where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 10 Nisan 2007 Tüm Yazı ve Haberler
Başarı bir raslantı değil... şženkar Tözün ve Deniz Erinç ile Söyleşi
Hasan Demir 'Kepçeyle kazandırıyor, kaşıkla bile geri alamıyoruz'.
Acı Otun Düşündürdükleri
Bodrum Besiad ve Bosiad Başkanlarıyla Söyleşi
Arkeoloji bir aşktır. Sualtı arkeolojisi ise bu büyük aşkın çılgınlığıâ?¦ Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız'la Başbaşa
Bir kültür gerillası: Bedri Baykam
Ege-Akdeniz mutfağının hediyesi: Zeytinyağı
Batı, Nefs kavramını bilmiyor 'Mustafa Merter ile bir söyleşi'
Serap Yanar 'Kayanın üstünde olan bir yerde cesaret, özgürlük vardır, o duyguyu veren bitkiler kullanırım böyle bir projede'
Bodrum'da resim çalışmaları günden güne gelişen atölyelerde son hızıyla devam ediyor ...
Bodrum Besiad ve Bosiad Başkanlarıyla Söyleşi


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 10 Nisan 2007 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Zaman geçse, kişiler değişse, sorunlar aynı kalsa da bu yalnızca derneklere fatura edilecek bir sonuç değil ...

Bodrum'da çok sayıda dernek ve sosyal oluşum, yıllardır sorunlar üzerinde tartışıp çözümler sunuyor, fakat meseleler çözülmüş görünmüyor. Zaman geçse, kişiler değişse, sorunlar aynı kalsa da bu yalnızca derneklere fatura edilecek bir sonuç değil kuşkusuz. Ya hiç kimse bu sorunların çözümü için alternatif öneriler sunmasa, çözümün bir parçası olmaya talip olmasa ne diyecektik? Dernekler ve sivil oluşumlar bazen yalnızca protesto ederler, bazen de çözüm önerileri üretirler, ama tüm bunların somut ve etkili adımlara dönüşebilmesi; karar vermeye ve uygulamaya yetkili olan makamlarla bir koordinasyonun sağanabilmesinden geçiyor.
Bodrumlular, Turizm Bakanlığı bile kurulmamışken Bodrum'da bir
turizm derneği kuran insanlar

Durumun resmini büyük çerçeveden görmek için yakın geçmişte neler olup bittiğinin bilgisine sahip olmak lazım. Her ne kadar bu tarz bilgileri arşivlemek, yayınlamak gibi bir alışkanlığa sahip değilse de henüz Bodrum, bu güne değin bir şeyler yapılmaya çalışılmış, gayret edilmiş. Bodrumlular daha Türkiye'de Turizm Bakanlığı bile kurulmamışken, bir turizm derneği kurarak o zamanların en başarılı turizm hareketini organize edebilmiş insanlar. Sonra 1995 yılında gerçekleşen Habitat Bodrum var. Çok önemli ve dikkatle üzerinde durulması gereken çalışmalar sunmuştu Bodrum'un kaderini belirleyecek koltuklarda oturanlara o zamanlar. Buna rağmen Bodrum bu haldeyse, vahim bir şeyler olmuş ve olmaya devam ediyor demektir ve durumu iyiye götürecek mekanizmanın bazı dişlileri çalışmıyor demektir. Kimdir bu dişliler?

Dernekler hangi noktada ve neden etkisiz kalıyor, ayrı bir tartışma konusu

Sorun olan; çığ gibi artan yapılar ve kontrol edilemeyen büyüme mi, yoksa yarımadanın geleceğini planlayamamak mı? Önce sorun olan şeyleri, olumsuzlukları “doğru” tanımlayabilecek ufka sahip, sonra da bunun hesabını soracak oluşumlar var çok şükür. Hangi noktada ve neden etkisiz kalınıyor, bu ayrı bir tartışmanın konusu.
Bodrum'da yaşayan ve bu oluşumlarda yer alan çok nitelikli, kendi yaşamlarında başarının sırrını çözmüş, tecrübe ve bilgilerini toplum yararına harcamaya gönüllü, bu çabaya inanmış pek çok insan var.

Besiad Başkanı Ayşe Özer ve Bosiad Başkanı Ahmet Karataş'a sorduk

Başarılı ve ümit vaad eden çalışmalarıyla öne çıkan Besiad ve Bosiad'ın yani Bodrumlu Sanayici ve işadamları Derneklerinin başkanları Ayşe Özer ve Ahmet Karataş'a aklımıza takılan sorularımızı sorduk. Bir sonraki sayımızda Bosiad'ın başkanı Ahmet Karataş'ın aynı sorulara verdiği cevapları okuyabilirsiniz.
Ayşe Özer, bildik dernek başkanlarından farklı bir çizgisi olduğunu kolayca hissedebileceğiniz genç ve yeni bir yüz. Yirmili yaşlarında değil elbette ama gençliğin yaşla beraber bir anlayış, bir bakış olduğunu söylemeye gerek var mı? Konuşurken lafı uzatmıyor, direkt olarak konuların özüne yöneliyor, empati kurabiliyor karşısındakiyle. Varlığının Besiad'a bir heyecan ve hızlı bir çalışma temposu getirdiğini söyleyebiliriz. O, bunun kendisinden ziyade, ekip olarak yarattıkları sinerjiyle oluştuğunu her fırsatta belirtiyor.

işte Besiad Başkanı Ayşe Özer'e sorduklarımız ve cevapları:

insan doğasında yararlı olma duygusu, parasal karşılık beklemeden bir amaca bağlanma, içinde bulunduğu topluma bir değer katma ihtiyacı var

Bodrumlife - Ticaret Odası varken, neden Besiad diye bir örgüt var? Hatta Bosiad diye de bir örgüt var..

