where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 17 Mayıs 2010 Tüm Yazı ve Haberler
Kortan Restaurant
Kefaluka Resort Hotel'de 16 Akdeniz Ülkesi Lionsları Akdeniz Konferansı için toplandı 16 Akdeniz Ülkesi Lionsları Bodrum da
Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Bahar şženliği
Bayk Kış Trofesinde Final 29 Mayıs'ta
Jazz müziğinin ustalarından Marina Yat Kulüp'te 1. Karsanat Jazz Festivali
Ayırın Develeri
Kos-Bodrum Kültür Buluşması ikinci kez gerçekleşti
Güzel SanatlarFakültesi Heykel Bölümü yeni yerlerinde keyifle sanatsal objeler üretiyorlar
Antik dönemde Bodrum'un şžarapları vardı. şžimdi neden olması
Moğollar'ın Engin Yörükoğlu'su ardında hoş sadalar bırakarak aramızdan ayrıldı
Dünya, Bodrum Sandaletçisi Ali Güven'i kaybetti
'Anadolu'nun Avukatı' belgeselinin ilk gösterimi 2 Haziran'da Bodrum'da gerçekleştirilecek.
Dibeklihan yaza dolu dolu bir proğramla başladı Aynı anda beş sergiye ev sahipliği yapabilen Dibeklihanâ??da film gösterisi ve söyleşi gibi faaliyetlerle tüm gününüzü geçirebileceğiniz sıcak bir ortamla karşılaşacaksınız.
Ve DIVAâ??Sahnede. AEGEAN YACHT'ın 43. yelkenlisi DIVA denizle ilk kez bu ay buluştu.
Bodrumâ??dan Yunan Adaları'na, Ege'nin muhteşem koylarına günübirlik mavi yolculuklar yapmak için tasarlanmış Bodrum yapımı 'The Primetime' Temmuzda ilk yolcularını ağırlayacak.
Dünyanın kahvesi Bodrum Marina çevresinde
Dünya, Bodrum Sandaletçisi Ali Güven'i kaybetti


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 17 Mayıs 2010 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Dünya, “Bodrum Sandaletçisi”
Ali Güven’i  
kaybetti... 8 Nisan’da dünyaca tanınmış ünlü Sandalet ustası Ali Güven’i kaybettik... Ajanslar aşağıdaki haberi gazetelere geçtiler .

“Bodrum’da yaptığı sandaletlerle dünya çapında üne kavuşan 73 yaşındaki Ali Güven, akciğer kanseri tedavisi gördüğü Bodrum Devlet Hastanesi’nde öldü. Evli ve bir çocuk babası Güven’in cenazesi, bugün Adliye Camii’nde kılınacak cuma namazından sonra Gümbet Türbe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Ali Güven ve Güven’in Bodrum Müzesi’ndeki Romalı asker heykellerinden esinlenerek yaptığı dana derisinden el yapımı sandaletler, Bodrum’un turizmde yükselmesiyle birlikte dünya çapında tanındı. Güven’in 1966 yılından bu yana tasarladığı 100’den fazla sandalet modeli olduğu biliniyor. Mick Jagger, Donna Karan, Betty Midler, Yunan Moda Tasarımcısı Lakis Gavalas, Sezen Aksu, ve Cem Boyner gibi isimler Ali Güven’in en sadık müşterileri arasında yer alıyordu.”

Cenaze törenine  neredeyse tüm Bodrumlular katıldı ve  tören ardından  Bodrum bir değerini daha yitirmiş olarak  güne devam etti...
Ne yazık ki Ali Güven artık yoktu, Bodrum büyük bir değerini kaybetmişti...Arkadaşımız şžule Kükrer (Akün)  2003 yılında  dergimizde  yaptığı “Aşk ve Sanat Aynı Sandalda” adlı sıcak söyleşide Ali Güven’in dükkanını şöyle anlatmıştı...

