where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 10 Nisan 2007 Tüm Yazı ve Haberler
Başarı bir raslantı değil... şženkar Tözün ve Deniz Erinç ile Söyleşi
Hasan Demir 'Kepçeyle kazandırıyor, kaşıkla bile geri alamıyoruz'.
Acı Otun Düşündürdükleri
Bodrum Besiad ve Bosiad Başkanlarıyla Söyleşi
Arkeoloji bir aşktır. Sualtı arkeolojisi ise bu büyük aşkın çılgınlığıâ?¦ Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız'la Başbaşa
Bir kültür gerillası: Bedri Baykam
Ege-Akdeniz mutfağının hediyesi: Zeytinyağı
Batı, Nefs kavramını bilmiyor 'Mustafa Merter ile bir söyleşi'
Serap Yanar 'Kayanın üstünde olan bir yerde cesaret, özgürlük vardır, o duyguyu veren bitkiler kullanırım böyle bir projede'
Bodrum'da resim çalışmaları günden güne gelişen atölyelerde son hızıyla devam ediyor ...
Hasan Demir 'Kepçeyle kazandırıyor, kaşıkla bile geri alamıyoruz'.

Yazar: Hasan Demir
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 10 Nisan 2007 tarihli dergide yayınlanmıştır.


Kepçeyle kazandırıyor, kaşıkla bile geri alamıyoruz
Hasan Demir
 

Bodrum ve Muğla'nın Beklentileri. Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı


Türkiye'nin, hatta dünyanın en güzel en ayrıcalıklı bölgesinde yaşayan bizler; zaman zaman bu ayrıcalık ve güzelliklerin bizler için birer dezavantaja dönüşmesinin çelişkisini yaşıyoruz. Her yıl, dünyanın değişik yerlerinden milyonlarca insan; bizlerin sahip olduğu bu değerleri görmek için Muğla'ya gelirken ne yazık ki bizler; bu değerlerin bizler için birer dezavantaja dönüştüğüne şahit oluyoruz.
Muğla'dan kazanılan milyonlarca dolar; bir daha geri gelmemek üzere ilimizi terk ediyor: Özellikle ekonomik anlamda, Muğla'dan kazanılan milyonlarca dolar; bir daha geri gelmemek üzere ilimizi terk ediyor.

Bunun başlıca nedenlerinden biri; ilimizde faaliyet gösteren turistik tesislerin pek çoğunun merkezinin Muğla dışında kurulmuş bulunması ve vergiler de dahil olmak üzere yaratılan bütün katma değerin ilimiz dışına taşınması gelmektedir. Ayrıca ülkemizin turizm gelirlerinin yüzde 25'inden fazlasının sağlandığı ilimize, kamu teşvikli hiçbir yatırım uygulamasının yapılmaması da, bu çelişkiyi yaratan bir başka tablodur.

Muğla'da yaşayan başta yerel siyasetçiler olmak üzere, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, iş adamları ve bütün yurttaşlarımız; Muğla'nın kepçeyle kazandırıp, karşılığında kaşıkla bile alamadığını bilerek, bu çarpıklığın giderilmesini talep etmekte.

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak yaşadığımız ilin sorunlarını, ilimizi temsil ettiğimiz platformlarda sık sık dile getiriyoruz

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak da; mesleki sorunların çözümü ve meslekteki kalite çıtasının yükseltilmesiyle ilgili yoğun çabaların yanında, yaşadığımız ilin de kalkınıp gelişmesi için ciddi bir çabanın içindeyiz. Özellikle ilimizi temsil ettiğimiz ulusal düzeydeki değişik platformlarda, bu görüşlerimizi sık sık dile getirdik. Bu konuda, ilimizdeki yerel dinamiklerin desteğini gördüğümüzü memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Ancak, yerel dinamiklerin bu denli inançlı desteğine rağmen; ne yazık ki bu taleplerimiz merkezi yönetim düzeyinde yeterince ilgi görüp değerlendirmeye alınmadı. Bu önemli eksiğin giderilmesinin de, yine yerel dinamiklerin çaba ve katkılarıyla olacağı açıktır.

