where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 12 mart 2008 Tüm Yazı ve Haberler
Kung Fu Panda
Medyada Çocuk İmgesi Paneli
Kadın, Erkek: Göz göze, yüzyüze, sırt sırta
Karikatüristten suluboya resimler
Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu Bodrum'da yaşayan sanatçıları onurlandırdı.
Bodrum'un Sanat Belleğine Kısa Bir Yolculuk
Üniversite tarafından hazırlanan rapor bilimsel metodlarla Yalıkavak'ın sosyolojik durumunu İnceliyor
Amazonlar Efsanesi
Bodrum'un en çok satan kokteyli Mojito'nun anavatını Küba'dan bar manzaraları...
Sanat, son cemreyi beklemedi
Hatırla Sevgili, Hafıza Nedir ve Bodrum'un Belleği
Cuma'nın sınır tanımayan düşler dünyası
Turgutreis nam-ı diğer Dragut Rais...
Bodrum'un marinalarına nazar değmesin!
RüzgÇ¢rınızın götürdüğü yere gidin!:))) Bu aylarda Denizin Keyfi Bir Başka Oluyor
Beyaz Tüy
Medyada Çocuk İmgesi Paneli


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 12 mart 2008 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Çocuklar Neye Güler ?  Bodrum Belediyesi, Marmara Koleji, istanbul üniversitesi İletişim Fakültesi ile Türkiye iletişim Araştırmaları Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği Bodrum Çocuk Filmleri Festivali filmler, panel, çalıştay, atölyeler, sergi ve farklı etkinliklerle 12-15 şžubat tarihleri arasında çotuklara ve anne-babalara alternatifler sundu.

 

Her sene olduğu gibi festivalin en önemli etkinliği olan panel, Medyadaki Çocuk İmgesi konusunda izleyenlere kullanabilecekleri gündelik öğütler sundu. “öğüt” dememin nedeni anne-babaların çocuklarını eğitirken bilgiden çok, öğütleri kullanmaları... Konuşmacılardan Behiç Ak özellikle Türk aile tipinin çocuk eğitimindeki kaçınılmaz özelliği olan öğüt vermenin sakıncalarını sıraladı. Panelin 'geleneksel moderatörO" psikiyatrisi Prof. Or. Bengi Semerci "One women Show"una bu yıl da devam etti; Seyircilerin az olmasına içerleyen Semerci, Herhalde dün Sevgililer Günü'nde fazlaca eğlenen bodrumlular henüz uyanamadı" dedi ve ekledi; "Galiba her sene Bodrum'a gelmek iyi olmuyor, biraz özlettirmek lazım kendimizi." Seyircilerin az olmasının bir gerekçesi de. Kent TV'nin önemli bir yayıncılık örneği verdiği canlı yayınıydı; Panel Nurol Kültür Merkezi'ndeki panel tüm bölgede canlı olarak yayınlandı.

 

6o'a yakın filmlerden oluşan programda, yetişkinlere yönelik çocuk gelişimiyle ilgili filmler de vardı. Bodrum Yarımadası'nın farklı okullanndan öğrenciler günde 4 seans oynayan filmleri İzlediler.

 

Festival sırasında Atölye çalışmaları

 

Festivalde ayrıca Muğla Üniversitesi GSF Resim Bölümü ve Bodrum Yarımadası Fotoğraf Sanatçıları Demeğl'nln çocuklarla gerçekleştirdiği Resim ve Fotoğraf Atölyeleri ve sonrasında açılan sergilerle etkinlik tarihlerinde Nurol Kültür Merkezi ve Marmara Koleji fuayelerinde gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ekibi de. Yarıma-da'dan farklı okullardan gelen çocuklarla, çocukların gözünden Medya ve Çocuk Atölyesi gerçekleştirdiler. Ayrıca Festivalde Gloria DeGaetano yetişkinlere yönelik olarak Medya ve Küreselleşme başlıklı bir atölye de gerçekleştirdi..

 

Festivalin basın sponsoru olan Kent TV ayrıca Çocuklarla Haber Atölyesi adlı yeni bir çalışmaya daha İmza attı.

 

Çalıştay

 

Festİvalde 13-14 şžubat tarihlerinde ise farklı bir etkinlik daha vardı; 40'a yakın uzmanın katılımı ve TRT organizasyonuyla yapılan PrU leunesse Suitcase Çalıştayı. TRT Çocuk

 

Programları yapımcıları, danışman-lan ve akademisyenleri, Internationales Zentralinstltut filr das jugend- und Blldungsfernsc-hen'den (İZİ) Maya Götz ve Amerika PCi'dan (Parent Coaching Institute) Gloria De Gaetano Çocuklar Neye Güler İsimli bir çalıştay gerçekleştirdi.-

Prof. Dr. Bengi Semerci'nin moderatörlüğünde 15 şžubat Cuma 14:00'de B.B Nurol Küttür Merke-zi'nde yapılan panelde Medyada Çocuk İmgesi tartışıldı. Gloria DeGaetano (PCI), Sevilay Koray (TRT), Nurullah öztürk (RTÜK), karikatürist ve oyun yazan Behiç Ak ve Nilüfer Pembecioğlu (1.0) daha sonra bildirisi yayınlanacak olan panelde çocuk ve Medya konusunu derinlemesine tartıştılar. Festival sırasında 1 Dakika, 1 Dünya adlı TRT program ekibi de Bodrumlu çocuklarla birer dakikalık programlar yaptılar. Dlglturk, TRT, Goethe Enstitüsü, Tekofaks Panasonic, ünisef, RTÜK, Kent Medya Grubu, Adadigital, Volkan Boya ve Akbaş Xerox'un sponsorluğunda gerçekleşen festivalde konuklar Movenpick, Manastır, Azka Otel ve Seçkin Konaklarda konakladılar. Festivalde gösteriler yapan jonglör Kerem Eser de oyunlarıyla hem protokolü, hem de çocukları çok güldürdü. Festival açılışında gazetecilerle çocuklar arasında gerçekleşen "Basına Çirkin Saldın" olarak adlandırılan-pasta savaşı, gelecek yılların önemli etkinliklerinden biri olacağa benıryor.


Bu konu 1788 kez izlenmiştir