“Gölgeliği mi vardı, yoksa ben orada ayaklarımın yangınını hissetmez miydim, hatırlamıyorum ama yolda oraya kadar geçtiğim bir çok sandaletçi dükkanı olmasına rağmen bu küçük dükkan sokağa başka türlü bir ışık saçar, güneşin aydınlattığı sokakta o dükkan, kendi ışığıyla öne çıkardı.... Açık olan tek şey; herkesin o dükkanda hayranlık duyduğu tek kişi vardı. Elinde çekici, yüzünde gülümsemesi, mavi gözleri ama sıcak bakışlarıyla, kendi deyimiyle, “eli yüzü düzgün” bence ise, çocuk olmama rağmen yakışıklılığını fark ettiğim, belki de sokağa taşan ışığın kaynağı Ali Güven’di...... Tezgahının altında üst üste konmuş bir sürü karton, kartonların üstünde tek tek kendi eliyle çizdiği ayaklar ve kenarına yazdığı “müşteri isimleri” vardı.   “yorgunum artık! Yaşlandım...” diyor, “ vücudum değil ama gözlerim yorgun! Bir de kafam, aklımda tutamıyorum şuraya bak!” tezgahın altını göstererek “Dünyanın ayağı var burada”
“bunları kimse bilmiyor” diyor, “bunlar sır, bu sırlar benimle gidecek, bu tezgah benimle mezara gidecek.....”

“Her kes çabuk zengin olmak yolunda, kimse sebatlı ve meraklı değil. Kalfam vardı. Hem burada hem yurt dışında yapacaktık bu işi, satacaktık, çok da iyi olacaktı. Ben tek başıma çok ünlü oldum, şöhret peşinde değildim ama hepsi beni terk etti. şžimdi birisi su satıyor, birisi de bilmiyorum ne yapıyor.O yüzden kimseye el vermeyi düşünmüyorum.”  Anlaşılan o ki; sandalet yapmanın tadı ve kıymeti anlaşılamamış diğer kalfalar tarafından.  “Hep beraber yapsaydık daha da ileri gidecektik, bütün dünyaya satabilirdik.... Dükkana çok ünlüler geldi, ben geldiklerinde kim olduklarını bilmiyordum, sonra anlıyordum. Mick Jagger, Bettie Midler, Reagen'ın danışmanları ve daha bilmediğim kimler kimler.... İnanır mısın?  Avustralyadan sipariş aldım.....Bazen bırakıp gitsem diyorum ama aldığım siparişler var, insanlara paralarının karşılığını vermeliyim...” “Beni çok zorladılar yaptığım her modeli çaldılar. Komşu dükkanlardan dükkana gelirlerdi, arkadaşımdı hepsi, bir iki gün sohbet ederdik sonra bir bakardım ki modellerim vitrinlerinde. Ben yine de kimseye gönül koymadım, bu beni kamçıladı yenisini, tekrar yenisini ürettim. Ben neler yaşadım yaa.. Benim mührümü bile taklit ettiler, o yüzden kimseye bu tezgahı veremeyeceğim. Ben de çok üzülüyorum ama kimse bunu hak etmedi....”

şžule Kükrer yazısının sonunda  Ali Güven’in sandaletlerini olağanüstü bir güzellikte tarif ediyordu.

O ince ve uzun parmaklardan deriye doğru akan sihirle, ayak parmaklarınızın arasından bileğinize doğru çevrilen bir iki bant ve bir iki zımbayla ayağınızın en zarif halini ortaya çıkaran, süsten püsten uzak en zarif ve en yalın model.....Geçen onca yıldan sonra yaşamın imbiğinden süzülen sevgili sadelik...

Ali Güven’i Bodrumlife olarak saygıyla anıyoruz.

Not: şžule Kükrer’in yazısının tamamını
www.bodrumlife.com.tr adresinde okuyabilirsiniz...


Bu konu 2632 kez izlenmiştir