where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 21 Ekim 2011 Tüm Yazı ve Haberler
Bodrum'a Bir, bir­bu­çuk Sa­at Me­sa­fe­de­ Önem­li Tarihi Yerler
Türkiye'nin 2012 Destinasyon Stratejisi ve Türk-Yunan Turizmdeki İlişkileri
Bodrum Kilisesi Yeniden Yapılacak
Bodrum yarımadasında sonbahar
Mandalina, şžeftali, Kavun, Karpuz şžimdi kurultulmuş meyvelerden yapıln atıştırmalıklar harika
Orda Rodos var Uzakta..
İsveç sürgününün ardından Bodrum'un güneşine sığınan bir dünya şairi Özkan Mert
Yaşamını Turgutreis'te sürdüren Osman Necmi Gürmen ile bir söyleşi
Deniz mevsimi bitti. şžimdi kırlara açılma zamanı... Farilya Çiftliği
Limoon Cafe & Restaurant Lezzetleriyle Lonely Planet'in sayfaları arasına girmeyi başardı
Mavi Yol Dedikleri
Bodrum Ahşap Tekneler Yarışı'nın 23.sü Gerçekleşiyor
2010 yılında yapılan 22. Bodrum Cupâ??â??Montenegro Genel Klasman Birincisi olarak Regatta BayraÄ?ını bu yılki ya
Bodrum Ahşap Tekneler Yarışı'nın 23.sü Gerçekleşiyor


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 21 Ekim 2011 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum’un en uzun soluklu
etkinliği olan “Bodrum Ahşap
Tekneler Yarışı”nın bu yıl
23. sü gerçekleştiriyor.
Yukarıdaki gibi kısacık bir cümle içine de
sığdırabileceğimiz neredeyse çeyrek asırlık bir
olaydan bahsediyoruz aslında. Üstelik bu işi
yapan ve bugünlere taşıyan bir devlet kurumu da değil.
Bodrum‘u mütevazı bir yat firması Era Yachting’in
tek başına kotarmaya kalkıştığı, firmanın sahibi Erman Aras’ın
ise neredeyse tüm organizasyonu üstlendiği bir etkinlik
 “Bodrum Ahşap Tekneler Yat Yarışı” yada günümüze
adapte olduğu şekliyle “Bodrum Cup”.

 

 “Bundan daha iyi bir moral olur mu insan için… 23 yaşına gelmişiz... Benim için gerçek bir övünç kaynağı” diyor Erman Aras…
Dünya çapında ses getiren bir organizasyon “Bodrum Cup”… Dünyada ahşap tekne konseptini işleyen fazla bir ülke yok…
“İlk başladığımız senelerde amacımız Bodrumlu denizcilere yelkeni sevdirmek, öğretmek, sonrasında yaz aylarında yapılan “Mavi yolculuklar” larda motorları durdurup yelken açma oranını çoğaltmak, teknelerin donanımlarını yelkene göre geliştirmekti… Tam 21 yarış boyunca bu amaçla Bodrum Cup’ı düzenledik. Her yarışta yelken açısından biraz daha ileri gittik.
Tekneler daha büyüdü, yelken donanımları gelişti. Yelken kullanabilen denizci sayısı gitgide arttı… Artık dersimizi almış bu konuda uzmanlaşmıştık… Sıra tanıtıma gelmişti. 22. Ahşap Tekneler Yarışını “Bodrum Deniz Festivali”nin ana parçası olacak şekilde düzenledik ilk kez 2010 yılında… İstedik ki; üretici, yan sanayii, el emekçileri
birikimlerini bu festivalde paylaşsınlar… Yavaş yavaş yerel yönetimler de ellerini taşın altına koysunlar. Bu doğrultuda 2010 yılında ilk kez Era Yat yanında, Bodrum Ticaret Odası (BTO) ve Bodrum Belediyesi ile birlikte Bodrum Deniz Festivali’ni karada devam eden etkinliklerle süsleyerek süresini uzattık. . . ”
İlki 2010 yılında yapılan Bodrum Deniz Festivali daha geniş Bodrumlunun ve turistin katılımıyla bir yandan denizde yarışlar sürerken, bir yandan da karadaki etkinlikler de devam etti. Artık denizin üzerinde yüzen bir Boat Show var festival sırasında … Yarışları ilk kez geçen sene Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Yacht and Sail kanalı izledi… 50 ye yakın basın mensubunun izlediği yarışlar yerli yabancı basında hayli ilgi gördü. Büyük bir reklam fırsatı oldu Bodrum için, Bodrum Deniz Festivali…
“şžimdi ikinci amacımızı uygulama zamanı” diyerek söze devam eden Erman Aras “Tanıtım bundan sonraki ana hedefimiz. Yelkeni öğrendik. Bir teknede bazan 4-5 kaptan yarışıyor. Tıpkı Bodrum Okul Gemisi gibi diğer yabancı bayraklı okul gemilerini festivale davet etmek, Akdeniz çanağındaki ahşap gemileri Bodrum’da ağırlamak ve festivali katılımcılar açısından güçlendirip dünyaya yeni bir pencere açmak. ”
Erman Aras “Ancak her yıl görevimiz ağırlaşıyor ve mali olarak bize büyük yükler getiriyor. “ diye yakınırken en büyük sıkıntılarının sponsor bulmakta olduğunu söylemeden edemiyor.
Güçlü sponsor bularak Bodrum Cup‘ta sınıf atlatmak mümkün. Bu yıl 23. sü yapılacak olan yarışlarda deneme mahiyetinde Acıbadem, Vodafone, Denizbank, Claudio Campione gibi önemli firmalar  sponsor… Eğer yarışlardan bekledikleri ilgi ve fayda sağlanırsa gelecek yıl için şimdiden söz alınmış.

