where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 19 Mayıs 2011 Tüm Yazı ve Haberler
Ayla Eriş Resim Sergisi Oasis - Nurol Kültür Merkezi 6 -18 Mayıs 2011
Özgürlük Hem de Herşeye... 'Bodrum Otobüs Kızları' Kitabından..
Bir kalemiz, bir de düğünlerimiz kaldı
Marina Yacht Club'te 'Güneşi Cazla Batırıyoruz' Festivali
Herodot Üçüncü Yaş Akademisi
Bodrum Halikarnassos iken Paranın Değeri
Bodrum Müzesi'nde Sikke ve Takı Salonu Açıldı.
Avrupa'nın en büyük Uluslararası Dünya Dans Günü Kutlaması Bodrum'da Gerçekleşti
Bodrum'da en iyi ev yemekleri mekanları
Komşu ada Kos tüm yakınlığıyla bizi bekliyor...
Cevizli Top Kabak Dolması
Kış ayları boyunca Bodrum?u mesken tutan Kanada'nın 'Süper şef'i, 'Yemek Tanrısı' Byron Ayanoğlu'ndan Dostluk ve Yemek Hikayeleri
'Kendi Başına' isimli öyküsünden kahve üzerine...
Gayık'tan Guletâ??e
Cafe Port Yeni Cruise Limanında
Bodrum'da tatil için Yarbasan Holiday Homes
Bodrum'da 2011 yaz aylarının sanat ve eğlence takvimi neredeyse kesinleşti.
Komşu ada Kos tüm yakınlığıyla bizi bekliyor...

Yazar: Necip Damar
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 19 Mayıs 2011 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Komşu ada Kos tüm
yakınlığıyla bizi bekliyor...

Bodrum’a en yakın Yunan Adası  olan Kos Bodrum’a gelen yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Geçen yıl yeşil pasaporta vize uygulamasının kaldırılmasından sonra adeta Türklerin akımına uğrayan adada yerli halk tüm vizelerin kalkması için dua ediyor.

Yunanlılartın deyimiyle Dedocanes bizim dilimizde ise 12 Adalar olarak bilinen Yunan adalarının en popülerlerinden biri oaln Kos Bizim söyleyişimizle İstanköy adası Bodrum’a 8 mil uzaklıkta...
Bu kadar yakın olunca da iki kıyı arasında trafik hayli yoğun... Hafta sonları Bodrum’dan Kos’a, Kos’taki meyhane arkadaşlarını ziyarete gidenler olduğu gibi Bodrum Pazarlarında Kos’ta yaşayanların veresiye defterleri bulundüğü herkes tarafından bilinir. Kos’tan günü birlik feribotlar Bodrum’a yolcu taşıdığı gibi, Bodrum’dan da Feribotlar Kos’a yolcu taşır.
Zaten çıplak gözle baksanız, gece araçların ışıklarını, evlerin silüetlerini kolaylıkla farkedersiniz...
Bu kadar yakın olan komşu adaya gitmek hayli kolay, hele Yeşil pasaportunuz varsa elinizi kolunuzu sallayarak cebinize de 50 Euro koydunuz mu küçük bir Kos gezisi yapmak işten bile değil.

Kos uzun yıllar, Osmanlıların idaresinde kalmış, 1930’lara kadar da İtalyanların. Özellikle İtalyanların imar  çalışmaları
bu küçük kente monumental yapılar kazandırmış. Yolları bakımlı ve düzgün.. Ama bunu İtalyanlara borçlu olduklarını saklamıyorlar... Belli başlı göze çarpan binalarının hepsinde İtalyanların izlerini görmek mümkün. Yemekleri de bizim yemeklerimizle eşdeğer hatta isimleri bile neredeyse aynı... â??Cacıki, Musakka, Kaimaki, Kalamari... Lezzetleri bizim alıştığımız lezzetler değil, Bazılarında hayal kırıklığı bile yaşayabilirsiniz.Örneğin  Eleftherias meydanında yediğimiz baklava bizim ağız tadımıza kesinlikle uymayan  çok farklı bir yapıda... Hamuru kolaylıkla hissediyorsunuz.. Daha kalın açılmış... Eğer hangisi diye soracak olursanız “Bizimki” derim kesinlikle... Genelde ada yerleşimlerinin yöneldiği ot yemeklerini Kos adasında da görmek mümkün. Arapsaçı, şevketibostan, ebegümeci, radika  sık sık karşımıza çıkan otlar.Caddelerinin isimleri arasında Alikarnassou yani Halikarnas’ı görürseniz şaşrımayın...
Bizim dönerimizi Gyro bazı yerdede Suvlaki ismiyle sunuyorlar. Dana yerine çok yerde domuz eti kullandıklarını belirtmeme bilmem gerek var mı?
Rakı’mızın benzeri Ouzo (Uzo) adıyla heryerde kolaylıkla bulunuyor. Köylerin bile özel Uzoları var.
Eğer bir gün için de feribotla  gidip dönecek-seniz size neredeyse 5,5 saat gezme fırsatı doğuyor Kos’u.
şžöyle kısaca bir ne neredeymiş demek istiyorsanız Mini-Tren şehrin belli
başlı önemli yerlerini yarım saat içerisinde turlamakta bu arada İngilizce olarakta rehberlik yapmakta. Feribottan indikten sonra Limanın sol başında yol üzerinden kalkan mini-trenler 5 Euroya sizi Kos’la tanıştırıyor.  Gidiş dönüş için 3,5 Euro verdiğinizde, 15 dakika içinde, sabah 08.15’ten-14.15’e kadar dünyanın ilk hastanelerinden biri olan Asklepieion’a bu trenle gidebiliyor, yolda da Türk Mahallesi Platani’den geçiyorsunuz.