Muğla'nın talep ettiği yatırım teşvikleri, vergi düzenlemeleri ve istihdam arttırıcı önlemler uygulanırsa ülke bütçesine kat kat fazlasıyla geri dönecektir

Ankara'da, siyasi arenada harekete geçirilecek lobi çalışmalarıyla Muğla'nın beklentilerinin daha canlı dile getirilmesi ve bu beklentilerin karşılığının alınmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Muğla'nın talepleri olan, yatırım teşviki uygulamaları, çeşitli vergi düzenlemeleri, istihdam artırıcı önlemler ve kamu kaynaklarıyla gerçekleştirilecek büyük ölçekli yatırım ve altyapı hizmetleri; inanıyorum ki kısa zamanda genel bütçeye fazlasıyla geri dönecektir. Çünkü herkes biliyor ki, 1124 kilometrelik bir kıyı şeridi, ilin yüzölçümünün yüzde 70'ine ulaşan bir orman varlığı, milyonlarca dolarlık mermer rezervi, linyit kömürü, feldspat rezervleri, zeytin, seracılık ve arıcılık gibi önemli ekonomik potansiyel; Muğla'nın alacağı teşvik ve yatırımları katbekat geri döndürmesini sağlayacaktır.

Bodrum tek başına onlarca ilimizden çok daha fazla ekonomik girdi sağladığı halde, hak ettiği ölçüde kamu kaynaklarından faydalanamıyor

Sadece, Bodrum'un yazlık nüfusunun pek çok büyük şehirden fazla olduğu dikkate alınacak olursa, bunun ifade ettiği ekonomik büyüklük kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Ancak, Bodrum'un binlerce yataklık turizm potansiyeli, kum, deniz, güneş ve tarih hazineleri ülkemize her yıl milyarlarca dolar girdi sağlamasına rağmen, Bodrum'un hak ettiği ölçüde kamu yatırımı aldığını söylemek çok zordur. Sadece Bodrum'un yazlık nüfusunun pek çok büyük şehirden fazla olması, Bodrum'un tek başına ülkemizin onlarca ilinden daha fazla ekonomik girdi sağlamasına rağmen beklediği ve daha da önemlisi hak ettiği ölçüde kamu kaynaklarından yararlanmadığı bilinen bir gerçektir.

Ankara'da bir Muğla Lobisi oluşturulmalı. İşte bu noktada, Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın çok uzun yıllardır dile getirdiği farklı bakışın ne denli haklı olduğu ortaya çıkacaktır. Hak edene, hak ettiği ölçüde ayrıcalık tanınmalıdır. Ve Muğla bu ayrıcalığı sonuna kadar hak etmektedir. İşte bu nedenle çeşitli kamu kökenli yatırımlardan tutun da, vergi indirimleri ve teşvik uygulamalarına kadar bir dizi önlemin bugüne kadar çoktan uygulanmış olması gerekiyordu.

Odamızın, çeşitli yerel dinamiklerin de desteğini alan bu görüşünün bıkıp usanmadan dile getirilmesi ve gereken düzenlemelerin yapılmasının yolu da artık Ankara'da oluşturulacak bir “Muğla Lobisinden” geçmektedir.

Ülkemiz turizminin başkenti sayılan, sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda dünyanın da gözbebeği konumundaki Bodrum'da da bu görüşümüzün büyük destek bulacağı inancıyla, daha güzel bir Bodrum, daha kalkınmış bir Bodrum ve daha kalkınmış bir Muğla dileklerimi iletiyorum. msmmmo@msmmmo.org.tr

msmmmo@msmmmo.org.tr


Bu konu 1755 kez izlenmiştir