Bu yıl büyük ek ödüller var
Bodrum Cup’ta ilk kez belediye tarafından Genel Klasman birincilerine 4 bin TL para ödülü verilecek… Yine katılımcılara kurayla belirlenecek büyük olasılıkla otomobil gibi bir hediye verilecek. Yamaha 15 HP dıştan takma bir deniz motoru ödül olarak verecek. Bu tür ödüllerin gelecek yıllarda daha da artması beklenmekte…

Sponsorluk olayı belimizi
büküyor.

”İçki firmalarının sportif olaylara sponsor olamaması biz hayli zorluyor. Çünkü diğer firmalar haliyle daha çok kişiye ulaştıkları futbol, basketbol gibi etkinlikleri tercih ettiklerinden ve tüm sponsorluk istekleri içki firmaları sponsor olamadığı için azan sponsorların üzerinde yoğunlaştığından Bodrum Cup olarak firmalara ulaşmakta zorlanıyoruz…”
“Herşeye rağmen ortaya çıktığı gibi yıldan yıla gelişen bir şekilde Bodrum Cup 23. Yılını başarıyla gerçekleştirmeye doğru gidiyor… Denizcilerimizde ilgi giderek artıyor… Büyük boyutlu ve iyi donanımlı tekneler artıyor.  Maliyetleri nedeniyle yelken donanımları tam olmayan standart yelkenli tekneleri de önümüzdeki yıl yarışa dahil ederek katılımın daha da çoğalmasını sağlamayı planlıyoruz. Bugün 50 civarında tekne yarışıyor, misafir tekneler, gezi tekneleri ve görevlendirilmiş teknelerle 100 civarında tekne ve 1500 e yakın denizci ve denizsever yarışlara fiilen katılıyor, destek veriyor. ”
Yarışlarda ve festivalde beyin takımı olarak 10 kişi, yarış idaresi, şamandıraları atan, hakemleri taşıyan hizmetleri aksatmadan sürdüren, botları kullanan 20 kişi, karada süsleme, transferleri karşılama, kumanya ve yatların ikmalleri 10 kişi, diğer hizmetlerde de 10 kişi olmak üzere 50 kişilik görevli fiilen canla başla çalışıyor… Bu yıl rotanın Gökova olması tamamen denizcilerin arzusu. . Değişik sularda yelken açma isteği… Aşağı yukarı dört yılda bir Gökova isteği baskın çıkıyor ve Bodrum yöresindeki esnafın isteğine rağmen dümenler Gökova‘ya, İngiliz Limanı’na, Kisebükü’ne çevriliyor.
Dünyadaki bütün yarışlarda denizciler, usta denizciler yarışırken katılımcıların içinde aileler, çocuklar ve teknelerde misafirler olması nedeniyle “Yelkeni halka indirgeyen tek yarış” olma niteliği taşıyan Bodrum Ahşap tekneler Yarışı “Bodrum Cup” bu yıl teknecilerin adeta “Bağbozumu şženlikleri” gibi heyecanla ve keyifle sürüyor.

100’ün üzerinde yat Gökova Körfezi’nin cennet koylarına akacak.

Bodrum Kupası Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışı’nda katılımcılar 18-23 Ekim tarihleri arasında 23. kez kazanmak için yelken açacaklar. Ülkemizin en büyük deniz organizasyonlarından birisi olan Bodrum Cup yatların içinde yolcusu ile birlikte yarıştığı Akdeniz’in ender yarışlarından birisi. Genelde ülkemiz tersanelerinde üretilen ahşap yatların seyir halinde sergilendiği, kesintisiz 23 yıldır devam eden, geleneksel bir “Deniz Festivali”’ dir.

