where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 15 Ağustos 2009 Tüm Yazı ve Haberler
D-Marin Marinalar Grubunda yeni yapılanma
Bodrum'dan Fazıl Say Geçti...
Gündoğan'da küçük bir gezinti
Bale Festivalimiz 7. kez sahnelerini açıyor
Montigne, Türkiyenini En Büyük yelkenlisi denize indirildi.
Bodrum Yalıkavak Port Marina'daki Yacht Club açıldı.
şžaraplar Akın Öngör'den Etiketler Bodrumlu ressamlardan
Sürgün Prenses 'Ada'
Vita Park Krea Golf Turnuvası
Kavaklıdere ile bağbozumu
Bodrum'un tek odalı oteli, Ada Ev
Hadigari'nin öyküsü
Bodrum'un tek odalı oteli, Ada Ev


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 15 Ağustos 2009 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Ada Oteli bilenler bilir, küçük bir o kadar’da özgün bir otel... Ada Otel , Fransız Relais & Chateaux zincirine dahil , Göltürkbükü’nde doğaya uyumlu, özgün mimarisi ve her odasının ‘farklı’ dekorasyonu ile misafirlerine ev atmosferinde, kişiye özel hizmet sunmayı amaçlayan, 14 odalı bir butik otel. Sahibi Vedat Semiz’in üzerine titrediği açıldığı günden bu yana tarzını bozmayan tüm özellikleriyle Bodrum’un kendi türündeki en nitelikli oteli... Vedat Semiz 15 yıl önce satın aldığı Mustafa Paşa Kulesi,’nde bu kez Ada Otel’den daha da farklı ve tek odalı bir otel ama kendinden söz ettirecek bir otel yapmayı yapmayı tasarlamış... Böylece ortaya Bodrum Yarımadası’ nın günümüze kadar ayakta kalabilmiş en eski kule evlerinden biri “Ada Ev” e dönüşmüş......

 

Yapıldığı dönemde bir gözetleme kulesi ve yöre sancak beyi Mustafa Paşa’nın konutu olarak işlev görmüş. O dönemde Müskebi olarak adlandırılan, bugünkü ismiyle Ortakent beldesi sınırları içinde. 1960’lı yıllara kadar yöre yerlileri tarafından konut olarak kullanılmış ve daha sonra kaderine terk edilmiş.

1994 yılında Ada Turizm tarafından satın alınarak aslına uygun şekilde iki yıllık bir restorasyon çalışmasıyla tekrar eski görkemine kavuşturulan kulenin restorasyonu Bodrum’da yaptığı başarılı işlerle tanınan Yüksek Mimar Ahmet İğdirligil tarafından, iç dekorasyonu İç Mimar Özben Saygün tarafından tamammış. Yarımadanın en güzel mimari örneklerinden olan bu ev 80 cm’ lik masif taş duvarları, kendine has mimari çizgisi ve çağın gereği konforunun sağlanması ile bir çiftin konaklayabileceği gibi restore edilmiş ve adaev olarak konuklarının kullanımına sunulmuş.

 

Herzaman olduğu gibi geri planda kalan Vedat Semiz ile birlikte içtasarımı yapan

Özben Saygün ile Berna Yavuzlar tarafından işletilen bu değişik tarzdaki mekan için “Adaev Türkiye'nin ilk tek odalı oteli. Tarihi dokusu, romantik dekorasyonuyla konuklarımızı kişiye özel farklı bir servis anlayışıyla ağırlıyoruz.

 

Havaalanında karşılıyoruz, kalış süresince transfer aracı ve şöför konukların emrinde. Konaklama konuğun isteğine kalmış, kahvaltı ve yemek saatlerine kendileri karar veriyor. Kulenin içinde veya bahçesinde nereye isterlerse sofra oraya kuruluyor. Arzumuz, konuklarımıza hem kendilerini evlerindeki kadar rahat hissettirebilmek, hem de onları şımartacak kadar konforu bir arada sunmak.

Yöresel ürünlerden oluşmuş zengin kahvaltı, bir şişe şampanya ve kalış süresince içilecek tüm alkolsüz meşrubatlar adaev’in konuklarına ikramı.”

 

Kule 1601 'de Ortakent'in o zamanki yöneticisi Mustafa Paşa tarafından bölgeyi kontrol elmek için inşa edilmiş. 1920'de ev olarak kullanılmaya başlanmış. Her şey orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş ve bozulmadan korunmuş. Binanın iç düzenlemesini ortaklardan iç mimar Özben Saygün tamamlamış.

 

 

Girişte kullanılan Asma köprü sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. 80 cm. kalınlığındaki kalın duvarlara sahip olan kule, Mustafa Paşa'nın dönemini birebir yansıtıyor. İlk katta eskiden büyük taş ocağı olan bir oturma bölümü, tuvalet ve hamam şeklinde tasarlanmış bir duş bölümü görülüyor. İkinci katta ise şömineli bir oturma bölümü ve yatak odası karışımıza çıkıyor. İkinci katın eski tarzda sedir ağacından yapılmış yüklüklerinin üzerinde yer alan küçük galerinin sonundaki pencereden tüm Ortakent’i görebileceğiniz seyir terasına çıkabiliyorsunuz.

Kulede duvarlar, şömine ve ahşap döşemeler aslına sadık kalınarak restore edilmiş, mobilyalar ise Vedat Semiz kolleksiyonundan ve Özden Saygın’ın daha günümüz çizgilerini taşıyan ancak eskiyle yeninin, örneğin XV. yüzyıldan kalma iki bronz mumluk gibi mükemmel uyumunu yansıtan mobilyalar. Dairesel formlu oturma grubu, ahşap separatör Saygın’ın özgün çalışmaları. Sonradan eklenen hamam ve beyaz mermerli banyo ile konfor arttırılmış. Osmanlı tarzında döşyenen ve bir küçük merdivenle çıkılan üst katta Ahşap bir şömine ve Osmanlı tarzında tasarlanmış mobilyalar dikkat çekci... Zamanla tahribata uğramış duvar rölyefleri restore edilmiş ve elle boyanmış.

 

Adaev, kapıdan girişte dikkatinizi çekeceği gibi Adasofra adıyla hizmet veren yine aynı ekip tarafından Adaev’ ile birlikte aynı zamanda açılmış bir restoran...

Burada modern elemanların eski yapıyla bağdaşması için gösterilen titizlik dikkat çekici...

Yemekleri için de güzel söylentiler kulaktan kulağa yayılıyor. Vedat Semiz Adasofra’nın sedirinde oturken manzarayı gösterip “Burası’nın Toscana’dan nesi eksik, karşımızda şu kötü yapılaşma olmasa...” demesiyle gözünüzü inişli çıkışlı tepelere kaydırıyorsunuz.

 

Keşke, herkes Vedat Semiz gibi düşünse de şu kutu kutu ev merakı yerini böyle özgün, üzerinde düşünülmüş mekanlara bıraksa diyoruz...

 

 

Adaev; Kule Sok.. 29, Ortakent Bodrum, Tel: (0252) 358 74 14(0252) 358 74 14.


Bu konu 2922 kez izlenmiştir