where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 21 Ekim 2011 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum'a Bir, bir­bu­çuk Sa­at Me­sa­fe­de­ Önem­li Tarihi Yerler
Türkiye'nin 2012 Destinasyon Stratejisi ve Türk-Yunan Turizmdeki İlişkileri
Bodrum Kilisesi Yeniden Yapılacak
Bodrum yarımadasında sonbahar
Mandalina, şžeftali, Kavun, Karpuz şžimdi kurultulmuş meyvelerden yapıln atıştırmalıklar harika
Orda Rodos var Uzakta..
İsveç sürgününün ardından Bodrum'un güneşine sığınan bir dünya şairi Özkan Mert
Yaşamını Turgutreis'te sürdüren Osman Necmi Gürmen ile bir söyleşi
Deniz mevsimi bitti. şžimdi kırlara açılma zamanı... Farilya Çiftliği
Limoon Cafe & Restaurant Lezzetleriyle Lonely Planet'in sayfaları arasına girmeyi başardı
Mavi Yol Dedikleri
Bodrum Ahşap Tekneler Yarışı'nın 23.sü Gerçekleşiyor
Bodrum'a Bir, bir­bu­çuk Sa­at Me­sa­fe­de­ Önem­li Tarihi Yerler

Yazar: Necip Damar
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 21 Ekim 2011 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum’a Bir, bir­bu­çuk
Sa­at Me­sa­fe­de­
Önem­li Tarihi
Yerler


Mylasa (Milas)

En önemli Karya kentlerinden birisi olan Mylasa, Milas adıyla günümüze ulaşmıştır.   Mylasa, mitolojiye göre adını Akdeniz' de Aiolia Adası'nda oturan ve rüzgârlara hâkim olan Aiolos'un neslinden gelen Mylasos'tan almıştır. Mylasa adının sonundaki "asa" eki, Milas'ın çok eski zamanlarda kurulduğunu
göstermektedir(M. Ö. 3. 000).  M. Ö. 334'de Asya seferine çıkan Büyük İskender Güney-Batı Anadolu'yu ve bu arada Milas'ı da almış hemen sonra elde ettiği toprakları Karya Kraliçesi Ada'ya vermiştir. Mylasa M. Ö. 143'de Roma  imparatoru Macmilius'un isteği üzerine bir sınıf
anlaşmazlığına hakemlik etmiş ve bu tarihten sonra Roma valilerinin başkanlık
ettiği mahkemelerin merkezi haline gelmiştir. Bizans
döneminde piskoposluk
merkezi olan Milas, daha sonra Selçuklu, Menteşeoğulları ve Osmanlıların eline
geçmiştir.


Iassos
Bodrum-Milas karayolunda  Milas'a gelmeden havaalanından hemen sonra sola saparsanız İasos'a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. . İtalyan turizm firması turban italia tarafından onarılan ve sergilenen MÖ 3000 yıllarına ait  kale, su kemerleri, tiyatro ve büyük sur kalıntıları bulunmaktadır. “Balık Pazarı” adıyla bilinen bina 1990'lı yıllarda İtalyanlar tarafından onarılmış ve bölgedeki tarihi eserler burada sergilenmeye başlamıştır. Karadan olduğu gibi  Güllük'ten kalkan teknelerle de İassos'a gelinebilir. Büyük İskender'e Anadolu seferi sırasında bir gemi hediye eden, Iassos şehridir.

Stratonikea
Milas'tan Yatağan'a giden yol üzerinde, terkedilmiş Eskihisar köyüyle içiçedir.

Harabeler, M. Ö 3. yy. da yaşamış Kral I. Seleukos dönemine tarihlenir. Yörenin dini merkezi Lagina'ya bir kutsal yol ile bağlıdır. Kazılar Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan başkanlığındaki bir heyet tarafından yaz aylarında gerçekleştirilmektedir.  Bu kentten çıkarılan kalıntılar Milas ve Muğla müzelerinde sergilenmektedir.

Lagina

Stratonikeia'ya 11 km. uzaktadır ve kutsal bir yolla bağlanır. Karya'nın önemli dinsel merkezlerindendir. Ünlü tanrıça Hekate'nin yaşadığı bölge olarak kabul edilir.

Adına bir tapınak bulunan
Hekate için günümüzde de her yıl Ağustos ayı sonunda bir festival düzenlenmektedir. Antik çağlardan beri süregelen şenlikler yurtiçinden ve yurtdışından özellikle Hekate'ye halen tapınmakta olan Pagan inanışlı ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Euromos

Antik çağın önemli kentlerinden biri olan Euromos,  Milas-Söke yolu üzerindedir.
M. S. ikinci yüzyıla tarihlenen Zeus tapınağının her bir sütunu o devirlerin sponsorlarınca yapılmış ve üzerlerinde de sponsorların isimlerini taşımaktadır.

Labranda

Milas'a 14 km. uzaklıktaki Labranda'da MÖ 6. yy. da Karya'da, satraplıklar döneminde yapılan Zeus Tapınağı, manastır havuzu ve sütunlar görkemli bir şekilde  karşımıza çıkar.
Bölgenin dini merkezi olduğu bilinen Labranda'da tanrılara sunaklarda adaklar verildiği, kurbanlar kesildiği bilinmektedir.


Herakleia - Latmos

Bafa Gölü'nün kıyısında kurulu Heraklia kentinin kalıntıları bugün Kapıkırı diye bilinen köy ile içiçedir. Çoban Endimon Tapınağı, Roma hamamları, Athena Tapınağı'nın büyük bir kısmı ve Agora kalıntıları görülecek en önemli tarihi yerler arasındadır. Yöre halkınca Ay Tanrıçası Selene ve Çoban Endimon'un aşkının her dolunayda  yeniden yaşandığına inanılır. Dolunay ve Bafa Gölü'nün renkleri gerçekten görülmeye değer bir doğa harikasıdır.
Önceleri Latmos diye bilinen bölgede sonraki yıllarda Heraklia kenti ön plana çıkmıştır.  Son yıllarda yapılan incelemelerde Latmos'ta 5000 yıl öncesine tarihlenen duvar resimleri bulunmuştur.
Bodrum'dan bir saat uzaklıktaki Heraklia'da çok sayıda pansiyon ve küçük otel vardır. Bafa gölünden tutulan balıkları yiyebileceğiniz küçük restoranlar ziyaretçilerin hayli ilgisini çeker. Gölde tekneyle turlar yapabilir, tarihi mağaralara rehber eşliğinde yapılan  yürüyüşlere katılabilirsiniz.


Bu konu 1775 kez izlenmiştir