where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 22 Ocak 2012 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum Deniz Müzesi'nde 'Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu' sergilenmeye başlandı.
Deniz Canlılarının Tükenişi, Balıkçılığın Dünü Bugünü ve Geleceği Sempozyumu Yapıldı
Bodrum'un Tarihi Yel Değirmenleri için 'Mutlu Son' yakın!
Göç, Göçmen ve 'Dedemin İnsanları'
Bodrum'da kış yaşamı ve çiçekleri
Zeytin Güncesi
Nar-Mugan şženlikleri Kutlandı
Turizm Oscarları'ndan Bodrum'a iki ödül
Bodrum'a hep birlikte kazandırdığımız Bodrum Deniz Müzesi ile çok mutluyuz...
Aşkın Kenti Stratonikea
Bahçe içinde, sevimli, tipik bir Bodrum Restaurant'ı Keyifli Restaurant
Yılbaşı gecesinin Yıldızı Sertap Erener 2012
Deniz Müzesi Müdürü Sema Sagat, Bodrum Belediye BaÅ?kanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu BaÅ?
Bodrum Deniz Müzesi'nde 'Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu' sergilenmeye başlandı.


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 22 Ocak 2012 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum’da 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılan Bodrum Deniz Müzesi’nde özel bir bölümde ‘Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu’ sergilenmeye başlandı.

Bodrum Deniz Müzesi’nde yer alan “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” dahilinde yaklaşık 105 aileye ait 3000 deniz kabuğu ile Hasan Güleşçi’nin 40 yıllık bir zaman diliminde dünyanın çeşitli bölgelerinden toplayarak oluşturduğu deniz kabukları ve pul koleksiyonunun bir kısmı yer alıyor.

Basın toplantısıyla açılışı yapılan sergiye, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Hasan Güleşçi katıldı.

Hasan Güleşçi uzun yıllardır gittiği ülkelerden bu koleksiyonu topladığını ifade ederek “ Bu koleksiyonu sergileme fırsatını bana verdikleri için başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da temin ettiğim kabukları burada sergilemeye getireceğim. Bu sene 3 bin kabuk var ama gelecek yıl bu sayı 4 bin 500 olacak. Dünyada yaklaşık bilinen 120 bin kabuk var ama, bir kısmı mikroskobik yani mikroskopla bakıyorsunuz. İşim dolayısıyla dünyayı çok gezdim. Japonya’dan Singapur’a, Hawai’den, Arjantin’e Avrupa’yı gezdim. Bu büyük bir heyecan 40 yıl” dedi.


Bodrum Deniz Müzesi’nde
“Hasan Güleşçi Deniz Kabukları
Koleksiyonu” sergilenmeye başlandı.


Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon Deniz Müzesi’nin çok önemli bir noktaya geldiğini ifade ederek “Müzemiz her geçen gün büyüyor. Çok önemli bir bölümünü bugün açmış bulunuyoruz” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Hasan Güleşçi’ye teşekkür ederek “Bu eserleri bizlere kazandırdığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Çok nadide bir koleksiyonu burada sergiliyoruz” dedi.

Bodrum Deniz Müzesi’nde koleksiyonun sergilendiği özel bölümde kabukların sağlıklı muhafazası için müzecilik standartlarına uygun aydınlatma, nem, sıcaklık çalışmaları yapılmış özel donanımlı dolap-raf sistemleri içerisine kabuklar yerleştirildi. Sergilenen her bir deniz kabuğunun yanında ait olduğu üst aile-alt aile-çıkaran kişi-çıkarıldığı yer ve yıl gibi bilgileri gösteren etiketler mevcut.

Sergileme alanında ayrıca ziyaretçilere deniz kabukları ve koleksiyon ile ilgili eğitici filmlerin eşlik etmesi ve müzenin özel etkinlikleri kapsamında konuyla ilgili söyleşiler, konferanslar organize edilmesi planlanıyor.


Bu konu 2329 kez izlenmiştir