where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 04 Haziran 2004 Tüm Yazı ve Haberler
Bafa Gölünden Farklı Manzaralar
Saruhan İren ve Fantazmik Defile
II. Bodrum Uluslararası Bale Festivali
Mitolojinin Su Perileri Köyceğiz'de Yaşam buluyor
Bodrum Halikarnas İken Paranın Değeri Ve Sikkeler
Latmos'un Sanatçıları
Denis, Dionysius, Dionysios veya Dionysis Yok Aslında Birbirimizden Farkımız
Tanrıça Hekate'nin Öyküsü
Yasaklı Tiyatroda Günbatımı. Ali Poyrazoğlu
Dj'ler... Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satanlar
Anneliese Peschlow Bindokat Heraklia'da bir Alman Arkeolog
Beach Modasının Yaratıcısı
Somnur ile Bodrum, resim ve sanat üzerine konuşmalar.
II. Bodrum Uluslararası Bale Festivali
Mitolojinin Su Perileri Köyceğiz'de Yaşam buluyor

Yazar: Gülnar Onay
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 04 Haziran 2004 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Mitolojinin Su Perileri Köyceğiz'de Yaşam buluyor          

 

Themis dört bir yana gidip buyurdu tanrılara,

Gelip Zeus'un evinde toplanın dedi.

Okeanos'tan başka hiçbir ırmak gelmemezlik etmedi

gelmemezlik etmedi hiçbir nymphe,

ne güzel korularda , ne dere

kaynaklarında oturanlar,

ne de yeşeren çayırlarda oturanlar.

 

İliada XX,6 vd *

Mitojinin eşsiz perileri Köyceğiz'de, onlara özel yapılan doğum evlerinde, kızgın güneşin çekildiği ve yıldızların pırlantalarını döktüğü havuzlarda yeniden can buluyor. Palmiyelerle başlayan, sub tropik bitki üretimi ve açık hava müzesine dönüşen Palmiye Merkezi'nde serüven devam ediyor: Yılmaz savaşçı, uslanmaz büyücü DR. Ragıp Esener bu kez mitolojiden esinlendi ve sulak alan üzerine kurulu Palmiye Merkezi'ne; kırmızı, bordo, sarı ,pembe, beyaz nilüferleri davet etti.

 

Evet bu bir öykünün değil, bir gerçeğin başlığı ve de gerçek yanı başımızda bize çok yakın (Bodrum'a iki saat), web sayfasıyla da bir tık mesafesinde. Bahçenizi bu eşsiz perilerle çevrilmek istiyorsanız , iş başına!

Kimdir bu nilüferler? Nasıl oldu da Köyceğiz'e ulaştı?

Sulak alan ve süs havuzu bitkilerinin en zengin türünü bitkibilimi açıklamasından önce onlara yakıştırılan ve kulağa bir müziksel tını yapan mitolojik kaynaklarına bir uzanalım.

Nympha: Gelin anlamına gelen Nympha kırlarda sularda ormanlarda yaşayan doğal ve tanrısal varlıkların dişi olanlarına verilen addır.Homeros'a göre nymphalar Zeus'un kızlarıdır. İkinci derecede önemli tanrıçalar sayılmalarına karşın doğa ve insanlar üzerindeki etkileri nedeniyle büyük tanrıçalar gibi "yüce" ve "ulu" sıfatlarıyla anılırlar. Efsanelerde uzun uzadıya Zeus, Hermes, Apollon, Dionysos gibi büyük tanrılarla gönül ilişkilerine girdikleri anlatılır. **

Palmiyelerin bitkiler dünyasının kraliçesi olarak tanımlanması gibi, nilüferler de su bitkilerinin, en güzelleri olarak, "Su Kraliçeleri" olarak bilinirler. Nilüferlerin tropik olanları ve soğuğa dayanıklı olan türleri vardır. Tropik olanlar da gece çiçek açanlar ve gündüz çiçek açanlar olarak ikiye ayrılırlar. Birçok tür doğal nilüfere karşın, daha gösterişli, daha az yer tutan,

daha bol çiçek açan ve çiçek ömrü daha fazla olan melezler (hybride) tercih edilmektedir.

P. Merkezinde, genelde soğuğa ve ülkemiz koşullarına uygun, dünyada en fazla tutulan, nitelikli melez nilüfer türlerinin üretimi yapılıyor. Kimi melez türler:

Nymphae alba (Beyaz): Avrupa ve Asya'da yaygın olarak, göller ve yavaş akan akarsularda doğal bulunan, soğuğa dayanıklı bir türdür. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygındır. Çabuk büyümesi ve sudan çıkma eğiliminde olması nedeniyle küçük sığ havuzlar için uygun değildir. 40-90cm derinlikte suya gereksinim gösterir.

