where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 18 Temmuz 2010 Tüm Yazı ve Haberler
Reana Restaurant - Gündoğan
Bitez'den Büşra Velioğlu'ndan Mutlu Tasarımlar
Ali Koçak 'Al'ın Rüyası' isimli sergisinde kırmızı tonları adeta konuşturuyor
Geleneksel Sanatlarımız Dibeklihan'da Sergilendi
Bodrum'da Yemekler Tez Pişer
Bodrum Yemeği
Enver Çamdal'ın Cam Tasarımları
Dibeklihan aynı gün 4 sergi birden açarak kendi rekorlarını kırmaya devam ediyor...
Adasofra'da yemekten sonra Jazz
14 Ağustos'ta başlayacak 8. Bodrum Uluslararası Bale Festivali Thedorakis'in ünlü 'Zorba, the Greek' adlı eseriyle sona erecek.
Günübirlik keşfedebileceğiniz Bodrum'a çok yakın yeryüzü cennetleri 'Kos, Rhodos, Datça, Kleopatra Adası'
Biz bir saz biliriz bir de caz
D-Marin Klasik Müzik Festivali D-Marin Marina'da 19 Temmuz'da başlıyor.
Bodrum'da Yemekler Tez Pişer


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 18 Temmuz 2010 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrum’da Yemekler Tez Pişer

İşte size güzel bir yemek kitabı... Bodrum’da yemekler tez pişer... Anne Fikriye Duru bir
yandan yemek yaparken, anlatmış, kızı Aycan Türk’te anlatılanları yazmış ve kitaba
dönüştürmüş... Geçen yıl sonunda Dharma Yayınevi tarafından piyasaya çıkarılan kitap
yalnızca bir yemek kitabı değil aynı zamanda öykülerle süslenmiş  tam yaz ayları için bir
çırpıda okunuverecek keyifli bir kitap...  

Kitapta 30 yemek tarifi ve 30 öykü, birbiri içerisinde harmanlanmış şekilde yer alıyor. Yani önce tarifi okuyorsunuz, sonra öykü kahramanlarını, o yemekleri pişirirken buluyorsunuz. Size nasıl pişirildiğini anlata anlata, kendi hikayelerini sunuyorlar. Dilerseniz tarifi alıp yemeğ
i yapın, dilerseniz okuyarak pişirilmesini izleyin, dilerseniz alın elinize kitabı, öyküleri okuyarak başka dünyalar keşfedin.
Bodrum'da yaşayan yemek gurusu Fikriye Duru ve kızı Aycan Türk tarafından yazılmış, güçlerin birleşmesinden doğmuş, keyifli bir kitap.
Fikriye Hanım profesyonel bir gastroloji uzmanı ya da aşçı değil, Aycan Türk de yazar olduğunu iddia etmiyor, ama biri pişiriyor, biri yazıyor ve Bodrum'da yemekler tez pişiyor.

“Yıllardır Bodrum’da yaşıyorum. Türk mutfağı ve yöresel yemekler konusunda uzman oldum diyebilirim. Ayrıca dünya mutfağından lezzetler tatmayı da seviyorum ve beğendiğim örneklerin tarifini alıp onları kendi yorumumu katarak pişiriyorum. Bu kitaptaki bazı tarifler size tanıdık gelse de, içinde benim yorumum olduğundan daha değişik lezzetler deneyimleyeceksiniz..”  diyor Fikriye Duru... Kitabı kaleme alan kızı Aycan Türk ise:
“2004 yılının Ekim ayında kaybettiğim ve dört yıllık birikimimi de alıp kaçarak kaybolan “Günnük”üme ithafen bir kitap yazmayı düşledim hep. Sonra bir gün bilgisayar başında bir şeyler karalarken aklıma yemekler ve öyküler geldi. Zaten annemin yemek konusundaki uzmanlığına diyecek yoktu ve onu mutlaka değerlendirmek gerekiyordu. Ben de anneme öykülerin ve tariflerin iç içe geçtiği bir kitap yazmayı önerdim. Annem hemen kabul etti ve içimizde biriken ne varsa bir ay içinde ortaya döküldü. Bu kitabın ortaya çıkması da çok kısa bir zaman aldı. Bodrum’da
iki şeyin aynı anda yapılabileceğini okurlarımıza kanıtlamak zorundaydık: Yemek ve okumak. BODRUM’DA YEMEKLER TEZ PİşžER’i hem mutfakta hem de plajda elinizden düşüremeyeceksiniz.”  

