaya çıkınca Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim

 

Merkezi ile iş birliği sürdürülürek, tüm kurslar Bodrum'a kaydırılmış. Bodrum'daki eğitim altyapısının yeterli oluşu nedeniyle, kurslar sadece Cruise gemilerinde çalışma amaçlı olmaktan çıkartılarak, eğitim yelpezesi hemen tüm denizcilik konularını kapsayacak şekilde genişletilmiş. Bu eğitimlerin World Marine Academy iktisadi işletmesi bünyesinde toplanması, Cruise eğitiminin de bu okulun bir alt branşı olması uygun görülmüş. Bu arada, Dünya Denizleri Eğitim Vakfı'nın kuruluş çalışmaları sürüyor. Vakfın amacının Bodrum'a ve ülkemize, tam donanımlı bir 'Uluslararası Deniz Eğitim Merkezi' kazandırmak olduğu belirtiliyor. STCW 95 Denizde Can Güvenliği Sertifika programı 5 Mayıs 2008 pazartesi gününden itibaren Bodrum Anadolu Meslek - Kız Meslek Lisesi Yat Kaptanlığı bölümünde başlamış. Bodrum Milta Marina'da irtibat ofisinin açılmasıyla da adımlar tamamlanmış.

 

Bilgi ve Kayıt İçin:   Dünya Denizleri Eğitim Vakfı Cruise Academy - World Marine Academy

 

Neyzen Tevfik Cad. No:5 Bodrum Milta Marina

 

Bodrum - Muğla - Türkiye Tel: 0252 316 58 44 - 0533 772 50

 

www.cruiseacademy.org

 

www.dünyadenizleri.org

 

Üç yıldır yapımı süren Bodrum Limanı’nın açılışı, mart ayı sonlarına doğru Sky Wonder

adlı ilk geminin de gelmesiyle Bodrum’da çok yeni ve farklı bir dönemi başlatmış oldu.


Bu konu 2035 kez izlenmiştir