where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 12 mart 2008 Tüm Yazı ve Haberler
Kung Fu Panda
Medyada Çocuk İmgesi Paneli
Kadın, Erkek: Göz göze, yüzyüze, sırt sırta
Karikatüristten suluboya resimler
Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu Bodrum'da yaşayan sanatçıları onurlandırdı.
Bodrum'un Sanat Belleğine Kısa Bir Yolculuk
Üniversite tarafından hazırlanan rapor bilimsel metodlarla Yalıkavak'ın sosyolojik durumunu İnceliyor
Amazonlar Efsanesi
Bodrum'un en çok satan kokteyli Mojito'nun anavatını Küba'dan bar manzaraları...
Sanat, son cemreyi beklemedi
Hatırla Sevgili, Hafıza Nedir ve Bodrum'un Belleği
Cuma'nın sınır tanımayan düşler dünyası
Turgutreis nam-ı diğer Dragut Rais...
Bodrum'un marinalarına nazar değmesin!
RüzgÇ¢rınızın götürdüğü yere gidin!:))) Bu aylarda Denizin Keyfi Bir Başka Oluyor
Beyaz Tüy
Bodrum'un en çok satan kokteyli Mojito'nun anavatını Küba'dan bar manzaraları...

Yazar: Alpaslan Işık
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 12 mart 2008 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Bodrumlife a dergisi aslında Bodrum'la İlintisi olmayan yazılara pek itibar etmez ama Bodrum gibi içinde binlerce barı bulunan bir kentte diğer ülkelerin barlarındaki yaklaşım ve tavırları Incelesek herhalde Bodrum'daki İnsanları fazlasıyla İlgilendirir. Bir de yaz aylarında en çok İçilen kokteyl Mojito olunca Küba'nın barlarının renkliliği ve Mojito'nun anavatanı yani Küba İlgi çekici gelecektir.

 

12 Milyon nüfuslu Küba'nın küçüklü büyüklü, turistik veya değil tüm şehir ve kasabalarında değişik amaçlı ve değişik atmosferde birçok bar çıkıyor karşınıza.

 

Kübalıların uğrak yeri olanlar, turistlere hizmet verenler, canlı müziği ile ünlü olanlar, plajlarda ki barlar bunlara örnek verilebilir. şžehir merkezlerindeki barlar günün hemen her saatinde açıkve buralarda Küba'nın her renkten halkını görmek mümkün her saatte. Turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki .erce mutlaka müzik gruplan canlı müzik yapıyorlar, hem de sabah sonu öğle saatlerinden itibaren. Geleneksel Küba Müziği yapan bu grupların her biri ortalama 2'şer saat müzik yapıp yerlerini bir başka gruba bırakıyorlar. Örneğin Havana'nın orta yerindeki Monserrale Bar'a yolunuz düşerse sabah ıı:oo'den gece 03:00'e kadar ardı ardına değişen müzik gruplarını dinlemeniz mümkün. Bazıları daha kaliteli ve büyük grupları İle tanınıyorlar, küçük boyutlu barlarda da en azından İkili (düo) ya da dörtlüler (quartet) müzikyapıyor.

 

Gelir düzeyinin çok düşük olduğu Küba'da müzik gruplan bu barlarda müzik yaparak aldıklan bahşişler ve sattıkları cd'leri İle biraz para kazanabiliyorlar. Yaptıktan müzik kalitesine şahit olunca çok daha fazlasını hak ettiklerini düşünüyorsunuz. Bu konuda bir anımı anlatmak istiyorum. Küba'da bann birinde yine Kübalı müzisyen olan arkadaşlarımla bir grubu dinliyorduk, çok İyi bir gruptu ve epey yaşlı bir erkek şarkıcıları vardı ve çok güzel söylüyordu geleneksel ezgileri.

 

Ara verdiklerinde yanımdaki Kübalı arkadaşım bu şarkıcıya bir içki ısmarlayıp ısmarlayamayacağımızı sordu bana, memnuniyetle ısmarlayabileceğimiz! söyledim, gidip sordu kendisine ne İçer diye. Konuştular biraz, yanıma geldiğinde söylediğine çok şaşırmış ve biraz da Üzülmüştüm. "Bana bir şey ısmarlamayın, parasını verin lütfen!" demişti yaşlı şarkıcı.

 

Maalesef bu durumda idi müzisyenler Küba'da. Hemen bir miktar bahşiş yolladım kendisine bir bira ile beraber. Bu tür barlarda yapılan müzik sizi alıp götürüyor diyebilirim, çeşitli ritimlerdeki müzikle ister dans edin İster şarkı söyleyin onlarla, geçen saatleri anlamıyorsunuz. Müzik gruplarının sesini barlara girmeden uzaklardan duyuyorsunuz önce, maracas'ların, klave'lerin (Latin perküsyon aletleri) sesleri bunlar. Daha sonra diğer enstrümanların sesleri geliyor kulağınıza ve bu sesleri takip ederek bann yerini bulabiliyorsunuz. Mutlaka dans eden Kübalılar oluyor etrafta, zaten herhalde herkes yörenin danslannı biliyor diye düşünüyorsunuz.

 

Servis konusunda eksikleri var Küba'dakİ bar ve restoranların yalnızca, alışılmış servis ve misafirperverlik öğelerini görmek zor, herhalde herkes maaşlı çalıştığından ve bu tür bir eğitimleri olmadığından biraz aksıyor servis ve pek de güler yüzlü değiller. Umanm bunu zaman İçinde düzeltirler. Kübalıların devam etliği bazı barlara turistler de girebiliyorlar, bunlar daha mütevazı ve daha da ucuz barlar ama canlı olmasa da radyodan müzik çalıyorlar.


Bu konu 2128 kez izlenmiştir