Yıllar içerisinde Bodrum Cup sadece bir yarış olarak kalmayıp, yerli ve yabancı yüzlerce yarışçının ülkemizin eşsiz güzellikteki koylarında dostluk rüzgârları ile bir arada buluştukları bir deniz şenliğine dönüşmüştür. Yarış, ahşap yatların yanı sıra misafir kategorisi ile bu şenlik içerisinde olmak isteyen tüm yatçılara da açıktır.
Her yıl yaklaşık 100 yat ve toplam 1500 kadar kişinin katılımı ile gerçekleşen yarış, bu kez eşsiz doğal güzellikler içeren Gökova körfezinde yüzen bir şehir oluşturarak çok renkli aktivitelere ev sahipliği yapacak.
 
Etkinlikler, 15-18 Ekim tarihlerinde Bodrum Ticaret Odası’nın katkılarıyla bu yıl 2. Kez düzenlenen “Bodrum Yacht Festival” ile başlayacak. 23. Bodrum Kupası'nda start, 18 Ekim Salı günü açılış şenlikleri, brifing ve kokteylin ardından her yıl olduğu gibi başlangıç kampanası çalınarak verilecek.  Dört etaptan oluşan yarışın ilk günü olan “ACIBADEM ETABI’nda Bodrum Oraklar adasından start alan katılımcılar mil kat ederek İngiliz Limanı’na ulaşacak. İkinci gün “CLAUDIO CAMPIONE ETABI’nda yarışçılar 17 millik rotada rüzgâra ve denize meydan okuyarak İngiliz Limanı’ndan Çökertme Koyu’na kadar birbirlerini geçmeye çalışacaklar.
3. parkur olan “DENİZBANK ETABI’nda katılımcılar Çökertme’den Kisebükü’ne kadar 15 millik mesafede yarışacaklar.
4. ve son gün “VODAFONE ETABI’nda Kisebükü’nden Bodrum’a geçilecek olan 12 millik etap Bodrum Kupası’nın kazananlarını belirleyecek.
 
23 Ekim’de kupanın galipleri arasında ikili yarışlar, “Guletler Düellosu” gerçekleşecek. 23. Bodrum Kupası Uluslar arası Yelkenli Ahşap Yat Yarışı her zaman olduğu gibi yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu tarafından takip edilecek.

22. BODRUM CUP ÖDÜL KAZANAN EKİPLER

2010 BODRUM CUP  
GENEL KLASMAN BİRİNCİSİ
M/S MONTENEGRO

BODRUM CUP 1.ÖDÜLLERİ & REGATTA BAYRAKLARI
BODRUM CUP MEGA    
1.STS BODRUM
BODRUM CUP TRADITIONAL    1.MONTENEGRO
BODRUM CUP TIRHANDİL    
1. MONTENEGRO
BODRUM CUP PERFORMANCE CRUISER    
1.EXTASEA

1.MONTENEGRO     BODRUM BELEDİYESİ  ÖDÜLÜ
2.SWANSONG HALİKARNAS BALIKCISI ÖDÜLÜ

BODRUM CUP MEGA
1.STS BODRUM    
BODRUM TİCARET ODASI ÖDÜLÜ
2.CIO    
BİTEZ BELEDİYESİ ÖDÜLÜ
3.Sİ YU    

BODRUM CUP TRADITIONAL
1.MONTENEGRO    
DENİZ TİCARET ODASI  ÖDÜLÜ
2.KNİDOS    
GÜMÜşžLÜK BELEDİYESİ ÖDÜLÜ
3.DRAGON FLY    
4.COCOTTE    
5.BÜYÜK YUNUS    

BODRUM CUP TIRHANDİL
1.MONTENEGRO    
BODRUM DENİZCİLER DERNEÄžİ ÖDÜLÜ
2.KNİDOS    
YALIKAVAK BELEDİYESİ  ÖDÜLÜ
3.COCOTTE    
4.DRAGON FLY    
5.AKSONA MANCORNA    

BODRUM CUP
PERFORMANCE CRUISER
1.EXTASEA    
ORTAKENT BELEDİYESİ ÖDÜLÜ
2.NYMPHA    
GÜNDOĞAN BELEDİYESİ ÖDÜLÜ

BODRUM CUP MİSAFİR GURUP
1.SWANSONG    
TURGUTREİS  BELEDİYESİ ÖDÜLÜ
2.ZAGORA    
YALI  BELEDİYESİ ÖDÜLÜ
3.NİKİTA    
4.ANEMOS    
5.MERLİN    

