where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 17 Mayıs 2010 Tüm Yazı ve Haberler
Kortan Restaurant
Kefaluka Resort Hotel'de 16 Akdeniz Ülkesi Lionsları Akdeniz Konferansı için toplandı 16 Akdeniz Ülkesi Lionsları Bodrum da
Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Bahar şženliği
Bayk Kış Trofesinde Final 29 Mayıs'ta
Jazz müziğinin ustalarından Marina Yat Kulüp'te 1. Karsanat Jazz Festivali
Ayırın Develeri
Kos-Bodrum Kültür Buluşması ikinci kez gerçekleşti
Güzel SanatlarFakültesi Heykel Bölümü yeni yerlerinde keyifle sanatsal objeler üretiyorlar
Antik dönemde Bodrum'un şžarapları vardı. şžimdi neden olması
Moğollar'ın Engin Yörükoğlu'su ardında hoş sadalar bırakarak aramızdan ayrıldı
Dünya, Bodrum Sandaletçisi Ali Güven'i kaybetti
'Anadolu'nun Avukatı' belgeselinin ilk gösterimi 2 Haziran'da Bodrum'da gerçekleştirilecek.
Dibeklihan yaza dolu dolu bir proğramla başladı Aynı anda beş sergiye ev sahipliği yapabilen Dibeklihanâ??da film gösterisi ve söyleşi gibi faaliyetlerle tüm gününüzü geçirebileceğiniz sıcak bir ortamla karşılaşacaksınız.
Ve DIVAâ??Sahnede. AEGEAN YACHT'ın 43. yelkenlisi DIVA denizle ilk kez bu ay buluştu.
Bodrumâ??dan Yunan Adaları'na, Ege'nin muhteşem koylarına günübirlik mavi yolculuklar yapmak için tasarlanmış Bodrum yapımı 'The Primetime' Temmuzda ilk yolcularını ağırlayacak.
Dünyanın kahvesi Bodrum Marina çevresinde
'Anadolu'nun Avukatı' belgeselinin ilk gösterimi 2 Haziran'da Bodrum'da gerçekleştirilecek.


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 17 Mayıs 2010 tarihli dergide yayınlanmıştır.

“Halikarnas Balıkçısı” Cevat şžakir Kabaağaçlı’nın yaşam öyküsünü ve Anadolu sevdasını anlatan “Anadolu’nun Avukatı” belgeselinin ilk gösterimi 2 Haziran’da Bodrum’da gerçekleştirilecek.
Belgesel’in gösterildiği gün, bir Ege geleneği olan ‘süngerciliğin’ kalan son temsilcilerinden olan Aksona Mehmet’in süngercilik kültürümüzü dünyaya anlatmak için çıkacağı 4 aylık deniz yolculuğuna uğurlayacak.

Bodrum Belediyesi Meclis Salonu’nda 2 Haziran günü saat 17.00’de başlayacak gösterim sona erdikten sonra, Cevat şžakir’in Bodrum Belediyesi bahçesine diktiği palmiyelerin altında bir kokteyl verilecek. Daha sonra, Balıkçı’nın ‘Ötelerin Çocuğu’ kitabında hikâyesini anlattığı süngercilerden biri olan Aksona Mehmet omuzlara alınarak Denizciler Derneği önünden Tirhandil tipi teknesi ile Afrika denizlerine alkışlarla uğurlanacak.

Temmuz’da İz TV’de
““Anadolu’nun Avukatı” Halikarnas Balıkçısı
belgeseli gösterime giriyor
Cevat şžakir Belgeseli
‘Ötelerin Çocuğu’ Aksona Mehmet’i
uzak denizlere uğurluyor Anadolu’nun Avukatı” ismi ile önümüzdeki Temmuz ayından itibaren Digitürk kanalı İz TV’de gösterilecek olan belgesel Cevat şžakir’in, “Dünyadaki bütün medeniyet ve uygarlıkların çıktığı yer Anadolu’dur” tezini ve Balıkçı’nın yaşam hikâyesini anlatıyor. Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 1960’lı ve 1970’li yıllarda çektiği ve bugüne kadar hiç yayınlanmamış Bodrum ve Balıkçı fotoğrafları da belgeselde yer alıyor.
Cevat şžakir Belgeseli
(Anadolu’nun Avukatı)

www.eskibodrum.com  tarafından hazırlanan Halikarnas Balıkçısı Cevat şžakir Kabaağaçlı belgeselinin çekimleri 10 aydır devam ediyor. Belgeselin ilk gösterimi, 2 Haziran 2010 tarihinde Bodrum Belediye Meclis salonunda yapılacak. Belgesel Temmuz 2010 tarihinden itibaren İz TV’de dönüşümlü olarak gösterilmeye başlanacak.
3 Haziran-10 Haziran tarihleri arasında Bodrum Oasis Kültür Eğlence ve Alışveriş Merkezi’nde ücretsiz gösterilecek.
Bütün medeniyetlerin Anadolu’dan çıktığını haykırarak anlatan Cevat şžakir’in Anadolu’ya olan sevdasını ve bu sevdayı oluşturan engin bilgilerini bir avukatmış gibi savunmasını anlatan belgeselin ismi Balıkçı’nın manevi oğlu şžadan Gökovalı’ya ait.

Türkiye’nin ilk profesyonel turist rehberi olan Cevat şžakir’in biyografisinin de anlatılacağı belgeselde Mavi Yolculuk  ve Mavi Yolcular fenomeni de  detaylı şekilde  işlenecek. Ara Güler’in 1960’lı ve 1970’li yıllarda çektiği ve bugüne kadar hiç yayımlanmamış Bodrum ve Balıkçı fotoğrafları da belgeselde yer alacak.

Belgeselde röportajları ile yer alan isimler: Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler, Prof. Dr Selçuk Erez, Ahmet Tanrıverdi (Fıstık Ahmet), Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Edebiyat Adamı Cevat Çapan, televizyon programcısı Okan Bayülgen, gazeteci Haluk şžahin, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi,  Balıkçı’nın kızı İsmet Noonan, torunları Deniz Kabaağaç ve Deniz Noonan, Prof. Dr. şžadan Gökovalı, Bodrumlu turizmci Rüştü Gür, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Heykeltıraş Ekin Erman, Gazeteci Yaşar Aksoy, Bodrum Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı  İ. Hatice Orman,
Bodrum Ajans’ın sahibi Demircan Türkdoğan, Bodrum Kalesi eski müdür yardımcısı Ayşe Temiz ve Bodrum’da yaşayan Balıkçı hayranları…

Künye
Belgeselin adı: Cevat şžakir Belgeseli (Anadolu’nun Avukatı) Süre:120 dakika Yapım: Metafor Film
www.eskibodrum.com  Yapımcı : Fırat Uğurlu
Yönetmen: Harun Özakıncı
Yapım Uygulayan Firma: Rollart Film Işık: Fatih Aycı
Sanat Yönetmeni: Duygu Özakıncı  Format: HD


Bu konu 1660 kez izlenmiştir