 

Gonnore (Beyaz): Çok gösterişli, katmerli bir türdür. şžakayıka benzeyen iri kar beyazı çiçekleri, ortada sarı polen keseleri, dışta yeşil çiçek sapı ile dikkati çeker. İri parlak yeşil renkli gösterişli yaprakları, bitkinin çok uzağına gitmez, uzun süre kalıcı olan çiçeklerle beraber, güzel bir görünüm gösterir.Bu kültüre "Kristal-Beyaz" da denilmektedir. Bitki uygun ortamda 150cm çapa ulaşır, su derinliği 30-70cm olmalıdır.

 

N.Oderata "Sulphurea" (Sarı): Küçük yapraklı, yıldız şeklinde, kanarya sarısı, hafif kokulu çiçekleri olan ufak bir türdür. Yapraklarında koyu renk lekeler vardır. 30cm su derinliği yeterlidir.

N.Oderata "Chromatella" (Sarı): Çiçekleri kanarya sarısı renkte, yaprakları kestane rengi lekeli, yeşildir. 45-75cm su derinliğine gereksinim gösterir.

"Aurora"(Değişken): Adından anlaşılacağı gibi renk değiştiren, küçük yapraklı ve kısa boylu bir türdür. Açarken bakır sarısı renkte olan çiçekler, somon-portakal rengine, daha sonra yakut kırmızısına dönerler. Yaprakları mozaik görünümünde, alacalıdır. Derin olmayan havuzlar ve kaplar için uygundur. Bitki çapı 60cm kadar olur, 20-60cm su derinliği gerekir.

"James Brydon"(Kırmızı): 1899 yılında Philadelphia'da Dreers Çiçekcilik tarafından üretilen bu bitki ABD de gümüş madalya kazandıktan sonra, İngiltere'ye getirilmiş ve 1906 yılında dereceye girmiştir. Nilüferler arasında en popüler olanlardandır. Estetiği yanında, gölgeye kısmen dayanıklı olması da albenisini arttırmaktadır. 13-15cm çapındaki çiçeklerinin, dış yaprakları koyu pembe, içtekiler ise koyu kırmızıdır. Portakal rengi polen saplarının uçları sarıdır. Kokulu olan çiçekler, bronz-koyu yeşil, yuvarlak yapraklarla sarılıdır. Bitki 120cm çapa ulaşır.Alçak ve derin sularda yetişebilmektedir, 30-70cm su derinliğine gereksinim gösterir.

 

"Attraction"(Kırmızı): Büyük havuzlar için çok gösterişli bir kültürdür. Kırmızı, hafif beyaz çizgileri olan çiçekleri 20cm çapa erişir. Geniş yaprakları, yeşil renktedir. 30-120cm derinlikte yetişir.

N.Pygmaea"Rubra"(Cüce-Kırmızı): Küçük kan kırmızı çiçeklerinin, polen kesecikleri portakal rengindedir, devamlı çiçek açan bir türdür. Küçük yuvarlak, mor-yeşil yaprakların altları kırmızıdır. Boyları 30cm e kadar uzar. Sığ havuz ve kaplarda yetiştirilmeye uygundur.

N.Oderata"Hollandia"(Pembe): Erken çiçek açan ve çiçekleri bütün sezon devam eden bir nilüferdir. Çiçekler iri ve katlıdır.

N.Odorata "Fire Opal"(Pembe) : Çiçekleri orta büyüklüktedir. Sudan 15-20cm dışarı çıkan çiçekler, buket tanziminde kullanılır. Mercan pembesi renkteki goncaları, silindiriktir. Çok narin görünüşüne karşın, kolaylıkla gelişir, 90cm çapa yayılırlar. 30-70cm su derinliğine adapte olurlar.

N.Odorata "Mayla"(Pembe): Erken çiçek açan ve bütün sezon çiçeği devam eden bir hibridtir. Çiçekleri yıldız şeklinde ve büyüktür.

N.Odorata "Firecrest"(Pembe) Küçük yapraklı, küçük pembe-beyaz çiçekleri olan bir türdür. Nisbeten sığ sularda yetişir.

N. "Colorado"(şžeftali): şžeftali rengi çiçekleri olan bir kültürdür. Çiçekleri sudan dışarı çıkma eğilimindedir.

 

Evet İşte Palmiye merkezinde üretilen ve satışa sunulan nilüferler, dilediğiniz seçin. Ne yazık ki bir havuzum yok demeyin, içi plastikle kaplanmış büyük bir fıçı, ya da benzeri balkonunuza, terasınıza bu eşsiz perileri davet için yeterli ; kokmayın bakım yok, dert yok yalnızca güzellik var, büyü var.

 

Palmiye Merkezi

Hamitköy- Köyceğiz –Muğla

Tel: (252) 262 28 92(252) 262 28 92

e-posta:

palmiyemerkezi@ ttnet.net.tr

www.palmiyemerkezi.com

 

Yazar Notu: 4 Reasons Otel and Bistrot Yalıkavak 'da Palmiye Merkezi sub tropik bitkileri ve nilüferlerinden oluşan küçük bir koleksiyon uygulaması yaptık ilgili olanların dikkatine .G.Ö.


Bu konu 1965 kez izlenmiştir