where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 19 Mayıs 2011 Tüm Yazı ve Haberler
Ayla Eriş Resim Sergisi Oasis - Nurol Kültür Merkezi 6 -18 Mayıs 2011
Özgürlük Hem de Herşeye... 'Bodrum Otobüs Kızları' Kitabından..
Bir kalemiz, bir de düğünlerimiz kaldı
Marina Yacht Club'te 'Güneşi Cazla Batırıyoruz' Festivali
Herodot Üçüncü Yaş Akademisi
Bodrum Halikarnassos iken Paranın Değeri
Bodrum Müzesi'nde Sikke ve Takı Salonu Açıldı.
Avrupa'nın en büyük Uluslararası Dünya Dans Günü Kutlaması Bodrum'da Gerçekleşti
Bodrum'da en iyi ev yemekleri mekanları
Komşu ada Kos tüm yakınlığıyla bizi bekliyor...
Cevizli Top Kabak Dolması
Kış ayları boyunca Bodrum?u mesken tutan Kanada'nın 'Süper şef'i, 'Yemek Tanrısı' Byron Ayanoğlu'ndan Dostluk ve Yemek Hikayeleri
'Kendi Başına' isimli öyküsünden kahve üzerine...
Gayık'tan Guletâ??e
Cafe Port Yeni Cruise Limanında
Bodrum'da tatil için Yarbasan Holiday Homes
Bodrum'da 2011 yaz aylarının sanat ve eğlence takvimi neredeyse kesinleşti.
Bodrum Müzesi'nde Sikke ve Takı Salonu Açıldı.

Zeki Özkeskin
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 19 Mayıs 2011 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum Müzesi’nde Sikke ve Takı Salonu Açıldı.
Zeki Özkeskin

Ünlü kralların sikkelerinin sergilendiği salonun açılışı büyük ilgi gördü.  Sergide bin yedi yüz yıl önce enflasyon ile mücadele etmek amacıyla Roma İmparatorluğunda kullanılan mermer yazıtta yer alıyor  Bodrum Kalesi Çapraz Tonoz’unda düzenlenen  tören ile milattan önce 6’ıncı yüzyıl ile milattan sonra 18’inci yüzyıla kadar Yunan, Roma, Bizans,  Selçuklu, Osmanlı  ve Avrupa sikkelerinin  ve takıların sergilendiği salon hizmete açıldı.

Açılış törenine Muğla Valisi Fatih şžahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı şženay Başer, Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, Emniyet Müdürü Niyazi Turgay, Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde gelen 80 müze müdürü ve Bodrumlu vatandaşlar katıldı.

Sergi salonunu gezen vatandaşlar sergilenen sikke ve takıların geçmişten günümüze ekonomiyi ve enflasyonu anlatan şekillerde teşhir edilmesini beğendiklerini söylediler.

Sikke ve takı salonunda; sikkenin  ilk kez  M.Ö  7 yüzyıl da kullanılmaya başladığını ve  tarihçesi, sikke basım teknikleri, sikkelerin geçmiş değerleri ile  neler satın alabilecekleri, ölü takıları, çeşitli dönemlere  ait sikkeler, Türkçe ve İngilizce yazılmış açıklamalar ile anlatılıyor.

Sikke ve takı salonunda yer alan eserler arasında en ilgi çekici olanlarından biriside Bodrum da bir temel kazısı sırasında arkeolog Bahadır Berkaya ve Arkeolog Ece Benlibağcı  tarafından bulunan mermer fiyat narhı tabelası yer alıyor.

Müze Müdürü Yaşar Yıldız yeni hizmete açılan sergi salonunda sikkelerin nasıl kullanıldığını bir sikke ile o dönem neler alınabileceği gibi örneklerin verildiğini söyledi. Yıldız, Bodrum da yapılan bir sondaj kazısı sırasında bulunan  m.s 301 yılında Roma  İmparatoru Diocletian’ın dönemin pazar yerlerinde fiyat tarifesi olarak kullanılan yazıtında sergilendiğini açıkladı. Yaşar Yıldız mermer yazıtın döneminde ekonomiyi kontrol altında tutmak için fiyat narh genelgesi olduğunu da sözlerine ekleyerek “ bilim dünyasında bunlardan 28 tane yayınlandığı biliniyor. Birisin Bodrum da bulunması çok önemli” dedi.

Sergide yer alan sikkeler arasında; Hekatonnos, Maussollos, Eupolemos gibi Karia dönemi satraplarının sikkeleri ve  Halikarnas  sikkeleri, Roma sikkeleri, Grek sikkeleri, drahminin alım gücü, çeşitli örnekler ile anlatılıyor.

Sikke ve takı sergisi salonunun  Bodrum Sualtı Müzesinden; arkeolog E


Bu konu 2015 kez izlenmiştir