where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 12 mart 2008 Tüm Yazı ve Haberler
Kung Fu Panda
Medyada Çocuk İmgesi Paneli
Kadın, Erkek: Göz göze, yüzyüze, sırt sırta
Karikatüristten suluboya resimler
Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu Bodrum'da yaşayan sanatçıları onurlandırdı.
Bodrum'un Sanat Belleğine Kısa Bir Yolculuk
Üniversite tarafından hazırlanan rapor bilimsel metodlarla Yalıkavak'ın sosyolojik durumunu İnceliyor
Amazonlar Efsanesi
Bodrum'un en çok satan kokteyli Mojito'nun anavatını Küba'dan bar manzaraları...
Sanat, son cemreyi beklemedi
Hatırla Sevgili, Hafıza Nedir ve Bodrum'un Belleği
Cuma'nın sınır tanımayan düşler dünyası
Turgutreis nam-ı diğer Dragut Rais...
Bodrum'un marinalarına nazar değmesin!
RüzgÇ¢rınızın götürdüğü yere gidin!:))) Bu aylarda Denizin Keyfi Bir Başka Oluyor
Beyaz Tüy
Bodrum'un marinalarına nazar değmesin!


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 12 mart 2008 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Milta Bodrum Marina, D-Marin Turgutreis Marina ve Port Bodrum Yalıkavak Marina yarımadamızın parlayan yıldızları...Bundan tam beş yıl önce, 2003 yı-lında yayınlanan biryazımızda bu üç marinayı incelemiş ve o dönem henüz hizmet vermeye başlamış D-Marin ve Port Bodrum'un Bodrum'un turizm geleceğinde nasıl bir rol üstleneceğini merakla izleyeceğimizi belirtmiştik.

 

Milta Bodrum Marina zaten oturmuş kent marinası kimliğiyle, hizmet anlayışıyla, Akdeniz'de seyir halindeki yatların yüzde 7'sine hizmet veren kapasitesiyle başarısını kanıtlamış bir marinaydı, o zaman bile.Aradan geçen beş yıl yeni açılan bu iki marinanın bulundukları bölgedeki yaşam kültürünü hareketlendirdiğini ve zenginleştirdiğini, turizm sektörüne ivme kazandırdığını gösterdi.O zaman yapılan inşaatlara bakıp "nasıl dolacak bu alanlar?" "buraya bu kadar tekne gelir mi, gelmez mi?" sorularını soranlar bu kadar kısa bir süre içinde bu marinalarda demirleyebilmek için sıraya girenleri, marina-ların organize ettiği yelken yarışları olsun, sergi ve konserler olsun, etkinliklerin ne kadar çok katılımcısı olduğunu gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yat turizminden elde edilen gelirde önemli payı olan marinalarımızın ülke turizmine katkılarını her geçen gün arttırması, turizm geleceğimiz açısından umut verici olduğu gibi kültür ve sanat alanında üstlendikleri sosyal sorumluluk, bölgede yaşayanlar arasında bütünleştirici bir etki yaratıyor.

 

D-Marin Genel Koordinatörü Ali Erkan Bezirgan 2007 Skalite ödülüyle taçlandırıldı

 

D-Marin Turgutreis Marina denizde 550 yat bağlama kapasitesine sahip ve açılalı henüz beş yıl olmasına rağmen hızlı bir ilerlemeyle beş yıla çok şey sığdırdı. 2007 yılının turizm oskarı diyebileceğimiz Skalite Ödülü'nü tüm Türkiye genelinde marinalar kategorisinde kazanan yine D-Marin Turgutreis Marina idi. Bununla da kalmayıp, Skalite ödüllerinin en önemlilerinden Turizm Yöneticiliği ödülü D-Marin Turgutreis Marina Genel Koordinatörü Ali Erkan Bezir-gan'a verildi. Merkezi İngiltere'de olan The Yacht Harbour Association (TYHA) - Yat Limanları Birliği'nin belirlediği marinalar için uluslararası kalite standartlarının en üst derecesi olan "beş altın çıpa" ya D-Marin kurulduğu yıldan itibaren sahip bulunuyor. Her yıl düzenlenen Boat-Show' larda tekne üreticileri ve denizcilik sektörü en yeni, en beğenilen ürünlerini azımsanmayacak sayıda bir izleyiciyle buluşturuyor ve alışveriş olanağı sunuluyor. 2008'de dördüncüsü yapılacak Klasik Müzik Festivali ile yalnızca yarımadadan değil Yunanistan'dan bile otobüslerle bu konserleri izlemek için gelen çok sayıda izleyiciye değerli bir kültür sanat hizmeti sunuyor.Port Bodrum Yalıkavak bir yaşam biçimi Denizde 336 yat bağlama kapasitesine sahip olan Port Bodrum Yalıkavak Marina "sadece bir marina değil, bir yaşam tarzı" sloganıyla yola çıkmıştı ve mimarisiyle olsun, çevre düzeni ile olsun bu sloganı destekleyen bir gelişme gösterdi bu güne kadar. Genel koordinatörlüğünü Can Ak-sal'ın yaptığı Port Bodrum Yalıkavak Marina, 2006 yılında düzenlediği Ege Festivali ile, her yıl bünyesinde gerçekleşen konserler ve sanat etkinlikleri ile, yat kulübü ve yelken yarışları ile hedefledikleri "yaşam tarzı" sloganını hayata geçirmeye doğru hızla yol alıyor. Bir yaşam tarzının bölgenin kültürve sanatından ayrı düşü-nülemeyeceğinden hareketle, sanat danışmanlığını Sabri Nuray Gencel'in üstlendiği marina, kendini ayrıcalıklı kılacak girişimlere hazırlanıyor.Milta Bodrum Marina yaz kış yelken yarışlarının ve Bodrum'un sosyal yaşamının vaz geçilmeziMilta Bodrum Marina, 1976 yılında Turban Marina İşletmesi olarak faaliyete geçen ve 2002 yılından bugüne Doğan Grubu'na bağlı olarak Milta Bodrum Marina adıyla hizmet veren, Ömer Karacalar'ın koordinatörlüğünde yönetilen, Bodrum'un en eski marinası. Bodrum'un tam kalbinde, şehrin içinde.

 

En küçüğünden, süper yatlara her boyutta 450 tekne konaklayabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Merkezi İngiltere'de olan The Yacht Harbour Association (TYHA) - Yat Limanları Birliği'nin belirlediği marina-lariçin uluslararası kalite standartlarının en üst derecesi olan "beş altın çıpa" ya sahip oldu.Bodrum Kaymakamlığına bağlı, marina alanının bitişiğindeki Osmanlı Tersanesi'nin sanat ve kültür faaliyetlerinde kullanımına destek oluyor, kentimizin tarihi ve sanatsal kimliğinin vurgulanmasına katkıda bulunuyorlar. Bünyelerinde kurulmuş BAYK-Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü'nün düzenlediği etkinliklerve yarışlar artık gelenekselleşti, yurdun dört biryanından denizciler yarışlara katılmak için heryıl çeşitli zamanlarda Milta Bodrum Marina'da heye-canla biraraya geliyor. Genç yelkencilerin yetiştirilmesinde ve denizcilik kültürünün gelişmesinde önemli bir payı var Milta Bodrum Ma-rina'nın. Yat Kulübü, eski ve başarılı biryelkenci olan şženkarÖztüzün'ün işletmeciliğinde yalnız denizcilerin değil, Bodrum yarımadasının buluştuğu renkli ve eğlenceli bir mekân.


Bu konu 1647 kez izlenmiştir