where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 24 Ağu-2012 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum Kültür ve Sanat Derneği 'Geçmişten Günümüze Bodrum Sergisi' 20 Ağustos'ta Haluk Elbe'de
Ressam Cevdet Kocaman Oasis Nurol Sanat Galerisinde Sanat Üzerine Söyleşi Yaptı
Nebahat Timur Tokgöz 'Değişim II- Enstalasyon' çalışması Dibeklihanâ??da
Yemesi Baldan tatlı, Kendisi diken suratlı. Frenk Yemişi
Theodorakis müziği eşliğinde 'Zorba' balesinde ünlü konuk sanatçı Irek Mukhamedov'u izledik.
Gökova'nın Billuru Çökertme
Bodrum'da Hediyelikler Harika
Bir Kara İki Ada, Bodrum, Kalimnos, Bozcaada
Bodrum'un ilk Avm'si... Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi
Gümüşlük Club Zemdaâ??da bol müzikli ve lezzet dolu bir yaz devam ediyor
1979?dan beri, hâlâ dünyanın en iyi gece kulüplerinden biri? Halikarnas Club
şžık, otantik, modern, küçük, güzel, özel... Sanki başka dünya Sandima 37 Bodrum Hotel
Ege Cura Boutique Hotel
Bodrum'da 10'da10 Ağustos 2012
Noel, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır. Muazzez İlmiye ÇIĞ
Bodrum'un ilk Avm'si... Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 24 Ağu-2012 tarihli dergide yayınlanmıştır.

“Bodrum’un ilk Avm’si... Oasis açıldığında AVMâ??sözcüğü literatürümüze bile girmemişti. Türkiye’de bir ilçede açılan ilk AVM... Türkiye’de ilk açılan 12. Alışveriş Merkezi. Oasis Bodrum için bir alışveriş merkezinden öte alışkanlıkların değiştiği bir rekreasyon alanı, kültür ve eğlence ile buluşma noktası ve gerçek bir çekim merkezi...”

Oasis “gerçek bir çekim merkezi” dedik...
Oasis’in bu günlere gelmesinde büyük payı olan istikrarlı yönetimi, çevre ilişkileri ve vizyonu ile Oasis’i sıkıntılı dönemlerinden alarak bugünkü tıkır tıkır işleyen haline dönüştüren
Oasis yönetim şirketi Botim’in genel müdürü Mazhar Vardar’dan bize Oasis’i anlatmasını istedik ve sorularımızı sıraladık...

BODRUMLIFE - Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi; Bodrum’un ilk alışveriş merkezi... Kuruluşundan bu yana önemli bir  yapısal evrim geçirmedi ama işlevsellik, çevreyle ilişkiler ve cazibe merkezi olma yönünde çok olumlu yol kat etti. Kuruluşundan bu yana sizin gözlemleriniz nedir?

