where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 23 Mayıs 2012 Tüm Yazı ve Haberler
'Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı' Burhan Doğançay Retrospektifi İstanbul Modern'de
Bodrum Ticaret Odası 35. Yılında 30 yıl ve üstü üyelerine plaket vererek teşekkür etti
Ortakent'in Garaguy'u hÇ¢lÇ¢ bir pınar...
Eski Bodrum Fotoğrafları 'Facebook'ta paylaşılıyor
Karya'dan İyonya'ya Hamdi Topçu'nun kitabı Kitapevlerine.
Bodrum Yapımı benzersiz bir tasarım harikası şimdi AbuDhabi sularında. AD5
Bir Kültür şžehri Bodrum
Denizyıldızı Deniz kabuklarının göz alıcı dekoratif objelere dönüştüğü şirin köşebaşı dükkÇ¢nı
Mimar Gülay Tezer Evi
La Blanche Resort & Spa Hayalleriniz ve Ötesi
Bodrum'da 10'da10
Konserler ve Gösteriler Başlıyor
Konserler ve Gösteriler Başlıyor

Yazar: Necip Damar
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 23 Mayıs 2012 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum’da karpuz kabuğunun denize düşmesini kimse beklemez... Nisan ayında gelen Kuzey Avrupalı turistler havanın soğukluğuna bakmaz, güneşi görürü görmez denize atlarlar.  Buranın yerlilerine de
cesaret verirler ve bir bakarsınız Bodrum’a yaz gelivermiş...

Yaz eğlenceyi de beraberinde getirir ve Bodrum’un dört bir yanından gelen kışlık şenlik davulu sesleri, deve güreşleri, yağlı güreşler yerini festival seslerine bırakır...

Caz Festivali 18 Mayıs’ta

Bu yılın ilk festival duyurusu Karsanat Derneği’nden geldi. Her yıl düzenledikleri Caz Festivali’nin üçüncüsü bu yıl  18-19-21 Mayıs’ta Bodrum Marina Yacht Club açık sahnesinde Kültür Bakanlığı’nın desteği ve Bodrum Belediyesi himayesinde, Ortakent ve Turgutreis Belediyeleri,  THY, Marina Yacht Club,  Sami Otel, SKY Marine, LVZZ Otel, Akustik Travel, 3 RÜZGÂR, Yarımada Gazetesi, DHA ve sanatseverlerin  destekleriyle düzenliyor.

Günbatımında gerçekleşen festival, arka fonda yelkenlilerin ve kalenin eşsiz manzarası ile bütünleşiyor ve izleyenleri büyülüyor.

Festival Sanat Yönetmeni Gülderen Erdoğmuş “ Dünyanın ve Akdeniz’in en güzel turizm merkezlerinden sayılan Bodrum’un evrensel etkinliklerle daha da güzelleşeceğine inanıyoruz. Caz festivalinde cazın farklı tarzlarını da sanatseverlerle buluşturmaya özen gösteriyoruz” diyerek, festival programını açıkladı.

18 MAYIS BİLAL KARAMAN TRİO

Bu yıl 18 Mayıs’ta sahne alacak olan Bilal Karaman Trio’nun konuğu, Fransız keman sanatçısı Pierre Blanchard, birçok uluslararası keman ödülünün de sahibi. Özellikle 1984 de Stephane Grapelli’nin “Le Violin de Michel Warlop” ödülüyle ödüllendirdiği Blanchard, bu ödülle dünyanın en iyi caz kemancıları arasında yerini aldı. Bilgi üniversitesi gitar performans bölümünü tam bursla bitiren Bilal Karaman kendine has tarzıyla geleneksel Türk müziklerine çağdaş yorumlarda bulunarak Türk müziklerini daha ileriye taşımayı hedeflemiş. Bestelerinde modal ve melodik motiflerin yanı sıra  modern armonileri ve doğaçlamaları da sıkça kullanıyor. Karaman ve Blanchard ilk defa bir araya geldiler ve festivalde birlikte konser verecekler.
20. yüzyılın ilk yarısında Fransa’da Swing farklı bir gelişme göstermiş ve Jazz Manouche veya Gypsy Jazz olarak da bilinen akım doğmuştur. Bu akımın öncüsü olan gitar sanatçısı Django Reinhardt ve keman sanatçısı Stephane Grapelli farklı sound ve ritimleriyle yüzyıla damgalarını vurdular.
Konserde sanatçılar Jazz Manouche standartları yanı sıra kendi bestelerinden de örnekler sunacak. Grubun diğer elemanları; Baran Say - kontrbas, Jaime Fernandez - ritim gitar.

