where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 17 Mayıs 2010 Tüm Yazı ve Haberler
Kortan Restaurant
Kefaluka Resort Hotel'de 16 Akdeniz Ülkesi Lionsları Akdeniz Konferansı için toplandı 16 Akdeniz Ülkesi Lionsları Bodrum da
Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Bahar şženliği
Bayk Kış Trofesinde Final 29 Mayıs'ta
Jazz müziğinin ustalarından Marina Yat Kulüp'te 1. Karsanat Jazz Festivali
Ayırın Develeri
Kos-Bodrum Kültür Buluşması ikinci kez gerçekleşti
Güzel SanatlarFakültesi Heykel Bölümü yeni yerlerinde keyifle sanatsal objeler üretiyorlar
Antik dönemde Bodrum'un şžarapları vardı. şžimdi neden olması
Moğollar'ın Engin Yörükoğlu'su ardında hoş sadalar bırakarak aramızdan ayrıldı
Dünya, Bodrum Sandaletçisi Ali Güven'i kaybetti
'Anadolu'nun Avukatı' belgeselinin ilk gösterimi 2 Haziran'da Bodrum'da gerçekleştirilecek.
Dibeklihan yaza dolu dolu bir proğramla başladı Aynı anda beş sergiye ev sahipliği yapabilen Dibeklihanâ??da film gösterisi ve söyleşi gibi faaliyetlerle tüm gününüzü geçirebileceğiniz sıcak bir ortamla karşılaşacaksınız.
Ve DIVAâ??Sahnede. AEGEAN YACHT'ın 43. yelkenlisi DIVA denizle ilk kez bu ay buluştu.
Bodrumâ??dan Yunan Adaları'na, Ege'nin muhteşem koylarına günübirlik mavi yolculuklar yapmak için tasarlanmış Bodrum yapımı 'The Primetime' Temmuzda ilk yolcularını ağırlayacak.
Dünyanın kahvesi Bodrum Marina çevresinde
Ayırın Develeri


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 17 Mayıs 2010 tarihli dergide yayınlanmıştır.

“Ayırın
Develeri”
Osmanlı Tersanesi’nde,  Fotoğraf sanatçısı Saner Gülsöken’in “Ayırın Develeri” isimli fotoğraf sergisi aynı zamanda “Ayırın Develeri” kitabının tanıtımı olarak,
geçtiğimiz günlerde fotoğraf ve sanatseverlerle buluştu.

13-26 Mayıs arasındagezilebilecek, “Ayırın Develeri” adlı sergi ile de,  kültürel zenginliğimizin bir parçası olan Deve Güreşleri’nin ülke tanıtımlarında kullanılması gerektiğini savunan Gülsöken, “Kanlı güreşler” olarak bilinen Deve Güreşlerinin büyük bir yanılgı olduğunu belirtmek, gerçekle ilgisi olmayan yanlış izlenimi düzeltmek, kültürel
zenginliğimizi ilgilenen herkese anlatmayı hedefliyor.
 

Saner Gülsöken’in Deve Güreşleriyle ilgili bir çalışmaya yönelmesinin nedenini, “Ayırın Develeri” kitabının sunuşundan bir alıntıyla aktaralım:

Deveciler; “Devenin gözüne bakınca mıknatıs gibi çeker insanı” derler, önce develer çekti beni sonra deve güreşlerinin tarihi ve kaybolmaya yüz tutmuş kültürü. Bilgilenmek için bir kitap aradığımda ise şaşkınlığa uğradım; internette ki kimi eksik kimi yanlış ve birbirini tekrarlayan bilgiler dışında bir şey yoktu. Ardından; her yıl yüzlerce boğanın öldürüldüğü boğa güreşlerini, İspanyol halkı; “bu bizim kültürümüz” diye coşku içinde seyredip ve bunu ülkelerine turist çekmekte başarıyla kullanırken, ya bizim “deve güreşimiz” diye düşündüm.
Aynı zamanda farkına vardım ki; günümüzde deve güreşi sözü edilince, konuya uzak pek çok kişi “Aaa! O kanlı dövüşler mi, yazık ediyorlar hayvanlara” diyerek hemen uzaklaşıyor. Gerçekle ilgisi olmayan, bu yanlış izlenimi düzelterek; kültürel zenginliğimizin bir parçası olan Deve Güreş

leri’ni, yaşayanlara anlatmak ve gelecek nesillere aktarma düşüncem bu noktada ortaya çıktı.
Esas uğraşı alanımın fotoğraf olması; bu kitabın, her aşaması görsel bir şölen olan deve güreşlerinin, fotoğraflar ile anlatılacak bir foto-öykü kitabına dönüşmesini getirdi.  
 
Halen Bodrum'da yaşayan Saner Gülsöken, kurucu üye olarak BODFAD (Bodrum Fotoğraf Amatörleri Derneği) çalışmalarında yer alıyor, kitap ve sanat projeleri ile  uğraşıyor.
1965 yılında Ankara'da doğan Saner Gülsöken, Gazi Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 1987 yılında mezun oldu.

İlkokul yıllarında, amcasının hediye ettiği fotoğraf makinesi ile başlayan fotoğraf sevgisi, üniversite yıllarında iyice arttı.1987 yılında, Aziz Nesin'in kurduğu Ekin-Bilar fotoğraf atölyesinde, İbrahim Demirel'den eğitim aldı ve ardından bir süre Demirel'in asistanlığını yaparak, aynı karanlık odayı paylaştı.  

2001 yılında, Ankara’dan ayrılarak, önce Kaş, ardından Bodrum'a yerleşti. "Denizi Pişirdik" sanat gurubunun üyesi olarak, sualtı seramik sergileri ve 2004 yılında genel katılımlı açık mekan seramik sergisi "Ceracarnassos" a katıldı. Yayında kaldığı süre boyunca "Bodrum İskele Meydanı" dergisi, yayın kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bodrum’da yaşadığı yıllarda, deniz ve teknelere olan merak ve sevgisini fotoğraf ile birleştirerek yelken fotoğrafçılığına başladı.

Outdoor, Skylife, Atlas, Mobidik, National Geographic, Yachting World, Buğday, Ebe Sobe, Yacht Türkiye gibi pek çok yayın organına fotoğraf çeken ve yazan Gülsöken Motor Boat & Yachting dergisinde çalışmalarına devam ediyor.  

1996 yılı Tübitak "Metal" konulu fotoğraf yarışması dia dalı birincilik, 1998 yılında DOGAY, Doğada Görüntü Avcılığı yarışması ikincilik, 2001 yılı Koç Allianz "Çarşı-Pazar" konulu fotoğraf yarışması dia dalında birincilik ödülleri ve birçok yarışmada mansiyon ve sergilemeler aldı, çeşitli kuruluşların takvimlerine fotoğraflar verdi.  

1999 yılı "Hiç Söyleyemediklerim", 2001 yılı ORDOS, Orta Doğu Arama Kurtarma ve Kış Sporları Derneği, 2004 Ceracarnassos Seramik Sergisi Bodrum, 2005 Ceracarnassos Seramik Sergisi Berlin, 2006 Uçan Üniversite "Sergi Dükkanı" çağdaş sanat karma sergilerine katıldı. 2007 yılında, Denizi Pişirdik gurubunu gerçekleştirdiği; "Geri Dönüşüm / Recycling sualtı yerleştirmesi ve kısa filminin oluşmasında yer aldı. 2008 ve 2009 yıllarında yelken yarışları ile ilgili iki kişisel sergi açtı.  


Bu konu 1827 kez izlenmiştir