MAZHAR VARDAR - Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi; Bodrum’un ilk AVM’si olduğu gibi aynı zamanda Türkiye’nin de 12. AVM’sidir. Bugün Türkiye genelinde 300’ün üzerinde AVM olduğunu göz önünde bulundurursak, bundan 14 yıl önce ilk on bir  AVM büyük şehirlerde açılmışken, Bursa’da, Kayseri’de, Eskişehir’de, Trabzon’da AVM yokken, bir ilçe yani Bodrum AVM ile tanıştı. Bu çok önemli bir karar ve cesaret gerektiren bir yatırımdı.
Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi, 1998 yılında 32 yıllık bilgi birikimi ve deneyimi ile kaynağı, işgücü ve sermayesinin tamamı yerli olan bir Nurol Holding projesi olarak hayata geçti. O yıllarda bölgede ve yakın çevresinde çok kısıtlı bir ticari hayat mevcuttu. Oasis’in bölgenin hayatına girmesiyle, Bodrum’un ticari dünyasında ciddi bir farklılaşma yaratıldı, farklı bir bilinç oluştu. Oasis ile birlikte bölgeye yerli ve yabancı markalar adım attılar. Bu markalar ticari bilgilerini ve bilimsel alışveriş konseptini bölgeye getirdiler. İlk olmak her zaman zordur. Dolayısıyla Oasis’in  ilk yılları haliyle çok zor geçti. Oasis yatırımı ile Bodrum ve çevresine yeni iş potansiyeli ve yeni istihdam yaratmış olmasına rağmen, karşı çıkanlar, tepki gösterenler oldu. Oasis için gerçekten büyük emekler harcandı ve bugünlere gelindi.
O günden bugüne, kiralamayı etkileyen mimari eksikler giderildi, kaliteli hizmet ve yeni markalar ile her yıl yapımız yenilendi ve güçlendirildi. Akılcı ve modern perakendecilik desteklendi, geliştirildi. Bodrum’a özgü, iklimsel ve yapısal olarak Bodrumlunun ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu özgün bir alışveriş dünyası yaratıldı.
Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi sıkıntılı yılları geride bırakıp, 2005 yılından itibaren organize perakendenin Bodrum’daki merkezi oldu. Bu noktada önemli olduğunu düşündüğüm Oasis’in bir duruşundan da söz etmek gerek; Oasis, her zaman nerede olduğunu, nereye hizmet ediyor olduğunun bilinci ile var oldu. Bodrum’un kimliği, halkı, değerleri hep ön plandaydı ve bunu da doğru bir şekilde ortaya koydu ki, Bodrum’dan gördüğü  ilgiyle, sadakatle karşılığını aldı ve almaya devam ediyor.

BL - Bugün ciddi bir buluşma merkezi ve ciddi bir adres Oasis... Bunu nasıl sağladınız?  Oasis’i bir AVM yöneticisi olarak nasıl görüyorsunuz?...  Çünkü özel bir yapıya sahip ve diğerlerinden farklılar arzediyor.

MV- AVM’nin adı, Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi.... Adımızda yer alan,” alışveriş”, “kültür” ve “eğlence” kavramları üzerine yoğunlaştık. Farklı etkinlikler ile Bodrumlunun değerlerine odaklandık. Bodrum’da ilkleri gerçekleştirdik. Güvenlik ve temizlik konusundan taviz vermedik, başlangıçtan bu yana her zaman güvenli ve temiz bir ortam olmaya çalıştık. Personel kalitemize önem verdik. Eğitimler ile kadrolarımızın bilgi ve görgülerini yukarı taşımaya çalıştık. Bunları yaparken, örnek bir alan olduk, çevremiz bu güzel örneğe uyum sağlamaya çalıştı, Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi, gelişirken, onunla  birlikte çevresi de değişti ve gelişim gösterdi. İlk yılların fotoğrafları ile bugünkü görüntüyü kıyasladığımızda görüyoruz ki Oasis ve çevresi artık Bodrum’un merkezinde yer alıyor. Buluşma adresi olmasında kuşkusuz bu lokasyon da çok önemli. 50.000 metrekareye yerleşmiş, ferah, açık, rahatlatan, Bodrum mimarisine uyumlu, Bodrum’a özgü yerel bitkilerin kullanıldığı peyzajı ile de tercih edilen bir yer. Mimarisinin ve peyzajının Bodrum’a uyumlu olması insanları rahatlatıyor. Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi Bodrum’un genelde gürültülü ve yoğun olan gece eğlence dünyasına alternatif olabilecek, dingin ve huzur verici farklı bir dünya... Yönetim olarak, ailelerin çocukları ile zaman geçirebilecekleri temiz, güvenli, içinde farklı ve çeşitli etkinlik alternatifleri olan bir yer olmasına hep özen gösterdik.

BL- Bodrum’da bir cazibe merkezi yaratmak  başlı başına bir başarı...  Ancak mesela başka gruplar Klasik Müzik Festivali gibi etkinlikler yaparak daha kitlesel hareketleri de destekliyor.  Siz Nurol Holding, ya da Oasis böyle bir şey düşünüyor musunuz? Bodrum’a karşı bağımsız sosyal sorumluluk projeleriniz var mı, düşünüyor musunuz?