19 MAYIS ELİF ÇAĞLAR QUARTET

19 Mayıs   konuk sanatçısı Elif Çağlar İstanbul Bilgi Üniversitesi “caz kompozisyon” bölümünü bitirdikten sonra New York Queens College, The Aaron Copland School of Music’te,"Caz Performansı" dalında master yapmış genç kuşak önemli caz vokalistlerinden. Elif Çağlar Quartet konserde caz standartları yanı sıra sanatçının kendi bestelerinden de örnekler sunacak. Grubun diğer elemanları; Serkan Özyılmaz- piyano,  Kaan Yıldız-kontrbas ve davulda Onur
Alatan.

21 MAYIS CENGİZ ÖZDEMİR QUINTET
21 Mayıs’ta sahne alacak olan Cengiz Özdemir
Quintet, piyanist ve besteci Cengiz
Özdemir’in son albümünden
eserlerini yorumlayacak.

Her akşam saat 19.30 da başlayan
 konserlere giriş ücretsiz.

D-Marin Klasik Müzik
Festivali

Bodrum’un en önemli festivallerinden 8.
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali bu yıl  14-15 / 17-18 Temmuz 2012 tarihleri arasında Bodrum D-Marin Turgutreis Marina’da gerçekleştirilecek. şžu sıralar program belirlemesi yapılmakta... Proğramlarla ilgili gelişmeleri www.nereye gidilir.com sitesinden izleyebilirsiniz...


Bodrum Bale Festivali

10. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ  bu yıl 08 AĞUSTOS- 24 AĞUSTOS  tarihleri arasında Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek.

Program şöyle

08 Ağustos
BODRUM AşžKI
Türk Devlet Opera ve Bale Toplulukları

11 Ağustos  
GENÇ WERTHER'İN ACILARI
Istanbul Devlet Opera ve Balesi

14-15 Ağustos ZORBA
Konuk Sanatçı:
Irek Mukhamedov
Izmir Devlet Opera ve
Balesi

18 Ağustos 2012
HAREM
Ankara Devlet Opera
ve Balesi

21 Ağustos
KANLI DÜĞÜN
BLOOD WEDDING - SUITE FLAMENCA
Antonio Gades Flamenko Toplulugu

24 Ağustos
BİR YAZ GECESİ RÜYASI
Ankara Devlet Opera ve
Balesi Modern Dans
Topluluğu

Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da yurdumuz ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen birbirinden değerli müzisyenleri konuk edecek. Bodrum'un en uzun soluklu ve kapsamlı festivalleri arasında yer alan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bu yıl 19 konsere ev sahipliği yapacak. 400 yıllık bir tarihe sahip Ortodoks şapeli olan Eklisia’da eşsiz akustiği ve romantik çevresinde seyircileriyle buluşmaktan mutluluk duyacak.

Piyanist Eren Levendoğlu'nun sanat yönetmenliğinde, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığında ve Gümüşlük Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Pekergin'le başlayan bu serüven halen aynı kadroyla ve  diğer gönüllülerle yoluna devam ediyor.

