where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 16 Ocak 2010 Tüm Yazı ve Haberler
BodrumlifeOcak 2010 Sayı 16 İçeriği
Bodrumluları klasik müzik ile buluşturan önemli ve çalışkan bir dernek 'Karsanat'
Herodot'un hazineleri hala Bodrumluların hizmetinde...
St. Jean şžövalyeleri, Bodrum Kalesi'nin eski sakinleri ve günümüze kadar uzanan öyküleri
Yılbaşı Defilesinde Türkiye'nin ünlü mankenleri
şžarap Fıçılarıyla Sanat
Sezil Güler'den Bodrumlulara Yeni Yıl armağanı bir albüm 'Aşk Değil'
Gönenç iki yeni kitabından biri olan Egerotika ile yetişkinlere sesleniyor, daha masum öyküler ise 'Bodrum Otobüs Kızları' nda..
Tango Restaurant
Bir kralın hayali Bodrum'da yeniden hayat buldu. Gardens of Babylon
Erenler Sofrası
Öykü - Melis Üsküdarlı
Türkiye'deki 45 Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 121 öğretim elemanının katıldığı ilk 'Büyük Buluşma' sergisini başarıyla gerçekleştirdi.
Chineese Inn'de Pekin Ördeği
Bodrum'da Tango Zamanı
Ortakent'e sanatsal kimlik kazandırmanın tam zamanı...
Bodrum içinde adeta bir Kurtarılmış Bölge. Yarbasan Taş Evleri
Türkiye'deki 45 Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 121 öğretim elemanının katıldığı ilk 'Büyük Buluşma' sergisini başarıyla gerçekleştirdi.


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 16 Ocak 2010 tarihli dergide yayınlanmıştır.

“Büyük Buluşma”
Ortakent’teki kampüsüne yeni taşınan Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar
Fakültesi Türkiye'de 45 Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 121 öğretim
elemanının katıldığı ilk  “Büyük Buluşma” sergisini başarıyla gerçekleştirdi.


22 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da toplanan Üniversitelerarası Kurul Sanat Komisyonu, sanatın Türkiye düzeyinde yaygınlaştırılması için Türkiye Üniversitelerinde yer  alan tüm Güzel Sanatlar Fakültelerinin ortak katılımı ile, her yıl farklı bir üniversitede, farklı bir sanat dalında “Büyük Buluşma” adı ile bir sergi düzenlenmesini, bunun bir gelenek haline getirilmesini öneri olarak “Üniversitelerarası Kurul- Sanat Eğitim Konseyi”ne sunuldu. Sunulan öneri 4 Haziran 2009 tarihli Konsey toplantısında kabul gördü ve ilk Büyük Buluşma konusu “Resim ve Özgün Baskı” olarak belirlendi, ardından serginin düzenlenmesi ise Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne verildi

Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2004’de eğitim-öğretime başlamış genç bir fakülte olarak ulusal düzeyde en kapsamlı sayılabilecek bir etkinliğin düzenlemesini üstlendi.
Üstelik bunlar, Ortakent yerleşkesine Haziran 2009’da taşınıp, yeni akademik yıla hazırlıkların ve yerleşkenin çevre ve peyzaj çalışmalarının en yoğun bir biçimde sürdüğü Ağustos, Eylül aylarında gerçekleşti.

Genç bir fakülte olarak sınırlı sayıdaki öğretim elemanının üst düzeydeki özverili çalışmaları ile bu yükümlülüğünü en iyi biçimde gerçekleştirmeye çalışan faülte, Büyük Buluşma aracılığıyla kendi tanıtımını da yaparak Türkiye’deki Güzel Sanatlar Fakülteleri arasında daha iyi bir yer edinme olanağı yaratmış oldu. Açılış konuşmalarını Muğla Üniversitesi Rektör Yrd. Prof.Dr.İbrahim Yokaş, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve ÜAK-Sanat Dalları Eğitim Konseyi Başkanı Prof. Rahmi Aksungur ve Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr.Ayhan Çıkın yapmıştır.


Büyük Buluşma Sergisinde Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doç. Erol Turgut’un Tekbaskı (Monotipi), Doç. Dr. Enis T. Tan’ın Metal Gravür, Yrd. Doç. Ayla Eriş’in Karışık Teknik, Yrd. Doç. Dr. Erhun şžengül ve Yrd. Doç. Musa Köksal’ın Metal Gravür çalışmalarıyla temsil edilmiştir.


* Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yrd., Grafik Bölümü Başkanı.

Not: Büyük Buluşma’da diğer ayrıntı ve fotoğraflar  Güzel Sanatlar Fakültesi’nin aşağıdaki  web sayfasında izlenebilir:
http://gsf.mu.edu.tr>duyuru/etkinlikler > Büyük Buluşma Büyük Buluşma’da Öğretim Elemanları Sergisi yanında bir de “Sanat Eserleri ve Yurt Çıkışları” adlı bir panel düzenlenmiş ve bu Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Ortakent Yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir. Oturum Başkanlığını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen’in yaptığı panelde Gümrük Müdürü Filiz Zamancıoğlu, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Gamze Ayrın ve Bodrum Gümrük Müdür Vekili Özcan Çakar ilgili yönetmelikleri açıklamışlar,  Öğretim elemanı ve sanatçılar da bu konuda yaşadığı sorunları gündeme getirerek yanıt aramış ve tartışmalara yön vermişlerdir. Bu panele Güzel sanatlar Fakültesi Dekanları, Öğretim Elemanı, öğrenciler ile sanatçı ve  pek çok sanat sever katılmıştır.

Sergi Afişi
Büyük Buluşma, kuşkusuz, 45 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden 121 Öğretim Elemanının yapıtlarının bir arada sunulduğu ulusal düzeyde en kapsamlı sergilerden biri anlamına geliyordu. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Sanat Konseyinde bu yıl düzenlenecek Büyük Buluşma sergisinin Resim ve Özgün baskı alanında gerçekleştirilmesine karar verildi.


Bu konu 1937 kez izlenmiştir