where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 05 Nisan 2006 Tüm Yazı ve Haberler
Kim bu öncü ve savaşçı Karyalılar?
Caretta'ların kurtarıcısı Kaptan June'un Bodrumlulara Mesajı
Öykü: Bir Var Bir Yok Sözün bittiği bir an geldi...
Kadının Güç Sembolü Güner Kuban
Dostlar Tiyatrosu ile Tiyatro Keyfi
Yaşamı Yeni ve Öznel Süreçlere Dönüştürebilme Çabası İçinde Olan Bir Grafik Sanatçısı:Erol Turgut
Sanatçı Ender Güzey'in ilham kaynağı bu kez Bodrum
Bodrum'un En Eski Özel Radyosu Eko FM Frekans Aynı.. Yayın Farklı...
Satranç Bir Yana Dersler Bir YanaYa Gelecek? Can Ertan ve annesi Anette Ertan ile Söyleşi
Öğretici ve Dinlendirici Özel Bir Yaşam Alanı BOTANİK BAHÇESİ
Bodrum HÇ¢kimi, Türkiye'de insan, kadın ve hÇ¢kim olmak..
Bodrum'da Bir Cuma Pazarı
Bodrum'un Sonu Yaklaşan Süsleri Yel Değirmenleri
Bodrum'a Serenad
Türk Kızları Atlantik'te 315 Tekneye Meydan Okudu
Caretta'ların kurtarıcısı Kaptan June'un Bodrumlulara Mesajı


Bu Yazı Bodrumlife Sayı 05 Nisan 2006 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Caretta'ların kurtarıcısı Kaptan June'un Bodrumlulara Mesajı

"İçinde hâlâ daha çekicilik tılsımının harelendiği mavi gözlerinde, zekâ ile tatlı bir şuhluğun ışıldayıp durduğu 85 yaşındaki Kaptan June.. Bir zamanlar uluslararası jet sosyetenin güzelliği dillere destan unutulmaz kadnı; ünlü Rus bas-baritonu Chalipine'in ressam oğlunun portresini yaptığı güzelim June.. Özel yatını kendisi kullandığı için de adı Kaptan June'a çıkmış..

Ve bir gün sıkılıvermiş aşırı zengin kocalarından da, boğazına kadar içinde yaşadığı pırlantalı şampanyalı dünyalardan da; ve yatıyla çekip ıssız İztuzu plajlarına gelmiş."

Çetin Altan 29.09.2005 Milliyet Gazetesi

 

 

 

Böyle anlatmış onu Çetin Altan.

 

Sonra ne mi olmuş? Bir akşam vakti bakmış ki bir kaplumbağa kuma yumurtalarını gömmeye çalışıyor. Dakikalarca izlemiş onu, çabasına hayran duymuş kaplumbağanın. Sonra onun ve neslini sürdürmek için gelen diğer kaplumbağaların içgüdüleriyle seçtiği bu sahilin devasa otellerle dolmaması için onların yuvası olarak kalabilmesi için verdiği mücadeleye kendisi bile şaşmış. Kolay olmamış elbette bu mücadele. Korktuğu zamanlar da olmuş ama hiç vazgeçmemiş. Sonunda otel yapmak için ciddi bir yatırımı başlatmış olan Kavala bile kendisini tebrik etmiş. Dalyan'daki deniz kaplumbağalarını ve verdiği mücadeleyi anlattığı kitap "Kaptan June ve Deniz Kaplumbağaları" ülkemizde ve dünyada defalarca basıldı, pek çok dile çevrildi. Her yıl binlerce turist bu kaplumbağaları ve Dalyan'ı görmek için yöreye geliyor.

 

 

 

Geçtiğimiz yıl ekim ayında "Breakfast with Captan June" adlı yeni kitabını imzalamak üzere Bodrum'a da gelen June Haimoff'la yaptığımız kısa sohbet içimizi açtı, İztuzu için besteler yaptığını, yurtdışında stüdyo kayıtlarını yapıp CD haline getirdiğini öğrendiğimizde şaşkınlığımızı fark edip etmediğini bilemiyoruz. Ama kesin olan bir şey varsa, böylesine bir yaşam enerjisi şaşkınlığı değil, takdiri hak ediyor.

 

 

 

Kaptan June'a "Bodrumlulara ne söylemek istersiniz?" diye sorduğumuzda şunları söyledi bize: "Bu sahiller cennet gibi bir doğaya sahip, Bodrum da öyle. Sahip olduğunuz değerleri korumak için gerekirse tek başınıza mücadele edin, ama yılmayın ve asla vazgeçmeyin. İsterseniz ve çabalarsanız, başarırsınız."


Bu konu 1487 kez izlenmiştir