Ayşe Özer - Bu sorunuza açıkçası pek bir anlam veremedim. Ticaret Odası Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde var, olması da kanunen gerekli. Dernekler ise aynı görüşü paylaşan, aynı amaç için çalışacak olan insanların birlikte amaçları, hedefleri doğrultusundaki faaliyetlerde bulundukları oluşumlar.. insan doğasında yararlı olma duygusu, parasal karşılık beklemeden bir amaca bağlanma, içinde bulunduğu topluma bir değer katma ihtiyacı var... Bu duygularımızı yalnızca sivil toplum kuruluşlarında doyurabiliyoruz.

Besiad da bu ülkedeki diğer örnekleri gibi aynı amaçlar için birlikte çalışmak, hedefe ulaşmak isteyen insanların kurduğu bir sivil toplum kuruluşu. Bunda bu kadar şaşacak ne var sizce? Bosiad da olabilir başkaları da. Nasıl ki Bodrum'da bir çok dergi var, sizinki de var, bu durum da aynısı.. Biliyorsunuz ki her insanın hayat görü ü, fikirleri, eylemleri aynı değildir, çok farklıdır. Bu farklılık, çok sesli bir dünya düzenini yaratıyor ve bu dünya düzeninin adına da “Demokrasi” deniyor biliyorsunuz.
Lütfen bana sadece geleceği sorun

Bodrumlife - Kurulduğundan bugüne Besiad neler yaptı, neleri yapamadı?

Ayşe Özer - Ben kişilik olarak geçmişte olanlar veya olamayanlar ile değil, gelecek ile çok ilgili bir insanım. O nedenle geçmişte neyin olduğu, neyin olamadığı beni pek ilgilendirmiyor, bu konularda konuşmanın Bodrum'a bir yarar sağlayacağı inancında değilim. Lütfen bana sadece geleceği sorun.

Dünyadaki en önemli kurallardan bir tanesi de sebepsiz bir sonucun doğamayacağıdır

Bodrumlife - Sizin ve ekibinizin göreve seçilmenizde neler etkili olmuş olabilir, sizi seçerek Besiad üyeleri neyin değişmesini yada hangi yeniliklerin gelmesini istemiş olabilirler sizce?

Ayşe Özer - Dünyadaki en önemli kurallardan bir tanesi de sebepsiz bir sonucun doğamayacağıdır. Değişim, içerisinde demokratik bir hava olan her yerde, her an olabilir. Ben zamanımı bu değişimi
isteyen Besiad üyelerinin neden böyle bir şey istediklerini sorgulamak için değil, bana duydukları bu
çok büyük güvene layık olacak işleri planlamak ve planladığım işleri gerçekleştirmek için harcıyorum.

En büyük hedef ve önerimiz Bodrum'dan daha iyi bir Bodrum yaratmak

Bodrumlife - Yönetim olarak hedefleriniz ve öncelikleriniz neler? Nasıl bir yol öngörüyorsunuz bu amaçlara ulaşabilmek için? Bir eylem planınız var mı?

Ayşe Özer - Yönetim olarak en büyük hedef ve önerimiz Bodrum'dan daha iyi bir Bodrum yaratmak, bu yöndeki bütün projelere olabildiğince destek vermek. Başarılı olmak için her işin planlı olması gerekiyor ve bizim yönetimimiz de başarının olmaz ise olmazı olan bu altın kuralın tam anlamı ile bilincinde. Tabii ki bir eylem planı zincirimiz var ve saat gibi işliyor, bu günlerde hissetmeye, görmeye, yaşamaya başlayacaksınız.

En büyük başarımız; işlerinde tek kelime ile dâhi olan insanları, sivil toplum kuruluşlarını ve kurumları bir çatı altında toplamaya başlamamız..
Bodrumlife - "Başardık" dediğiniz bir konu var mı?

Ayşe Özer - Evet, tabii ki var. Besiad'ın yeni yönetimi olarak en büyük başarımız, işlerinde tek kelime ile dâhi olan insanları, sivil toplum kuruluşlarını ve kurumları bir çatı altında toplamaya başlamamız, daha iyi bir Bodrum amacı ile çalışan BESiAD'a "bedelsiz" olarak destek vermelerini sağlamamızdır. Bu insanlar ile olan çalışmalarımızın farkını ve etkisini herkes gibi siz de kolaylıkla fark edeceksiniz.

Bizce en büyük sorun; konuşan değil, yaratan insanların birlikte hareket edememesi, daha iyi bir Bodrum hedefinin hep lafta kalmasıdır

Bodrumlife - Besiad üyeleri için, Bodrum'un ve iş camiasının en temel sorunları neler? Bu sorunların çözümünde etkili olabilecek bir güce sahip mi Besiad? Besiad üyeleri hangi sorumlulukları üstlenmeye hazır?

Ayşe Özer - Bizce Bodrum'un ve iş camiasının en büyük sorunu, çok özel insanların yani konuşan değil, yaratan insanların birlikte hareket edememesi, daha iyi bir Bodrum hedefinin hep lafta kalmasıdır. Besiad bu insanları bir araya getirmeye başlamıştır. Bu insanların akıl dolu, estetik dolu, etki dolu sıra dışı çalışmaları, Bodrum'un sorunlarının çözümü konusunda büyük bir hız kazanılması demektir. Besiad üyeleri, Besiad'ın daha iyi bir Bodrum hedefi için her türlü sorumluluğu üstlenmiştir ve çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir.

Besiad Başkanı Ayşe Özer'e sorularımıza verdiği açık, kesin ve samimi cevapları için teşekkür ediyoruz.


Bu konu 1871 kez izlenmiştir