Sağ tarafta şehirden uzaklaşmadan denize girmek isterseniz görülen  kumsallarını arkasını dolduran restoranların önünde tıpkı Bodrum’daki gibi ücret ödemeden şezlong bulabilirsiniz. Bier bira veya meşrubat içerek Kos denizinin serin ve temiz sularında güzel vakit geçirebilirsiniz.
Aynı dönemde Saint John şžövalyeleri tarafından  yapılmış olmalarına rağmen Kos Kalesi Bodrum’dakiyle kıyaslanamayacak kadar küçük ve bakımlı değil.

Loziya (Loggia) ve Defterdar camileri tüm zarafetleriyle meydanları süslüyorlar. Türk Vali Hacı Hasan’ın 1792’de yaptırdığı Loziya camiinin şadırvanının arkasında adaya damgasını vurmuş olan Hipokrat’ın Ağacı var. Hipokrat, 2400 yıl önce yaşamış, ağacın da onun tarafından dikildiği öne sürülüyor. Oysa yapılan araştırmalar ağacın sadece 560 yıllık olduğunu göstermiş!
şžehir Hipokrat (Hippocrates) gibi tıbbın babası sayılacak bir bilim adamını yetiştirdiği için hayli gururlu. Anıt heykeli ve çok turist çeken Hippokrat ağacı gezilecek yerler arasında.  

Eleftherias Meydanınındaki (Tüm turistlerin ve Kosluların buluşma merkezi) Arkeoloji müzesi 10 Euro ücret almakta ziyaretçi-lerden. Agora, Hipokrat ağacı, Agora ve Arkeoloji müzesi şehrin ünlü meydanıyla aşağı yukarı aynı bölgede ve kolaylıkla bu bir günlük kısa gezinizle göreceğiniz yerler arasında. Bir kişi 10-20 Euroya karnını doyurabilir, meydandaki kahvede insanları izleyerek güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Eğer sağlığınıza güveniyorsanız bisiklet veya moped kiralamak Kos’u gezmek için en güzel yöntemlerden biri. 5 Euro’ya bisiklet, 30 Euro hatta 25 Euro’ya kadar araba kiralamak mümkün.

Hediyelik eşya almak içimn merkez meydandan fazla uzaklaşmanıza gerek yok.
Meydanın yanındaki sokaklarda çok sayıda hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Yunanlılar da nazar boncuğu konusunda bizden aşağı kalmıyorlar. Her tarafta mavi boncuklar satılıyor. İster-
seniz merkezden biraz uzaklaşıp Kos Town’dan Tigaki, Marmari, Zia, Kardamena, Kamari ve termal suların denize aktığı Thermes’e gidebilirsiniz.

Yüzen Bahçe diye geçen Kos yeşili bol bir ada. Sahil kasabaları olan Tigaki ve Marmari plajlarıyla ön plana çıkan yerler, Zia ise Dikaios dağında yer alan yemyeşil bir köy. Bir zamanlar kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Kardamena bugün kilometrelerce uzunluktaki plajlarına tu-ristlerin akın ettiği gözde bir tatil beldesi.

Kamari ada da plajların en güzel olduğu yerlerden biri. Özellikle beyaz kumuyla meşhur Paradise plajı. Bir tepenin üze-rinde yer alan Kefalos Kamari’ye çok yakın ve beyaz evleri ve tertemiz plajla-rıyla dikkat çekiyor. Ege denizi Bodrum’u ve Kos’u birbirine bağlamakla kalmıyor, iki toplum arasında da bir köprü rolü de oynuyor.

Kos’ta 30 bin civarında insan yaşıyor ve bunun yaklaşık yüzde 10’unu Osmanlı zamanından kalan Türkler oluşturuyor.
 
Platani Türk Mahallesi olarak geçiyor, burada Neriman ile Mustafa’nın tavernasından tutun, ‘Geleneksel Türk Yemekleri’ sloganlı Memiş’in restoranına kadar karnınızı doyurabileceğiniz çok sayıda mekân var. Bu mekânlarda Pide, lahmacun ve Adana Kebab eğer bir kaç saatlik ayrılık yurt hasretinizi depreştirdiyse  kolaylıkla bulabileceğiniz Türk yemekleri. Rakı kadehinizi tokuşturacağınız Türk ler burada da sizi bekliyor olacak...

Bir günlük güzel bir serüven yaşamak ve bize bu kadar yakın, bizden bu kadar çok izler taşıyan komşu ada Kos’u keşfetmek için şimdi tam fırsatı... Hazır Bodrum’a gelmişken kaçırılmayacak bir fırsat. Mavi Pasaportlular için Shengen  vizesi gerektiğini belirtmek istreim. İzmirdeki Yunan Konsolosluğundan  120 TLâ??karşılığında ve 2-3 gün içinde fazla zorlamadan vize alınabiliyor.


Bu konu 1802 kez izlenmiştir