MV - Alışveriş merkezleri, ticari amaçlı gayrimenkul yatırımlarıdır. Ana hedefleri alışveriş amaçlı ayakbasan, yani ziyaretçi sayılarını çoğaltmak ve alışverişi özendirmektir.  Bunu başarabilirseniz kira getirisi yüksek, verimli bir ticari alan yaratmış olursunuz. Ana hedef budur ve bu hedefe ulaşmak için etkinlikler sadece araçtır. Düzenli ve geleneksel etkinlikler bu anlamda, amaca hizmet etmez. Etkinlikler farklı ve ilgi çekici olmalıdır. Biz farklılığı, Bodrum’a özgün değerler üzerinde çalışarak yaratmaya çalıştık. Zeytin, zeytinyağı, sünger ve benzeri birçok konuda, araştırmalar ve bu araştırmalara dayalı sergiler, etkinlikler düzenledik. Bunları yaparken, hem Bodrum’a özgün değerler üzerinde araştırmalarla detaylı bilgi toplayıp, derledik, hem Bodrum’a hizmet ettik, hem de farklı etkinliklere imza attık. “Bodrum Gelinleri” sergimiz, bunun son örneğidir.
Diğer taraftan, Ankara Nurol Sanat Galerisi’nin sergilerini Bodrum’a taşıyarak, Bodrum’un bugüne kadar yakından tanıma fırsatı bulamadığı ya da tanıyıp burada buluşamadığı birçok değerli sanatçı ve eserlerini Bodrum’a getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Bu işi gerçekten, gerçek bir sanat galerisi ortamında ve anlayışıyla yapıyoruz.
Bugün geleneksel hale gelmiş olan Bodrum Bale Festivali’nin ilk adımını Bodrum Kalesi’nde Devlet Opera ve Balesi ile birlikte düzenlediğimiz, Nurol’un burs verdiği üstün yetenekli gençlerimiz ve onların Paris Konservatuvarı’ndaki hocaları ile beraber verdikleri bir klasik müzik konseri ile Oasis ve Nurol olarak biz attık. Bodrum Deniz Müzesi, Oasis’in “Sünger Sergisi” ve Ali Kemal Denizarslanı’na yaptırdığı sünger tekneleri maketleri ile hayat buldu ve gerçekleşti. Bu ve benzeri birçok projemiz var, bunlar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

BL - Oasis’i bir arkadaşınıza veya yakınınıza nasıl tarif ediyorsunuz.

MV - Oasis Alışveriş, Kültür ve Eğlence Merkezi Bodrum’un yaşam alanıdır. Bu tarifin içinde her şey var.

BL - Bodrum’daki gelişim hakkında birşeyler söylemek ister misiniz?

MV - Bodrum Türkiye’de çok çok önemli bir turizm markasıdır. Son yıllardaki bilinçsiz ve plansız gelişim ile hepimiz bu değerli markaya haksızlık ediyoruz. Altın yumurtlayan tavuğumuzu, her gün biraz daha aşağı çekiyoruz. Bodrum nüfus yapısı, gelir düzeyi, harcama potansiyeli ile verimi belli bir yöredir. Bu verim kapasitesini zorlamamak gereklidir, eğer zorlarsanız verimsiz bir ticari yapı ve hayal kırıklığı ile sonuçlanan yatırımlar şehri olursunuz. şžehrin ekonomik ve  fiziksel alt yapısı bu plansız gelişimi kaldırmıyor. İnsanların Bodrum’a geliş nedenleri bir bir ortadan kalkıyor. Büyük şehirlerde yaşanan ve insanları bunaltan nedenlerin hepsi, Bodrum’da da yaşanmaya başladı.  Bodrum’a el birliği ile yazık ediyoruz.  

Kendisinin yönetiminde Oasis AVM’nin yeni atılımlarla  her zaman gözde bir çekim merkezi olacağına inandığımız  Botim Genel Müdürü Mazhar Vardar’a yanıtlarından ötürü  teşekkür ediyoruz ve Oasis’e başarılar diliyoruz.


Bu konu 3673 kez izlenmiştir