 
Kitabın önsözünden…
... Bu deneyimi, uzun yıllar evli kaldığım ve kendisine  her gün yemek yapmak zorunda olduğum eşim sayesinde edindim. İtiraf etmeliyim ki, o zamanlar bana eziyet gibi geliyordu yemek pişirmek. Çünkü çalışıyordum ve eve yorgun gelip yemek yapmak, çocuk büyütmek bana zor geliyordu. Oysa şimdi çok daha keyifli mutfakta vakit geçirmek. Evimin mutfağı geniş, yemek pişirmek zorunda olduğum kimse yok, emekli oldum ve çocuklarım büyüdü. İkinci baharın tadını çıkarıyorum.
Bodrum’da yaşamanın avantajları, yeme düzenime de yansıdı. Geniş bahçemde envai çeşit ot var ve her sabah kahvaltıda onlardan bir demet yiyorum. Isırgan, semiz otu, roka, tere, nane, maydanoz, aklınıza ne gelirse var bahçemde. Ah bir de köpeğimiz üzerinde koşmasa...
Otların çeşitliliği bir yana, bahçem sulak ve verimli olduğundan, kendi sebzemi de kendim yetiştiriyor ve yemeklerimde kullanıyorum. Meyve ağaçlarım da var. Bununla birlikte, zeytin yağımı, tereyağımı, sütümü ve yoğurdumu, komşularımdan yani yörenin yerlisinden alıyorum. Canımın istediği kadar ama sık yiyorum ve yaşım 50’lerde olmasına rağmen formumu koruyorum. İşin sırrı doğal beslenmek. Bir de bol egzersiz. Ayıptır söylemesi, 6 ay yüzüyorum, 12 ay yürüyorum.
Yazları, evim misafirle dolar taşar. Onlar benim yemeklerime hayran kalır, yemeklerin tadı damaklarında ayrılırlar evimden. Zaten tariflerimi başkalarıyla paylaşmam gerektiğini de bana onlar söyledi.  Bazı tariflerimi paylaştım da onlarla ve benimkinin aynısını yapmayı başardıklarını duyunca çok sevindim. Demek ki tarif vermeyi de iyi beceriyorum. Bunu bilen kızımın ilginç önerisiyle de yemek tariflerinin, son derece sürükleyici ve ilginç korku, gerilim, aşk tarzı hikayelerin içinde verildiği, edebiyat-mutfak sanatı kesişmesinde ilk örneklerden biri olan bir kitap yazmaya karar verdik.
4 yıl boyunca evimin bahçesinde işlettiğim kafe de kitabı yazmam için ilham verdi bize. Müşterilerimle tek tek ilgilenip hazırladığım yemekleri, onların damak zevkine göre yorumladım ve mutfak deneyimimi uzmanlık derecesine yükselttim.  
Bildiğimi itiraf ettiğim yemekler, itiraf edemediklerim kadar. Çünkü her yemeği yaptığımı söylesem herkes benden yapmamı rica edecek. Ben de o yüzden, kimse inanmasa da, bazı yemekleri yapmayı bilmediğimi söylüyorum.  
şžiir yazı yorum, kitap okumayı çok seviyorum. Yaşımın biraz geç olduğunu düşünenlere inat bağlama çalmayı öğreniyorum ve yıllardır devamlı olarak Türk Sanat Müziği korolarına katılıyorum. Yaz gecelerinde evimin bahçesinde de bu nedenle müzik sesi eksik olmaz. Yemeklerime sevgimi katıyorum, onları hazırlarken şarkı söylüyorum ya da müzik dinliyorum. Belki yemeklerimin sırrı budur.  
Sizlere tarifleri uygularken kolay gelsin diyorum ve öyküleri okurken de keyif almanızı diliyorum. “Fikriye Duru-Aycan Türk
Dharma
Yayınları / Yemek / Öykü
Genel Yayın Yönetmeni: Namık Kemal Atalay
Editör: Halil Gökhan
Grafik: Çiğdem Dilbaz
Basım Tarihi : 04 - 2009
Sayfa Sayısı : 280
Etiket Fiyatı : 15.00 TL


Bu konu 1664 kez izlenmiştir