KATILIM ÖDÜLLERİ
10. YIL KATILIM ÖDÜLÜ    JASMİN 1
10. YIL KATILIM ÖDÜLÜ    FUNDA
        
KIYAFET YARIşžMASI ÖDÜLLERİ
EN şžIK TAKIM KIYAFETİ    
SAMİ II YOGA ACADEMY
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ    
BÜYÜK YUNUS
EN FANTASTİK TAKIM KIYAFETİ    KAPTAN YARKIN
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ    
İMRENİM

EN KÜÇÜK YARIşžMACI ÖDÜLLERİ
AYAZ ÇAĞIL AYAZ
LA MER    TUNA ÇAM

22. BODRUM CUP ETAP ÖDÜLLERİ

20 EKİM 2010 mm proje ETABI
BODRUM – DİDİM

GELENEKSEL AHşžAP YATLAR / TÜM YATLAR FIRST FINISH    
STS BODRUM
    
21 EKİM 2010 CNR AVRASYA BOAT SHOW ETABI
DİDİM D-MARİN-DİDİM D- MARİN

GELENEKSEL AHşžAP YATLAR
FIRST FINISH    STS BODRUM
TÜM YATLAR FIRST FINISH    SWANGSONG

22 EKİM 2010 ANT YAPI ETABI
DİDİM D-MARİN - KALYMNOS

GELENEKSEL AHşžAP YATLAR / TÜM YATLAR FIRST FINISH    
STS BODRUM

23 EKİM 2010 DENİZ BANK ETABI
KALYMNOS – BODRUM

GELENEKSEL AHşžAP YATLAR / TÜM YATLAR FIRST FINISH    
STS BODRUM

Bodrum Cup Üzerine

Sarıdır sonbahar’ ın rengi; ya da bize okutulan
kitaplarda öyleydi en azından.
Bir de yanına hep hüzün yakıştırılır bu mevsimin !
Oysa bilmezler ki sonbahar,
Bodrumlu denizciler için coşku zamanıdır.
Yoğun ve yorucu geçen yaz sezonunun ardından ayrı bir heyecan kaplar hepsini. .
Yazın uğrânan koylar,
limanlar şimdi onlar için dostluk rotalarıdır…
Rüzgârın kollarına bırakarak kendilerini,
kış boyu yapacakları yarış sohbetlerini demlerler mavi sularda…
Hüzün uğramaz bu sulara sonbaharda,
hele de Ekim ayında…
Her yıl iple çekilir Ekim ayı. . .
Coşkudur bizim için, sevgidir. .
Rüzgârdır bizim için,
Martılarla dans…
Yıldızdır gecelerce,
Ve sonsuzluktur mavi…
Hüzün hep uzak, coşkunun yanındayız…
Bir yanımız tuz, öte yanımızsa hep mavi…
Deniz mi boyar bizi maviye, yoksa bizim
heyecanımız mı bilinmez?

Ama biz 22 yıldır olduğu gibi bu yıl da
Sonbaharı maviye boyamaya gidiyoruz,
hem de Gökova Mavisi’ ne…
Bu büyük şölene ruhumuzu da bedenimizi de
hazırladık; hazırsanız siz de gelin…
Ne duruyorsunuz!
Maviyi çoğaltalım 23. Kez…
Vira Bismillah…

MURAT CAN CANBAY

 

Bodrum Ahşap Tekneler Yat Yarışları etaplar arası molalarda gidilen beldeler adeta bayram yerine döner. Rengarenk tekneler, yüzlerce denizci  Gümüşlük, Didim, Kos, Kalymnos gibi beldeleri ve Yunan adalarını süslerler. Eğlenceler geç vakitlere kadar devam eder. şženlikler düzenlenir, balolar, kokteyller, müzik gösterileri birbirini takip eder. Geçen yıl gerçekleşen Kalymnos molasında da Yunan adasının misafirperver halkı ve yöneticileri
tarafından Bodrum Cup ekipleri  sevgiyle kucaklanmış ve şereflerine düzenlenen gösterilerde her iki tarafın temsilcileri birlikte Sirtaki ve çökertme oynayarak dostluğu kutsamışlardır.

Gittiği beldeleri böylesine şenlendiren bir etkinlik için özellikle Bodrum Yarımadası esnafı, Datça Yarımadası ve Gökova sakinleri ısrarla yarışların etaplarının kendi beldelerinden geçmesini istemekte.

Çünki onlar için de yarışlar bir canlılık ve ciddi bir ticari kazanç...


Bu konu 1595 kez izlenmiştir