2012 yazında dokuzuncu kez sanatseverlerle buluşacak olan festivalin konukları Eklisia'nın olağanüstü akustiğinde gerçekleştirilen konserlerde yine yurdumuzdan ve yurtdışından önde gelen müzisyenleri ağırlayacak. Klasik müzikseverler, Gülsin Onay, Rus asıllı Lilya Zilberstein, Litvanyalı Muza Rubakycke, İngiliz Jonathan Plowright, Hollandalı Karst de Jong gibi piyano virtüözlerini izleme fırsatı bulacak. Eklisia’nın akustiğiyle en güzel bütünleşen enstrümanlardan viyolonselin ustası festivalin tanıdık yüzü İskoçyalı Alexander Baillie ve Çağ Erçağ, Bilkent Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası, Erol Erdinç Caz Quartet’i, Bremenhaven Stadtheater balesi seyircilere unutulmaz geceler yaşatacak.

Diğer yandan festival boyunca konserlere gelen müzisyenler, organizasyon kapsamında faaliyet gösteren Eklisia Summer Music Academy (ESMA) bünyesinde bu yaz yeniden masterclass atölyeleri açarak genç müzisyenlere ustalık dersler verecek. Dünyanın dört bir yanından Gümüşlük'e gelen virtüözlerden ders alma fırsatını yakalayan genç müzisyenler için bu hem unutulmaz bir tecrübe olacak, hem de kursların ardından konser verecekler. Festival kapsamında bugüne kadar 300 civarında genç müzisyen dünyaca meşhur virtüözlerin masterclass atölyelerine katılarak piyano, keman, viyolonsel, flüt, arp, orkestra şefliği, şan ve gitar dallarında sertifika sahibi oldu. Açıldığı yıldan bu yana ESMA’ya katılan 9 öğrenci ise yurtdışında tam zamanlı eğitim görüyor.

Bu yıl Festival bir ilke daha imza atarak Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması’nı başlatıyor. 20 ila 24 Temmuz tarihleri arasında Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek yarışmanın finallerinde Gülsin Onay, Lilya Zilberstein, Karst de Jong, İbrahim Yazıcı, Julian Gorus ve Eren Levendoğlu jüri olarak yer alacaklar. Festival organizasyonu uzun süredir planlanmış bu projeyi hayata geçirmiş olmaktan büyük heyecan duymakta. Sosyal bir sorumluluk olarak yola çıkılmış bu fikrin ana teması genç yetenekleri teşvik etmek ve Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmet Adnan Saygun’un adını layıkıyla yaşatmak. Yarışma yurtiçinden ve dışından tüm yetenekli gençlere açık olacak. Yarışmanın amacı genç piyanistleri Saygun’un eşsiz dünyasıyla yakınlaştırmak ve Saygun'un müziğini gençlerle yaşatmak.

Festival; Kültür Bakanlığı, Bodrum Ticaret Odası, Gümüşlük ve Bodrum Belediyelerinin yanısıra özel sektörün de destekleriyle düzenleniyor. Festivalle ilgili gelişmeler ve konser programı için www.gumuslukfestival.org adresinden bilgi alınabilir.

(Bu yazının Gümüşlük Festivali bölümü Yiğit Uygur-Lon Briet tarafından yazılmıştır.)

Gönül verdikleri ve sevdikleri müziği kendi olanaklarıyla Gümüşlük’e getirerek geçtiğimiz yaz boyunca kendilerinden söz ettiren Club Zemda bu yıl konser faaliyetlerini genişletiyor...
şimdilik ilk isimler Erkan Oğur ve Telvin, Birsen Tezer, Çiğdem Erken, Engin Recepoğulları, Cengiz Baysal, Ozan Musluoğlu, Ece Göksu ...

EFSANE FLAMENKO DANSÇISI
ANTONIO GADES'İN ADINI YAşžATAN VE UNUTULMAZ BAşžYAPITLARA İMZA ATAN ANTONIO GADES TOPLULUĞU KANLI DÜĞÜN ve SUITEâ??İSİMLİâ??GÖSTERİLERİâ??İLEâ??BODRUMâ??KALESİNDEâ??
21 AĞUSTOS’TAâ??SAHNEâ??ALACAK

 Bremenhaven Stadtheater balesi â??Gümüşlük Klasik Müzik
Festivalinde sahne
alacak


Bu konu 1824 kez izlenmiştir