where to go in bodrum
HAKKIMIZDA BODRUMDA NEREYE GİDİLİR BODRUM OTELLERİ BODRUM MÜZESİ DERGİLERİMİZE REKLAM VERİN İLETİŞİM ANA SAYFA
Bodrumlife Sayı 05 Nisan 2006 Tüm Yazı ve Haberler
Kim bu öncü ve savaşçı Karyalılar?
Caretta'ların kurtarıcısı Kaptan June'un Bodrumlulara Mesajı
Öykü: Bir Var Bir Yok Sözün bittiği bir an geldi...
Kadının Güç Sembolü Güner Kuban
Dostlar Tiyatrosu ile Tiyatro Keyfi
Yaşamı Yeni ve Öznel Süreçlere Dönüştürebilme Çabası İçinde Olan Bir Grafik Sanatçısı:Erol Turgut
Sanatçı Ender Güzey'in ilham kaynağı bu kez Bodrum
Bodrum'un En Eski Özel Radyosu Eko FM Frekans Aynı.. Yayın Farklı...
Satranç Bir Yana Dersler Bir YanaYa Gelecek? Can Ertan ve annesi Anette Ertan ile Söyleşi
Öğretici ve Dinlendirici Özel Bir Yaşam Alanı BOTANİK BAHÇESİ
Bodrum HÇ¢kimi, Türkiye'de insan, kadın ve hÇ¢kim olmak..
Bodrum'da Bir Cuma Pazarı
Bodrum'un Sonu Yaklaşan Süsleri Yel Değirmenleri
Bodrum'a Serenad
Türk Kızları Atlantik'te 315 Tekneye Meydan Okudu
Türk Kızları Atlantik'te 315 Tekneye Meydan Okudu

Bodrumlife
Bu Yazı Bodrumlife Sayı 05 Nisan 2006 tarihli dergide yayınlanmıştır.

Türk Kızları Atlantik'te 315 Tekneye Meydan Okudu      

 

20 Kasım – 17 Aralık 2005 arası gerçekleşen Dünya ARC (Atlantic Rally for Crusiers) Yelken Yarışı'nda Türkiye'ye ikincilik getiren Zerrin Ulusman, Ayşenur Gedik, Gülçin Aksekili, Güzin Gürel, Handan Serezli ve Çiğdem Tepecik'den oluşan Türk kadın ekibi hiç motorsuz, hiç otopilotsuz tam 2880 mil yaparak çok zor bir başarıya imza attı. Hava şartlarının son yirmi ARC yarışı içinde en zorlusu olmasına ve içinde bulunulan aya göre Atlantik Okyanusu'nun geçen iki yüz yılın en kötü havasını yapmasına rağmen kendi klasmanlarında dünya ikincisi oldular.

 

Fırtınaların kıyılarından sıyrılıp yarışı on dokuz günde bitiren Türk Kadınları Ekibi yarış grubunda İngiliz takımının hemen arkasından, Fransız ekibinin kırk beş saat önünden ikinci olarak yarışı bitirdi ve Türkiye'ye ikincilik kupasını taşıdı.

 

BAYK-Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü üyesi olan Zerrin Ulusman ve Bodrum'da yaşayan Ayşenur Gedik, ekiplerinde Bodrumlu kadın yelkencileri temsil ettiler.

 

Yarışta bayanlardan oluşan tek ekip olan Atlantik kızlarımız, 29 ülkeden 315 teknenin katıldığı yarışı çok çetin şartlarda, 19 gün 6 saatte bitirdi.

 

ARC'nin tek Türk ekibi yarışın bitiş noktası olan Karayipler'in St.Lucia adasında alkışlarla, dans ve müzikle karşılandı. Altı kadın yelkencimize Denizbank, THY, Vakko, Dufour 40 ve Helly Hansen firması destek verdi.

 

ARC'ye 315 teknenin kayıt yaptırdığı ancak Atlantik geçişini 207 teknenin bitirebildiğini belirten Zerrin Ulusman, şunları söyledi: “Yarış 20 Kasım'da Kanarya adaları-Las Palmas'dan başladı. Henüz iki buçuk saat geçmişken Atlantik büyük bir fırtınayla yüzünü gösterdi. Yaklaşık on saat deli dalgalarla boğuştuk. Uzun bir süre, yaklaşık 3 hafta kadar, hiç kara görmeden azgın suların bizi bırakmayacağını, bizim de onunla teknemizin performansını göstererek iyi geçinmemiz gerektiğini anladık. Her bir vardiyanın iki kişiden oluştuğu sekiz saatlik nöbetlerle gece gündüz dalgalarla arkadaş olup, 2880 deniz millik seyrimizi tamamladık. Sadece iki gün rüzgârsız kaldık. O kadar alıştık ki sert rüzgârlara 20 – 25 knot hava normal geliyordu bize. On dokuz gün altı saat sonra St.Lucia adasına ayak bastığımızda artık sallanmayan bir yatak ve sallanmayan bir tuvaletin varlığını hissetmek bile mutlu etti hepimizi..”

 

Dünya ARC Yelken yarışında Türkiye'yi temsil eden ve derece alan 6 Türk kadını, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yelken sporunun gelişmesi için önemli bir adım attı. Avrupa Birliğine girmemiz aşamasında Türk kadınları için bilinenden farklı bir portre çizerken ülkemiz adına gurur kaynağı oldu.

 

 

Atlantik Kızlarını Tanıyalım

Zerrin Ulusman (46): Sergi yapımcısı. Bodrum'da yaşıyor. On sekiz yaşında bir kızı var. Yelken hayatına beş yıl önce Bodrum Okul Gemisi'nde “Yüksek Ökçeler”adı altında kırk sekiz kadın yelkencinin yetiştiği organizasyonla başladı, Gant Cup ve BAYK yarışlarının tek bayan ekibinde yer aldı. Marmaris Deniz Festivali yarışı ve Turgutreis-Bodrum Yelken Klübü yarışlarına katıldı.

Ayşenur Gedik (42): Otel Yöneticisi. İki yıldır yelkenle ilgileniyor. Cumhur Gökova'nın tüm kurslarını aldı ve çeşitli yarışlara katıldı.

Gülçin Aksekili (36): Resim ve şiir ilgi alanı. Bir ve iki yaşında iki çocuk sahibi. Bir yıldır yelkenle ilgileniyor. Cumhur Gökova öğrencisi.

Güzin Gürel (39): Fransızca öğretmeni. İki kız annesi. Bir buçuk yıldır Cumhur Gökova öğrencisi. TAYK Yarışları, Göcek yarışları, Rodos Cup'a katılan bayan takımlarında yer aldı.

Handan Güçyılmaz (32): TV Spikeri. Uzun yıllardır yelken sporuyla ilgileniyor. Cumhur Gökova öğrencisi.

Çiğdem Tepecik (41): Bilgisayar Mühendisi. On altı yaşında kızı var. Beş yıldır yelken yapıyor. Cumhur Gökova öğrencisi. İsrail yarışı, Rodos Cup, TAYK yarışlarına katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu konu 1934 kez izlenmiştir