where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 22 Ocak 2012 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum Deniz Müzesi'nde 'Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu' sergilenmeye başlandı.
Deniz Canlılarının Tükenişi, Balıkçılığın Dünü Bugünü ve Geleceği Sempozyumu Yapıldı
Bodrum'un Tarihi Yel Değirmenleri için 'Mutlu Son' yakın!
Göç, Göçmen ve 'Dedemin İnsanları'
Bodrum'da kış yaşamı ve çiçekleri
Zeytin Güncesi
Nar-Mugan şženlikleri Kutlandı
Turizm Oscarları'ndan Bodrum'a iki ödül
Bodrum'a hep birlikte kazandırdığımız Bodrum Deniz Müzesi ile çok mutluyuz...
Aşkın Kenti Stratonikea
Bahçe içinde, sevimli, tipik bir Bodrum Restaurant'ı Keyifli Restaurant
Yılbaşı gecesinin Yıldızı Sertap Erener 2012
Bodrum'un Tarihi Yel Değirmenleri için 'Mutlu Son' yakın!

Bodrumlife
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 22 Ocak 2012 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum ile Gümbet Mahallesi arasında bulunan ve bakımsızlık nedeniyle kötü bir görüntü oluşturan tarihi yel değirmenlerini her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bölgedeki yel değirmenlerinden biri yaklaşık 2 yıl önce restore edilerek turizme kazandırılmıştı.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon yaptığı açıklamada, belediye olarak bölgedeki 8 değirmeni kapsayan bir proje hazırladıklarını ve projeyi Muğla Anıtlar Kurulu’na sunduklarını söyledi.

Tarihi yel değirmenlerini kötü görüntüsünden uzaklaştırmayı ve turizme kazandırmayı amaçladıklarını belirten Kocadon, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

''Proje ile 8 yel değirmenini ara yollarla birbirine bağlayacağız. Restore edilen değirmenlerde kafeteryalar ve dinlenme alanları olacak. Peyzaj çalışmaları ile çevreye güzel bir görüntü kazandıracağız. Değirmenlerin bulunduğu bölgede parklar ve bir adet süs havuzu yapılacak. Otomobillerin düzenli bir şekilde park etmesini sağlayacak mekânları oluşturacağız. Eğer projemiz kuruldan geçerse, Bodrum çok güzel bir seyir terası kazanmış olacak''.

Kocadon, projeyi değirmenlerin bulunduğu arazilerin sahipleri ile konuşarak hazırladıklarını, bu konuda belediyeye yardımcı olan arazi sahiplerine teşekkür etti.
Projenin tamamlanması halinde Bodrum'un çok önemli bir sorununun çözülmüş olacağına işaret eden Kocadon ''Yaklaşık bir buçuk yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Umarım kurul kısa bir sürede projeyi onaylar, biz de çalışmalarımıza başlarız'' diye konuştu.

Yel değirmenlerinden ikisinin sahibi olan Deniz Ticaret Odası'nın (DTO) Bodrum şžube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ise bölgeyle ilgili geçmiş dönemde bir proje ürettiğini ancak projenin ilgili kurumların onayından geçmediğini belirtti.

Tarihi yel değirmenlerinin kötü görüntüsünün kesinlikle ortadan kaldırılması gerektiğine işaret eden Nalbantoğlu ''Buraya günübirlik alanda kullanılmak üzere lokanta veya kafeteryaların içinde bulunduğu bir proje yapılabilir. Eğer hazırlanan proje kuruldan geçerse, bölge çok daha cazip hale gelecek ve değirmenlerin bulunduğu tepe kontrol altına alınacak. Buradaki kötü görüntü ortadan kalkacak ve bölgeye gelen kötü niyetli insanlara engel olunacak'' dedi. Değirmenlerin bulunduğu bölgenin kente hâkim bir noktada olduğunu anlatan Nalbantoğlu şöyle devam etti:

“Bu kadar güzel manzarası olan bir yere dünyada az rastlanır. Bir tarafta geceleri ışıklandırılan Bodrum Kalesi, bir tarafta yazın ışıl ışıl olan bir Gümbet. Denizin mavisini, Bodrum panoramasını görebiliyorsunuz. Bodrum'u ziyaret eden turistlerin çoğu otobüslerle buraya gelerek fotoğraf çekiyor. Turistlere burada Bodrum'un tarihi anlatılıyor, Bodrum Kalesi, Antik Tiyatro, Halikarnas Mozolesi gibi yerlerin bulunduğu noktalar uzaktan gösteriliyor. Böyle değerli bir noktayı satmak yerine, bu projeyle Bodrum'un cazibesine eklemeyi düşünüyorum.''


Bu konu 1938 kez izlenmiştir